Çocuk Doktoru Maaşları Ne Kadar? Güncel Maaşları 2023
 1. Anasayfa
 2. Bilgi
Trendlerdeki Yazı

Çocuk Doktoru Maaşları

0

Çocuk Doktoru Maaşları Ne Kadar? Bir çocuk doktoru ne kadar maaş alır? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru 2023 yılında ortalama 65.500 –  78.000 TL arasında maaş alır. Ancak bu rakamın farklı etmenlere göre değişebileceği de unutulmamalıdır.

Çocuk Doktoru Maaşları Ne Kadar?

Pediatristler, bebeklerden genç yetişkinlere kadar olan yaş gruplarının sağlık sorunlarına odaklanan tıp uzmanlarıdır. Bu doktorlar çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığını değerlendirir, tanı koyar ve gerekli tedavileri, ilaçları ve diğer tedavi yöntemlerini reçete eder.

Pediatristler, genellikle doğumdan itibaren başlayarak 18 yaşına kadar olan çocukların sağlık sorunlarını ele alır. Bu sorunlar arasında ateş, öksürük, enfeksiyonlar, aşılar, astım, diyabet, obezite, gelişimsel bozukluklar ve diğer sağlık sorunları bulunmaktadır. Ayrıca çocuk doktorları çocukların büyüme ve gelişimini izler, gerektiğinde kan testleri ve diğer tıbbi testler yapar.  Eğer çocuk doktoru ne kadar maaş alır 2023 senesini merak ediyorsanız bu şekilde yanıt verilebilir.

Kısaca Çocuk Doktoru Maaşları;

 • En Düşük Çocuk Doktoru Maaşı 65.500 TL.
 • Ortalama Çocuk Doktoru Maaşı 78.000 TL
 • En Yüksek Çocuk  Doktoru Maaşı 110.000 TL
Çocuk Doktoru Maaşları Ne Kadar? Güncel Maaşları
Çocuk Doktoru Maaşları Ne Kadar? Güncel Maaşları

Çocuk Doktorları Ne İş Yapar?

Çocuk doktoru olmak isteyenler sadece çocuk doktoru maaşı 2023 konusu değil, ne iş yapacaklarını da bilmelidir. Pediatristler genellikle özel muayenehanelerde veya kliniklerde çalışır. Bazıları hastane ortamında görev alırken, diğerleri ev ziyaretleri de yapabilir Çocuk doktorları, hastalarının aileleriyle yakın bir işbirliği içinde çalışır. Ailelere, çocuklarının sağlığına yönelik tavsiyelerde bulunurlar, sağlıklı beslenme ve egzersiz programları önerir, aşı takvimi hakkında bilgilendirir ve diğer sağlık konularında danışmanlık yapar.

Pediatristler genellikle uzun ve yoğun bir eğitim sürecinden geçer. İlk olarak, lisans derecesi alarak tıp fakültesine kabul edilirler. Daha sonra, tıp fakültesinde temel tıp bilgilerini öğrenir. Ardından pediatri alanında uzmanlık yapmak için 3 yıl süren bir staj programına katılırlar. Bu süreçte çocukların sağlığı ve hastalıkları hakkında derinlemesine bilgi ve deneyim kazanır.

Çocuk Doktoru Nasıl Olunur?

Peki çocuk doktoru nasıl olunur? Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, tıp fakültesinde 6 yıl süren temel tıp eğitimini tamamladıktan sonra 4 yıl boyunca pediatri bölümünde uzmanlık eğitimi alır. Ayrıca çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında birçok yan dal bulunmaktadır ve bu alanlarda uzmanlaşmak isteyen pediatristler ek eğitim programlarına katılabilir. Bu ek eğitim süreci, uzmanlaşmış bilgi ve deneyim kazanmalarına yardımcı olur. Temel adımlar halinde bunlar şöyledir:

 • Üniversite sınavlarında gerekli puanı elde ederek Tıp Fakültesine kabul edilmelisiniz.
 • Tıp Fakültesini kazandıktan sonra altı yıl süren zorunlu eğitimi tamamlamalısınız.
 • Fakülte eğitiminin ardından, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) adı verilen sınava girmelisiniz.
 • TUS’ta başarılı olup “Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları” bölümünü kazanabilecek puanı almalısınız.
 • TUS yerleştirmeleri sırasında, Türkiye genelinde herhangi bir pediatri uzmanlık programına yerleşmelisiniz.
 • Çocuk hastalıkları uzmanlığı eğitimine başlamalısınız.

Dört yıllık uzmanlık sürecini başarıyla tamamladıktan sonra çocuk doktoru unvanını alabilirsiniz. Bu konu da çocuk doktoru maaşı 2023 üzerine fikir sahibi olmak isteyenler için önem taşımaktadır.

Çocuk Doktoru Maaşları Ne Kadar? Güncel Maaşları
Çocuk Doktoru Maaşları Ne Kadar? Güncel Maaşları

İlginizi Çekebilir: Plastik Cerrahi Maaşları

Çocuk Doktorunun Görevleri Nelerdir?

Çocuk doktoru olmak isteyenler, potansiyel görevlerinin ne olacağını da bilmelidir. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, bebekler, çocuklar ve adölesanlar için koruyucu veya önleyici tıbbi hizmetler sunma görevine sahiptir.

0-18 yaş aralığındaki bebekler, çocuklar ve adölesanların sağlıkları ve hastalıkları ile ilgilenmek, Pediatri uzmanlarının sorumluluğundadır.

Çocuk sağlığı ve hastalıkları doktorları, hastaların şikayetlerini dinler, tıbbi geçmişlerini kaydeder, çeşitli teşhis testleri uygular ve hastalıkları teşhis ederken görevlerini yerine getirirler. Yazımızı kontrol ederek çocuk doktoru maaşı 2023 devlet ve çocuk doktoru nasıl olunur gibi sorulara da yanıt alabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir