1-10 Yaş Arası Çocuklar İçin Oyunlar
  1. Anasayfa
  2. Aile ve Çocuk

1-10 Yaş Arası Çocuklar İçin Oyunlar

Çocuklarımızla vakit geçirmek ve onlara daha çok sevgimizi göstermek için iyi fikirler üretmeliyiz. Hayatımızın gök kuşağı olan çocuklarımız bizler için çok önemlidirler.

0

1-10 Yaş Arası Çocuklar İçin Eğlenceli Faaliyetler

Hayatımızın gök kuşağı olan çocuklarımız bizler için çok önemlidirler. Çocuksuz bir dünya pasif bir hale bürüneceği gibi mutsuz ve çekilmez bir hale gelip hayatımızı da alt üst edebilir. Bu yüzden diyoruz ki çocuklarımız iyi ki varlar ve hep hayatımızda olsunlar.

Dünyada ki her çocuk özel ve tektir. Bunun değerini anlamak çok önemlidir. Biz büyükler olarak çocuklarımızın yanında olup, onların değerini anlamak için çaba sarf etmeliyiz. Onlara bu değeri hissettirmek için bazı faaliyetler düzenleyebilir, onlarla eğlenceli oyunlar oynayabiliriz. Bizde sizlerle bugün çocuklarımızla çocuk olmak için bazı eğlenceli faaliyetleri paylaşmak istedik.

1 Yaş çocuklar için uygun oyunlar

1 yaş grubu çocuklarımız hayata yeni yeni alışmaktadırlar. Bu yaş grubunda attıkları adımlar çok önemlidir.  1 yaş grubu çocuklarımız genellikle onların dikkatini çeken oyuncakları severler. Özellikle ses çıkartan, sallanan oyuncaklara bayılırlar. Bundan dolayı onlarla büyük parçalardan oluşan yapbozlar yapabilir, birlikte şarkılar söyleyebilir, kesici ve zarar vermeyen türden eşyaları ellerine verebilirsiniz. Özellikle bu gruptaki çocuklarımız bardakları iç iç koyup çıkarmayı, sularla ve kumlarla oynamayı da çok severler.

2 Yaş çocuklar için uygun oyunlar

Artık çocuklarımız adımlarını yavaş yavaş güçlendirerek birçok yol almışlardır. Bu dönemde çocuklarımızın duyguları daha çok geliştiği için dertlerini paylaşmak isteyeceklerdir. Bazen dertlerini anlatamadıkları için sinirlenecek, oyunlarında başarısız olduklarında üzüleceklerdir. Bu durumlarda çocuklarımıza karşı sabırlı olmalıyız. Sevgi, saygı ve ilgi gösterdiğimiz müddet bu durum kolaylıkla atlatılacaktır. Bu yaş grubundaki çocuklarımız başarıyla daha çok ilgilenecektir. Bu yüzden beraber araba yarışları yapabilirsiniz. Ayrıca kendinize kale kurup gol atmasını izleyebilirsiniz. Renkli toplar daha işe yarayacaktır. Bu oyunlarımızın haricinde hamurlarla ve parmak baskılarıyla da eğlenebilirsiniz. Oyunlarımızın sonunda çocuklarımızı tebrik etmeyi ve öpmeyi unutmayalım.

3 Yaş çocuklar için uygun oyunlar

3 yaş grubu çocuklarımız artık daha kuvvetli hale gelmiş demektir. 2 yaş grubumuza ilaven bazı oyunlar ekleyerek günlerinizi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bu yaştaki erkek çocuklarımız, renkli ve tatlı arabalarını park etmeyi çok severler. Çocuklarımız bu yaşta daha çok zeka oyunlarına yönelip keyif almaya başlayacaktır. Bu yüzden onlara kartlar yardımıyla basit zeka oyunları hazırlayabilirsiniz. Birlikte saklambaç oynayabilir ve ayrıca patlamış mısırlardan kart postallar da yapabilirsiniz.

 4 Yaş çocuklar için uygun oyunlar

Çocuklarımız artık daha olgun ve daha kuvvetli hale gelmiş demektir. Bu yaş grubumuzdaki çocuklarımız artık gerçekliğe daha yakındırlar. Bundan dolayı birlikte çocuklarımızla çizgi diziler izleyebilir, izlediğimiz çizgi dizilerin kahramanlarını kağıtlara veya balonlarımıza çizebiliriz. Fark bulma oyunları dikkatlerini çekecektir. Bu yüzde hayvanları bul veya çıkartma oyunları oynayabiliriz.

5 Yaş çocuklar için uygun oyunlar

Çocuklarımız artık sokağa çıkabilecek yaşa gelmiş bulunmaktadırlar. Bu yaş grubu çocuklarımız daha çok arkadaşlarıyla vakit geçirmek isteyecektir. Bu onlar için daha eğlenceli olabilir. Dışarıdaki arkadaşları hariç büyükleri olarak bizler, 4 yaş grubuna ek olarak bazı oyunlar oynayabiliriz. Birlikte pasta, kurabiye, kekler yapabilir ayrıca onlarla özel bahçeniz varsa veya evinizde de saklambaçlar oynayabilirsiniz.

6-10 Yaş çocuklar için uygun oyunlar

Bu grup çocuklarımız artık okul çağında olduklarından dolayı daha çok arkadaşlarına yöneleceklerdir. Aynı şekilde 4 yaş grubundaki çocuklarımızla aynı etkinlikleri yapabilir, kısıtlamalı olarak online oyunları da beraber oynayabiliriz. Pasta ve kek yapmak yine ilgilerini çekecek yöndedir. Ayrıca bu yaş aralığında daha çok becerilerine yönelik olabilirler. Bu yüzden becerilerini, isteklerini belirleyerek yeni oyunlar da oynanabilir. Unutmayalım çocuklarımız bizler için çok kıymetli ve onların kıymetini bilmemiz gerekir. Şimdiden bütün çocuklarımıza iyi eğlenceler dileriz.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir