Çocukların Bisiklet Sürmeyi Öğrenmesi
  1. Anasayfa
  2. Aile ve Çocuk

Çocukların Bisiklet Sürmeyi Öğrenmesi

Bisiklet sürmek modası hiç geçmeyen, en eğlenceli dış mekân aktivitelerinden biri.Bu yazımızda çocukların bisiklet öğrenme süreçleriyle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalara değindik.

0

Bisiklet sürmek modası hiç geçmeyen, en eğlenceli dış mekân aktivitelerinden biri. Hele bir de arkadaşlarla yapılıyorsa tadından yenmez. Deniz kenarında, kırda bayırda, istediğiniz her tür bisikletle benzine para verme, akbil basma derdiniz olmadan sınırsızca, özgürce hem kolay hem de bedavaya seyahat edebilir, aynı zamanda bacaklarınızı da çalıştırdığınız için spor yapmış da olursunuz. Bu açıdan da çocuklar için en yararlı fiziksel aktivitelerden biridir bisiklet. Bu yazımızda çocukların bisiklet öğrenme süreçleriyle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalara değindik.

Boyuna, Cinsiyetine, Yaşına Uygun Nitelikte Bisiklet Seçin

Anne baba olarak size yine çok iş düşüyor. Çocuğunuz ilk defa bisiklet sürecekse seçeceğiniz bisikletin onun fiziksel özellikleriyle tamamen uyum içerisinde olması büyük bir önem taşıyor. Henüz bisiklet sürmeyi bilmeyen bir çocuğa gidip de otuz altı jant, iki tekerlekli bir bisiklet almayın mesela. Başlangıç için dört tekerlekli ile başlayın. Alıştıkça ve hız kazandıkça yanlardaki tekerlekleri çıkarabilirsiniz. Bisikletin boyu çocuğun kendi kendine çıkıp binebileceği yükseklikte olmalı. Boy ve ebat seçimi yaparken aynı zamanda çocuğunuzun kilosunu da göz önünde bulundurmalısınız. Çocuğunuz fazla kiloluysa sadece boyuna göre seçim yapmak bisikletin çocuğunuzu taşıması konusunda bazı sorunların ortaya çıkmasına, tekerleklerin zarar görmesine, selenin çocuğunuzu rahatsız etmesine yol açacaktır. Ebat konusunda çocuğunuzla seçim yapmaya giderseniz satıcı en iyi bilgiyi verecektir.

Bisiklet Sürme Kurallarını Tüm Ayrıntılarıyla Öğretin

En çok yapılan yanlışlardan biri bisiklet sadece bir hobi aleti olarak görülmektedir. Hâlbuki esasında bir ulaşım aracıdır ve nasıl ki arabaların, motosikletlerin uyması gereken kurallar varsa bisiklet sürücülerinin de dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunur. Bunları çocuğunuzun küçük olduğunu varsayarak baştan gerek görmeyip öğretmezseniz uzun vadede de çocukta bu sorumluluk bilincinin yerleşmesi nerdeyse imkânsız bir hal alır. Çocuğunuzun bisiklet yolu konusunu kavrayabilmesi için bisiklet öğretmeye bir bisiklet yolunda başlayabilirsiniz. Artık birçok belediye tüm şehirlerde uzun ve güvenli bisiklet yolları yapmış durumda. Ya da çocuk trafik alanları adı altındaki yerlere çocuğunuzu götürebilirsiniz. Yayalara karşı sorumluluklarını, trafik kurallarını, yolun hangi tarafından gideceğini, dönüşlerde diğer sürücülere ve yayalara nasıl işaret vereceğini öğrenmesi hem çocuğunuzun kendi can ve mal sağlığını koruması açısından hem de diğer sürücülere ve yayalara zarar vermemesi açısından hayatı boyunca oldukça önem taşıyacak bir mevzudur. Bu eğitimi bisiklet sürmeyi öğrenirken vermeniz çocuğun zihnine yerleşmesini kolaylaştıracaktır.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir