Güncel Karşılıksız Burs Veren Kurumlar, Vakıflar 2023-2024
 1. Anasayfa
 2. Bilgi
Trendlerdeki Yazı

Karşılıksız Burs Veren Kurumlar

0

Güncel Karşılıksız Burs Veren Kurumlar Nelerdir? Yeni eğitim ve öğretim döneminde ihtiyaç sahibi öğrencilerin desteklenmesine yönelik birçok kamu kurum ve kuruluşları, dernek, vakıf ve gönüllüler tarafından burslar verilmektedir. Güncel karşılıksız burs veren kurumlar, vakıflar tarafından öğrencilere belirli şartları sağlamaları halinde burs ödemeleri yapılmaktadır.

Güncel Karşılıksız Burs Veren Kurumlar, Vakıflar

Burs kapsamına göre söz konusu kurumlar tarafından verilen destekler ilkokuldan orta öğretime, lisanstan yüksek lisans ve doktoraya kadar eğitimin her kademesi için sağlanabiliyor. Öğrencilerin güncel burs veren kurumları takip ederek başvurularını yapmaları ve eğitim öğretim hayatlarını daha kolay finanse etmeleri mümkündür.

KARŞILIKSIZ BURS VEREN KURUMLAR

Öğrencilere karşılıksız burs veren kurumlar arasında özel ve kamu kuruluşu olan birçok kurum yer almaktadır. Karşılıksız burs veren kurumlar arasında özellikle STK ve büyük şirketler dikkat çekmektedir. Türkiye’nin önde gelen birçok marka değeri taşıyan firması tarafından kendi vakıfları aracılığıyla ya da doğrudan kurumlar üzerinden burs verilmektedir.

Eğitime destek sağlanması ve ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitim ve öğretim hayatları boyunca desteklenmelerine yönelik burs seçenekleri oldukça fazladır. Çoğu özel üniversite tarafından da başarılı öğrencilere farklı oranlarda burs sağlanarak eğitim hayatları desteklenmektedir. Karşılıksız burs veren kurumların başvuru şartlarını sağlayanlar bu burslardan belirli süreler için yararlanabilmektedir.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Bursu

Türkiye Turing ve Otomatik Kurumu, yüksek öğretim öğrencilerine tüm düzeylerde burs imkanı sağlamaktadır. Ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik burslar genelde Eylül ve Ekim aylarında başvuruya açılıyor. Başarı bursu ile öğrencilerin eğitim hayatlarında finansal açıdan desteklenmesini sağlayan köklü kurumlardan biridir.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, Yükseköğretim Başarı Bursu kapsamında eğitim ve öğretim yılı süresi içinde ayrıca çeşitli kültür ve sanat faaliyetleri, yabancı dil kursları, atölyeler ve yurt içi – yurt dışı gezileri ile desteklenmektedir. Burs veren kurumlar arasında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ilk akla gelen kurumlar arasında yer almaktadır.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Bursu
Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Bursu

Türk Kızılay Bursu

Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri olan Türk Kızılay, yükseköğrenim burs programları ile öğrencilerin eğitim ve öğretim hayatlarına katkı sağlamaktadır. Kızılay Ön Lisans  / Lisans Alan Burs Programı kapsamında inanı yardım, afet, toplum sağlığı başta olmak üzere, Kızılay’ın diğer faaliyet alanları ile uyumlu bölümlerde öğrenim gören öğrencilere verilen burslardır.

Kızılay Ön Lisans / Lisans Burs Programı kapsamında aranan başvur şartları ise kısaca şöyledir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Türkiye’de öğrenim görüyor olmak,
 • Örgün öğretimde okuyor olmak,
 • Ara sınıflar için genel not ortalaması en az 2,50 olması ve bir yıl içinde 3 dersten fazla başarısız dersin olmaması,
 • Hazırlık sınıfını tekrar etmiyor olmak,
 • Devlet üniversitesinde ya da %100 burslu özel üniversitede okuyor olmak,
 • Birden fazla kamu kurumundan ya da başka bir özel kurumdan burs / kredi almıyor olmak.

Üniversite öğrencilere burs veren kurumlar arasında yer alan Türk Kızılay, belirli şartları sağlayan tüm öğrencilere bu bursları ödemektedir.

Türk Kızılay Bursu
Türk Kızılay Bursu

Sütaş Bursu

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Sütaş, eğitime destek kapsamında farklı burs programları uygulamaktadır. Sütaş Eğitime Destek Bursları, Sütaş Grup Şirketlerinin yem bitkileri üretiminden süt hayvancılığına, enerji üretiminden organik gübre üretimine, süt ve sütü ürünleri üretiminden ‘’Çiftlikten Sofralara’’ iş modeli ie uyumlu bölümlerde eğitim gören başarılı öğrencilere verilmektedir.

Sütaş burs başvuru şartları kısaca şöyledir:

 • Kazanç sağlanan düzenli bir işte çalışmamak,
 • İhtiyaç sahibi olmak,
 • KYK hariç devlet ya da özel kuruluşlardan burs almamak,
 • 23 yaşından büyük olmamak,
 • Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak,
 • Ara sınıf başvurularında not ortalaması 100 üzerinden en az 65, 4,0 üzerinden 2,5 olması vb.

Özel üniversite öğrencilerine burs veren kurumlar arasında yer alan Sütaş, öğrencilerin eğitim ve öğretim hayatlarına rahatça devam etmeleri için finansman desteği sağlamaktadır.

Sütaş Bursu
Sütaş Bursu

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Bursu

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, yurt içi eğitim burslarına devam ediyor. İlgili tarihler içinde başvurularını tamamlayan öğrencilerin belirlenen tüm şartları sağlamaları halinde burs olanaklarından yararlanması sağlanacak. Lisans ve lisansüstü bursları ile öğrencilerin maddi imkansızlıklardan dolayı yaşadıkları sorunların çözülmesine olanak sağlanıyor.

Sosyal bilimler alanını tercih edecek öğrencilere lisans burs imkanı, yüksek lisan ve doktora gibi lisans üstü eğitimler için de yine sosyal bilimler alanlarında eğitim almak gerekiyor. İlgili tarihler içinde başvuru yapanlar gerekli şartları sağlamaları halinde burs olanaklarından yararlanabilecekler.

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Bursu
Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Bursu

AHBAP Derneği Bursu

Ahbap Derneği, yeni eğitim ve öğretim döneminde de öğrencilere burs olanaklarıyla birçok öğrencinin desteklenmesini sağlıyor. Depremzede öğrencilere burs veren kurumlar arasında da yer alan Ahbap Derneği, belirlenen şartları sağlayan tüm öğrenciler için burs yardımlarında bulunmaktadır. Online başvuru kanalları üzerinden işlemlerin tamamlanmasının ardından burs sonuçları ilgili tarihlerde açıklanmaktadır.

Ahbap Derneği burs duyurularını takip ederek tüm eğitim kademelerinde burs olanaklarından ve sosyal yardımlardan yararlanma şansı elde edilebilmektedir. Üniversite öğrencilerini çeşitli burslar ile destekleyen ve ihtiyaç sahiplerine birçok yardım seçeneği sunan Ahbap Derneği, burs veren kurumlar arasında en güvenilir ve saygın kurumlar arasında gösteriliyor.

AHBAP Derneği Bursu
AHBAP Derneği Bursu

İstanbul Ticaret Odası Bursu

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından da öğrencilere burs olanakları sunuluyor. İstanbul il sınırları içinde bulunan ve devlet üniversitelerinde lisans eğitimi gören veya vakıf üniversitelerinde %100 burslu olarak okuyan öğrenciler içi burs olanakları sağlamaktadır.

İstanbul Ticaret Odası burs başvurularında aranan başlıca şartlar ise kısaca şöyledir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 22 – 26 yaş aralığında olmak,
 • KYK dahil olmak üzere herhangi bir kurumdan burs – kredi almıyor olmak,
 • Herhangi bir kurumda tam zamanlı çalışmıyor olmak,
 • Not ortalaması en az 4 üzerinden 2,50, 100 üzerinden 65 olmak vb.

Karşılıksız burs veren kurumlar üniversite öğrencileri için her yıl farklı miktarda burs ödemesinde bulunabilir. Bu nedenle başvuru yapılacak tarihlerde duyurulan burs başvurularında belirlenmiş koşullara göre işlem yapılması gerekecektir.

İstanbul Ticaret Odası Bursu
İstanbul Ticaret Odası Bursu

Eti Holding Bursu

Türkiye’nin önde gelen firmalarından Eti, burs olanaklarıyla da dikkat çekmektedir. Eğitime her zaman tam destek veren Eti, üç farklı burs desteği sağlamaktadır. Yükseköğrenim İhtiyaç Bursu, Üstün Başarı Bursu ve Yüksek Lisans/Master ve Doktora Bursu kapsamında belirlenen şartları sağlayan öğrenciler Eti eğitim burslarından yararlanabilmektedir.

Eti Holding Bursu
Eti Holding Bursu

TÜBİTAK Bursu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye’nin en köklü ve saygın kuruluşlarından biri olarak öğrenci destekleri de sunmaktadır. Birçok farklı burs programına sahip TÜBİTAK, lisans burslarıyla da öne çıkıyor. TÜBİTAK tarafından sunulan başlıca burs programları ise şöyle:

 • TÜBİTAK Lisans Burs Programı
 • Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı
 • C Stajyer Araştırma Burs Programı
 • Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Desteği Programı vb.

TÜBİTAK tarafından üniversite öğrencilerine yönelik pek çok farklı burs ve proje desteği sağlanmaktadır. Karşılıksız burs veren kurumlar başvuru şartlarını her dönem güncelleyebileceği için güncel duyuruları takip ederek TÜBİTAK burs başvurusunda bulunabilirsiniz.

TÜBİTAK Bursu
TÜBİTAK Bursu

BMC Gelecek Senin Burs Programı

BMC tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi gören öğrencilere, öğrenim hayatları boyunca maddi destek burs programları ile sağlanıyor. Maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı öğrencilere burs veren kurumlar arasında yer alan BMC, yeni eğitim ve öğretim döneminde de öğrencileri desteklemektedir.

BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından başlatılan özel burs programı kapsamında lisans ve lisans üstü öğrencilere burs sağlanmaktadır. Güncel karşılıksız burs veren kurumlar, vakıflar arasında yer alan BMC, Boğaziçi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğrencilerini desteklemektedir. İlgili bölümlerde okuyan ve belirlenen tüm şartları sağlayan öğrenciler burs olanaklarından yararlanabilmektedir.

BMC Gelecek Senin Burs Programı 
BMC Gelecek Senin Burs Programı 

KARŞILIKSIZ BURS VEREN VAKIFLAR

Türkiye’de vakıflar hayatın birçok alanında gösterdikleri faaliyetler ile ön plana çıkmaktadır. Osmanlı’dan bu yana uygulanmaya devam eden vakıf kültüründe öğrencilere yönelik sağlanan maddi destekler de öne çıkmaktadır. Burs veren vakıflar sayesinde birçok öğrenci eğitim ve öğretim hayatları boyunca desteklenmektedir.

Türkiye’de eğitimde fırsat eşitliğini sağlayan ve maddi yetersizlikler nedeniyle eğitim ve öğretim hayatlarına devam edemeyecek öğrenciler için birçok vakıf burs programları ile destek vermektedir.

karşılıksız burs veren kurumlar vakıflar
karşılıksız burs veren kurumlar vakıflar

Darüşşafaka Cemiyeti Bursu

Türkiye’nin eğitim alanında kurulan ilk sivil toplam kuruluşlarından olan Darüşşafaka Cemiyeti, eğitimde fırsat eşitliğine yönelik 1863 yılından itibaren aktif olarak faaliyet göstermektedir. Darüşşafaka Cemiyeti tarafından yükseköğrenim bursu da verilmeye devam ediyor. Darüşşafaka Lisesi’nde mezun olarak üniversiteye devam eden mezunların karşılıksız burs desteği ile maddi olarak desteklenmesi sağlanmaktadır.

Burs miktarı, mezunların üniversite giriş sınavı dereceleri ve üniversite öğrenimleri sürecinde gösterdikleri akademik başarıya göre farklılık göstermektedir. Söz konusu burslar Ekim ve Haziran ayları arasında 9 ay boyunca sağlanmaktadır. Karşılıksız burs veren kurumlar lise ve üniversite öğrencileri için ayrı programlar sunmaktadır. Darüşşafaka tarafından hemen hemen eğitim her kademesinde yer alan öğrenciler için çeşitli destek ve burs programları bulunmaktadır.

Darüşşafaka Cemiyeti Bursu
Darüşşafaka Cemiyeti Bursu

Türk Eğitim Vakfı Bursu

Türk Eğitim Vakfı (TEV), yurt içi ve yurt dışı bursları ile öğrencilere destek sağlamaktadır. Yükseköğrenim bursları kapsamında başarılı ancak maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere farklı oranda burs sağlanmaktadır. Türkiye’nin eğitim alanında köklü vakıflarından olan TEV, muhtelif burs programlarına da sahiptir.

TEV Mesleki Orta Öğrenim Bursları, Yüksek Lisans Bursları, Doktora Bursları, TEV Üstün Başarı Bursu, Kız Öğrenci Yurt Bursları ve TEV Yükseköğrenim Bursları yer almaktadır. Başvuru şartlarını sağlayan öğrenciler karşılıksız vakıf bursları ile eğitim ve öğretim sürecini çok daha başarılı şekilde yürütebilmektedir.

Türk Eğitim Vakfı Bursu
Türk Eğitim Vakfı Bursu

Sabancı Vakfı Bursu

Türkiye’nin köklü ve en büyük şirketlerinden olan Sabancı, sosyal sorumluluk projeleriyle de öne çıkıyor. Sabancı Vakfı tarafından karşılıksız olarak öğrencilere çeşitli burslar sağlanmaktadır. Sabancı Vakfı, başarılı ve maddi yetersizliklere sahip öğrencilerin desteklenmesi açısından çeşitli burslar sağlamaktadır.

Ekim ve Haziran döneminde öğrencilerin hesaplarına yatırılan eğitim bursları ile öğrencilerin desteklenmesi sağlanmaktadır. Sabancı Vakfı tarafından her yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) yüksek başarı gösteren öğrencilere ‘’Üniversiteye Giriş Bursu’’ ile birçok farklı burs seçenekleri sunulmaktadır. Kalkınmada Öncelikli İllerdeki Liselerden Mezun Öğrenciler ile Engelli Öğrencilere de burslar verilmektedir. Sabancı Vakfı burs başvurusu için öğrencilerin belirlenen tüm şartları sağlamaları ve her yıl ilgili tarihlerde başvuru işlemlerini yapmaları gerekecektir.

Sabancı Vakfı Bursu
Sabancı Vakfı Bursu

Vehbi Koç Vakfı Bursu

Öğrencilere maddi destek sağlayan vakıflardan biri olan Vehbi Koç Vakfı, eğitimde fırsat eşitliği yaratma hedefiyle uzun yıllardır burs olanakları sağlamaktadır. Kamu ve özel kuruluşlar arasında bugüne kadar en yüksek tutarda burs veren kurululardan biri olmayı başaran Vehbi Koç Vakfı, lise ve üniversite ağırlıklı olarak burslar vermektedir.

Üniversite bursları, hemşirelik bursları, asistan bursları, mesleki eğitim bursları ve 18 okul başarı bursları gibi daha pek çok farklı burs seçeneği yer almaktadır. Vehbi Koç Vakfı burs verilen üniversiteler arasında ise şu eğitim kurumları yer almaktadır:

 • Akdeniz Üniversitesi
 • Atatürk Üniversitesi
 • Boğaziçi Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Harran Üniversitesi
 • Fırat Üniversitesi
 • Gaziantep Üniversitesi
 • İstanbul Teknik Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi (Hukuk Fakültesi)
 • Marmara Üniversitesi
 • Mersin Üniversitesi
 • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 • Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Selçuk Üniversitesi
 • Van 100. Yıl Üniversitesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, örgün eğitim lisans öğrencisi olmak, disiplin cezası almamak ve en az 100 üzerinden 60 veya 4 üzerinden 2,50 not ortalamasına sahip olmak gibi şartlar aranmaktadır.

Vehbi Koç Vakfı Bursu
Vehbi Koç Vakfı Bursu

Nef Vakfı Bursu

Öğrencilere burs olanaklarıyla öne çıkan vakıflardan olan Nef Vakfı, yükseköğrenim burslarına devam etmektedir. Deprem felaketinden etkilenen ön lisans ve lisans öğrencilerine burs olanakları sağlanmaktadır. Bu kapsamda depremzede öğrencilerin belirlenen şartları sağlamaları halinde Nef Vakfı burslarından yararlanması sağlanacaktır.

Nef Vakfı burs başvurusu şartları ise şöyle:

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
 • 6 Şubat 2023 tarihinden önce depremden etkilenen 10 ilden birinde ikamet ediyor olmak,
 • Depremde ebeveyn kaybı yaşamış olmak ya da deprem sonrasında evi yıkılmış veya ağır hasar almış olması vb.

Başarı ve diğer kurumlardan burs alma şartları depremzede öğrenciler için geçerli değildir. Burs veren vakıflar ve şartları her burs döneminde ve burs kapsamına göre değişmektedir.

Nef Vakfı Bursu
Nef Vakfı Bursu

Adalı Vakfı Bursu

Çağdaş Güren tarafından kurulan Adalı Vakfı, ihtiyaç sahibi öğrencilere iki tür burs programı ile destek vermektedir. İlgili yönetmelikte yer alan şartları sağlayan ve üniversitelerin örgün lisans programlarında öğrenim gören öğrenciler için lisans bursu sağlanmaktadır. Ayrıca depremden etkilenen öğrenciler için de afet bursu programı hayata geçirilmiştir.

Adalı Vakfı tarafından belirlenen her iki burs programından birinden yararlanmak için öğrencilerin ilgili yönetmelikte belirtilen şartları sağlamaları gerekecektir. Öğrencilere burs veren vakıf ve dernekler arasında ilk sıralarda anılan Adalı Vakfı, birçok öğrencinin eğitim ve öğretim hayatına devam etmesine katkı sağlamaktadır.

Adalı Vakfı Bursu
Adalı Vakfı Bursu

Çağdaş Eğitim Vakfı Bursu

Çağdaş Eğitim Vakfı, çağdaş ülke ve çağdaş nesiller oluşturulmasına katkı sağlamak üzere ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olanakları sunmaktadır. Yapılan burs başvuruları, öğrenciler ile yapılacak karşılıklı görüşmeler sonucunda değerlendiriliyor. ÇEV burs kriterlerine uygun öğrenciler kontenjanlar dahilinde burs almaya hak kazanmaktadır.

İstanbul sınırları içinde okuyan öğrenciler burs başvurularında bulunabilmektedir. Ücretsiz burs veren vakıflar arasında yer alan ÇEV tarafından öğrencilerden diğer şu şartlar aranmaktadır:

 • C. vatandaşı olmak,
 • Aile gelir düzeyi düşük ve ihtiyaç sahibi olmak,
 • İstanbul sınırları içinde okuyor olmak,
 • Ara sınıflarda okuyan öğrencilerin en az 2.00 not ortalamasına sahip olması,
 • Vakıf üniversitelerinde okuyanların %100 burslu olması.

Çağdaş Eğitim Vakfı kapsamında belirlenen tarihler içinde öğrencilerin önce online başvurularını yapmaları sonrasında ise yüz yüze görüşmeler ile burs almaları sağlanacaktır.

Çağdaş Eğitim Vakfı Bursu
Çağdaş Eğitim Vakfı Bursu

Şahinler Vakfı Bursu

Şahinler Vakfı tarafından da öğrencilere lise ve üniversite düzeyleri için burs olanakları sağlanmaktadır. Şahinler Holding Şahinler Vakfı bursları, Türkiye sınırları içinde eğitim ve öğretim hayatlarına devam eden, lise ve üniversite öğrencilerine burs fırsatı sunmaktadır.

Şahinler Vakfı burs olanaklarından yararlanmak isteyen öğrencilerin belirlenen tüm burs başvuru şartlarını sağlamaları gerekecektir. Söz konusu şartları sağlayan öğrencilerin maddi zorluklarını azaltarak eğitimlerine devam etmeleri sağlanmaktadır.

Şahinler Vakfı Bursu
Şahinler Vakfı Bursu

Köksal Eğitim Vakfı (KEV) Bursu

Köksal Eğitim Vakfı, 9 ay süreyle geri ödemesiz olarak aylık 2 bin lira burs vermektedir. Burs miktarı ve başvuru şartları bursun verileceği yıla göre zaman içinde değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle güncel burs duyurusu sonrasında başvuruların yapılması önerilmektedir. Her öğrenci için 1 aylık burs tutarı içinde kültür sanat, İngilizce eğitim bursu sağlanmaktadır. Erasmus sürecinde ise öğrenciler 200 avro destek verilmektedir.

KEV tarafından burs verilecek öğrencilerin belirtilen üniversiteler ve ilgili bölümlerde okumaları gerekmektedir. KEV bursu sadece şu üniversitelerde okuyan öğrencilere verilmektedir:

 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Hacette Üniversitesi
 • Ankara Üniversitesi
 • Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi
 • Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

Söz konusu üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilerin KEV bursundan yararlanarak eğitim ve öğretim süreçlerinde maddi olarak desteklerden yararlanmaları sağlanmaktadır. Devletin karşılıksız burs verdiği bölümler dahil birçok farklı bölümde lisans eğitimi gören öğrenciler için KEV karşılıksız bursları verilmektedir.

Köksal Eğitim Vakfı (KEV) Bursu
Köksal Eğitim Vakfı (KEV) Bursu

Limak Vakfı Bursu

Limak Vakfı tarafından özellikle Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) kapsamında eğitim destekleri sağlanmaktadır. Kız öğrencilerin, eğitim hayatları boyunca birçok yönden desteklenmesi için hayata geçirilen proje, lise ve üniversitelere yönelik iki farklı faaliyet alanına ayrılmaktadır.

Limak Vakfı tarafından ayrıca öğrencilere farklı burs programları ile de destekler verilmektedir. Gülseren Özdemir Üstün Başarı Bursu kapsamında da başarılı fakat maddi durumu yetersiz öğrenciler için burs seçenekleri sunulmaktadır. Burs programları ile desteklenen öğrencilerin eğitim ve öğretim hayatlarında başarılı bireyler olmaları için maddi destekler sağlanmaktadır. Öğrenci burs veren vakıflar arasında yer alan Limak Vakfı, birçok farklı sosyal yardım programıyla da öne çıkmaktadır.

Limak Vakfı Bursu
Limak Vakfı Bursu

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından da devlet desteği ile birçok öğrenciye burs imkanı veriliyor. Öğrencilerin eğitim ve öğretim hayatlarında desteklenmesine yönelik bu burs olanakları sayesinde maddi durumu yeterli olmayan öğrencilerin eğitimde fırsat eşitliği elde etmeleri sağlanmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için Ortaöğretim Eğitim Yardımları ile üniversite öğrencileri için Yükseköğretim Bursları ve Yabancı Uyruklu Öğrenci Yükseköğrenim Bursları sağlanmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvurusu için öğrencilerin almak istedikleri burs türüne göre belirlenen şartları sağlamaları gerekecektir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu
Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Bursu

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı bursları ile ihtiyaç sahibi kız öğrencilere burs sağlanmaktadır. Birçok farklı burs programı ile öğrencileri destekleyen TÜRGEV, burs programları için genel başvuru koşulları belirlemiştir. Belirlenen bu koşulları sağlayan öğrencilerin burslardan faydalanması sağlanmaktadır.

TÜRGEV Bursları genel başvuru koşulları ise şöyle:

 • Genel ağırlıklı not ortalaması 65/100 – 2,00/4,00 olması,
 • Örgün öğretim öğrencisi olmak,
 • İstenen tüm belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde teslim etmek,
 • Burs yönergesine göre başvurusunda engel teşkil edecek bir durumunun olmaması vb.

Özel Destek Nakdi Ortaöğretim Bursu, Özel Destek Nakdi Yükseköğretim Bursu, Afet Bölgesi Destek Bursu, Özel Destek Barınma Ortaöğretim Bursu, Özel Destek Barınma Yükseköğretim Bursu, Temel Destek Barınma Yükseköğretim Bursu gibi birçok burs programı yer almaktadır. Ayrıca Başarı bursları, akademi burslar ve LAYB gibi farklı destek programları da yer almaktadır. TÜRGEV burs başvurusu için belirlenen şartların sağlanması yeterlidir.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Bursu
Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Bursu

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Bursu

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı, öğrencilerin eğitim ve öğretim hayatlarına maddi zorluklar yaşamdan devam etmelerini sağlamak üzere burs programlarını hayata geçirmektedir. Bu kapsamda burs verilecek öğrencilerde şu şartlar aranıyor:

 • Gelir düzeyi düşük olmak,
 • Başka bir resmi veya özel kurumdan burs almamak (KYK hariç),
 • Adli sicil kaydı bulunmamak vb.

Güncel karşılıksız burs veren kurumlar, vakıflar arasında yer alan Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı, ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitim ve öğretim hayatlarına maddi zorluklar yaşamadan devam etmelerini sağlamaktadır.

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Bursu
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Bursu

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir