Morgdaki Ölüler Ne Hisseder
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Morgdaki Ölüler Ne Hisseder

0

Morgdaki ölüler ne hisseder, tıbbi anlamda ölüler morgda herhangi bir duygu içerisinde olmaz ve his duygularını yitirmiş olurlar.

Morgdaki Ölüler Ne Hissederler?

Morgdaki ölüler ne hisseder bunu merak edenler tarafından sıklıkla sorulur. Morglar, kişiler öldükten sonra bedenlerinin bir süre boyunca muhafaza edildiği bir yerdir. Bunun farklı sebepleri yer almaktadır.

Öncelikle medikal ve bilimsel incelemelerin gerçekleştirilebilmesidir. Bu alanlar adli tıp uzmanları, patologlar ve diğer sağlık uzmanlarınca kullanılmakta; ölen kişinin ölüm sebebini belirlemek, otopsi yapmak için bedenleri incelenmektedir. Bunlar suçluların yakalanması ya da ölüm nedeninin daha iyi anlaşılması gibi konulardan önemlidir.

Morgdaki Ölüler Ne Hisseder?

Bunun dışında ölen kişinin ailesi ve sevdiklerine son bir veda olanağı da tanır. Ölen kişilerin ailesi ve sevdiklerine son bir veda olanağı tanır. Kişiler sevdiklerini son kez burada görebilmektedir.

Son olarak cenaze töreni düzenleyebilmeye de olanak tanır. Kişinin bedeni burada dururken cenaze için gerekli organizasyonlar yapılmaktadır. Kişiler bu konuyla ilgili olarak cenaze yıkanırken görür mü ya da farklı konuları merak ederek sorabilmektedir.

Cenaze Yıkanırken Görür Mü?

Cenaze yıkanırken görür mü pek çok kişi tarafından merak edilerek sorulan bir konudur. İmam Ahmed ve Taberani İbn-i Ebi Dünya, Mervizi, İbn-i Mende, Ebi Said el Hudri’den rivayet ettiklerine göre Peygamber Efendimiz S.A.V. ölen adamın kendisini yıkayanı, taşıyanı, tekfin edeni ve kabirde uzatanı tanıyacağını buyurmuştur.

Cenaze Yıkanırken Görür Mü?

Ayrıca Ebul Hasan bir Berra Ravda kitabında zayıf bir senet ile ibn-i Abbas’tan rivayet ettiğine göre Peygamber Efendimiz S.A.V. her ölenin yıkayanını tanıyacağını buyurmuştur. Bunun dışında Ebu Şeyh Mürsel olarak Abid bin Merzun’tan bir rivayet de vardır. Medine’de camiye bakan bir kadın vefat etmiş, Peygamber Efendimiz S.A.V.’İnin bundan haberi olmamıştır. Kabri yakınından geçerken kabin kimindir diye sorduğunda ise Ümmü Mihcen’in kabri olduğu söylenmiştir.

Peygamber Efendimiz camiye bakan kadın mı olduğunu sorunca evet yanıtı verilmiştir. Peygamber Efendimiz de bundan sonra milleti hemen saflaştırarak cenaze namazını kışmış, ardından da ölen kadına seslenerek hangi amelini daha hayırlı bulduğunu sormuştur.

Sahabeler o işitir mi ya Resulallah dediğinde ise peygamber efendimiz siz ondan daha fazla işitir değilsiniz buyurmuştur. Cenaze yıkanırken görür mü diyenlerin bunları bilmesi de konuyla ilgili olarak önemlidir.

Ölen Kişi Duanın Kimden Geldiğini Bilir Mi?

Ölen kişi duanın kimden geldiğini bilir mi? İnsanlar vefat eden sevdiklerine sık sık dua etmektedir. Bu esnada zaman zaman onun kimden geldiğini bilip bilmediğini merak edebilmektedir. Ayrıca bilip bilmediği de yine düşünülmektedir. Vefat eden kişiler kimin gönderdiğini bilmese de yollanmış olan manevi hediyelerden haberdar olur.

Örneğin, yaşayan bir Müslüman Fatiha okuduğu zaman tüm vefat etmiş Müslümanlara sevabını bağışmışsa sevabı tüm vefat eden Müslümanların ruhuna aynı biçimde gelir.

Ölen Kişinin 3. Günü Ne Olur?

Ölen kişinin 3. günü ne olur genel anlamda vefat eden bir insanın vücudunda ne gibi değişikliklerin olduğunu merak edenler tarafından sorulur. Genel anlamda ölüm gerçekleştikten yaklaşık olarak 30 dakika içerisinde vücutta refleks kalmaz. Kaslar gevşemediği için ağız ve göz kapakları açık kalır. Boşaltım sistemi gevşemekte olup idrar ve sperm akıntısı meydana gelir. Ortalama 10 saat içinde ise vücut kaskatı olur.

Adrenalin salgılanan anda ölüm gerçekleşmişse vücut aynı anda katılaşmaya başlar. Örnek olarak savaşta ölen kişilerin vuruldukları anda katılaşması bu nedendir. Ölüm anından sonra ceset her saat ortalama 1 derece soğumakta olup, bir günde 24 derece düşmektedir.

Ölen Kişinin 3. Günü Ne Olur?

Ancak kilolu olan kişilerin iç organları daha geç soğumaktadır. Çocuk ve zayıfların vücudu da ortalamadan daha çabuk şekilde soğur. Ölen kişinin 3 günü ne olur kapsamında bu gibi değişiklikler meydana gelir.

Ölüm gerçekleştikten 24 saat kadar sonra ise kişinin vücudu çürümeye başlar. Solunumun durması bakteriler için işaret olmakta ve çalışmaya başlanmaktadır. İlk çürüyen yerler göz, beyin, mide ve bağırsaklardır. Ancak ceset şişmansa çürüme çabuk olmakta; bebekler ve tuzlu suda boğulanlar daha geç çürümektedir. Kalp, mesane, böbrek ve rahim en geç çürümekte olup, rahmin çürümesi aylar sürer.

Ölen kişinin 3 günü ne olur kapsamında şişmenin neden olduğu da merak edilebilmektedir. Mide ve bağırsaklarda bakteriler yoğun biçimde çalıştıkları için hızlı biçimde gaz meydana gelir. Gaz da karın bölgesinin şişmesine yol açar.

Ölüler ağladığımızı görür mü

Ölüler özellikle mezarı başlarına gelenleri ve ağlama seslerini duyabilirler.

Bu yazımızda sizlere morgdaki ölülerin ne hissetleriklerini ağlarken bizi görüp görmediklerini anlatmaya çalıştık.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir