Bipolar Bozukluk Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Psikoloji
Trendlerdeki Yazı

Bipolar Bozukluk Nedir?

Günümüzde birçok kişinin muzdarip olduğu ruhsal bir sıkıntı olan bi polar bozukluk, hayatı ciddi şekilde etkilemekte ve yaşam kalitesini düşürebilmektedir.

0

Bipolar Bozukluk Nedir?

Psikoloji (ruh bilimi) ’nin ilgilendiği en önemli bozukluklardan birisi Bipolar bozukluktur.

Polar (iki) kullanımı Latince den gelmektedir. Bi polar bozukluğa uyarlandığı zaman iki uçlu bozukluk yani iki uçlu duygu durum bozukluğu anlamına gelmektedir. Bi polar bozukluğu yaşayan kişiler iki farklı duygu durumu yaşarlar. Birazdan anlatacağımız bu durumlarda kişilerin ne kadar zorlu bir süreçten geçtiğini ve destek almadıkları zaman hayatlarının ne kadar zor bir hale geldiğini anlayacaksınız.

Bipolar Bozukluk Tanımı

Bi polar bozukluk iki devreden oluşmaktadır. Bunlardan ilki Mani diğeri Depresyon dönemidir. Bi polar bozukluğa sahip kişiler mani döneminde oldukça hiperaktif tavırlar sergilerler. Depresyon döneminde ise oldukça karamsar, içe kapanık ve intihar eğiliminde olurlar. Depresyon nedeni ile psikolog yardımı alan birçok kişi de bi polar bozukluk tanısı konmaktadır.

Bi Polar bozuklukta Mani Dönemi

 1. Kişilerde mani döneminde görülen belirtiler aşağıdaki gibidir.
 2. Aşırı neşe
 3. Cinsel istekte hızlı artış
 4. Olayların merkezinde olma isteği
 5. Hiperaktivite
 6. Aşırı özgüven duygusu
 7. Odaklanma problemleri
 8. Geçmişe oranla daha az uyku uyumak
 9. Halüsinasyon görmek
 10. Sabırsızlık duygusu
 11. Alkol ve uyuşturucu kullanımı
 12. Aşırı biçimde para harcama isteği
 13. Hızlı konuşmalar
 14. Yaratıcılık

Şeklinde görülür.

Bipolar Bozuklukta Depresyon Dönemi

 1. Uzun süre uyuma isteği
 2. Hiçbir şeyden keyif alamama
 3. Sanrılar görme
 4. İştahsızlık
 5. İntihar düşünceleri
 6. Azalan cinsel istek
 7. Uyumakta zorluklar
 8. Sürekli kuşku duymak
 9. Suçluluk hissetme
 10. Konsantre problemi
 11. Sürekli devam eden tartışma halleri (çevre ile)

Şeklinde görülür.

Bu dönemlerin dışında da Karma Dönem adı verilen bir dönem yaşanabilir. Bu dönemde de söylediğimiz her iki devrenin de bir arada yaşanması halidir. Örneğin kişi oldukça mutlu bir duygu durumunun içerisindeyken bir anda kendinden şüphelenir duruma da gelebilir. Bi polar bozukluğun ilk dönemlerinde ki kişiler duygu değişiminin farkında olabilirler fakat bu durum ilerlemişse bu değişimlerin farkında olunmayabilir. Bu durumda bu bozuklukta baştan destek almak oldukça önemlidir.

Bipolar Bozuklukta Tanı

Bi polar bozuklukta tanı koymak bazen kolay değildir. Bunun nedeni başka hastalıklarda görülen belirtilerin bi polar bozuklukta da görülmesidir. İlk olarak danışanın ailesi ile olan hayat hikayesi dinlenir. Eğer kişi alkol veya uyuşturucu kullanıyorsa bu tanıyı daha çok zorlaştırabilir. Mani veya hipomani döneminde kendine zarar verici düşüncelerin içerisinde olup olmadığına bakılır. En önemli olarak aile de başka bu bozukluğu yaşayan kişilerin olup olmadığına bakılır. İki uçlu bozukluk durumunda duygular sürekli ön planda olduğu için vücutta salgılanan hormonların aşırılığına bakılmak üzere hekim kontrolüyle testler istenebilir. Yine beyinde gerçekleşen biyolojik hareketleri gözlemlemek için farklı testler istenebilir.

Bipolar Bozuklukta Tedavi

Diğer ruhsal bozukluklar gibi bi polar bozuklukta da kişinin danışmanına güveninin sağlam olması gerekmektedir. Bunun yanında ayrıca ailesel destekte bu süreçte çok önemlidir. Sürekli duygu değişimi yaşandığından dolayı bu duyguları düzenlemek için ilaç tedavisi desteklenebilir. Eğer kişi depresif dönemde ise duygu durum düzenlemesi için antidepresanlar ile normale çekilebilir. Manik dönemde ise ve ayrıca bu döneme psikotik belirtiler de eşlik ediyor ise antipsikotiklerden faydalanılabilir. Yine en önemli olan kişinin danışmanına güvenmesi ile tedavi süreci tamamlanır.

Bi polar bozukluk atakların dışında kişinin hayatını yine normal sürdürebileceği bir bozukluktur ve uygulanan tedaviler kişilerin sadece bu iki uçtaki duygu durumların da değil ayrıca normal zamandayken de bu durumu engellemek için tedavi süreci devam ettirilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir