Kadınlar Neden Aldatır?
  1. Anasayfa
  2. Psikoloji

Kadınlar Neden Aldatır?

0

Erkeklere göre kadınlarda aldatma durumu daha duygusal sebeplere bağlıdır. Erkekler herhangi önemli bir nedene bağlı olmadan da bu davranışta bulunabilirler. Ancak kadınlar, bu durumun tam aksine davranırlar.

Esasında göreceli bir değerlendirme olarak açıklarsak, bu daha tehlikeli sonuçlar yaratır. Erkek, bedensel ihtiyaçtan kaynaklı, kadın ise duygusal açıdan tatmin duyma amaçlı davranır. Bu kadının duygularını başka birisine açtığı, bağlılığını başka bir kişi ile sürdürmek isteme yatkınlığını gösterir. Duygularını, kalbini başka bir kişiye açan kadın, yatakta eşi ile birliktelik sağlasa bile verimsiz bir birliktelik olur. Çünkü kalbinde ve zihninde duygularını paylaşabildiği bir kişi vardır. Kadın, eşi ile birliktelik yaşasa da sevdiği adama karşı ihanette bulunmak istemez. Dolayısıyla eşinden çabucak soğuma eğilimi gösterir.

Kadınların bir başka aldatma sebebi de ilgi eksikliğinden kaynaklanır. Bu durum erkeklerde de görülür. Çoğunlukla kadınlar babaları tarafından ilgi ve alakasız büyütülüp, bu ilgi ve alakaya karşı hasret duydukları için eşlerinden bu baba şefkati ve duygusallığını isterler. Eğer bu baba sevgisini eşinde hissedemiyorsa, başka bir erkek ile aramaya başlar. Eşi tarafından kendini yetersiz hissettiği veya istenmediğini düşündüğünde kadın, kendi gururunu tatmin edebilmek için sadakatsizlik yollarına başvurabilmektedir.

En tehlikeli olabilecek durumlardan birisi de intikam duygusu ile hareket eden kadınlardır. Eğer bir kadın eşi tarafından aldatıldığını anlarsa, kendisi öz saygısının ve benliğinin zedelendiğini ve telafi etmesi gerektiğini düşünebilir. Bu yüzden kendisi de aynı davranışta bulunup başka bir erkek ile birliktelik sağlamak isteyebilir.

Evli kadınlarda daha fazla görülmekte olan bu aldatma davranışları, kadınlar için kendi kabuğundan çıkma olarak tanımlanabiliyor. Evli ve çocuklu bir kadın, eşinden göremediği ilgi ve çocuğuna bakma yükümlülüğünü taşıyamadığını yüksek derecede hissediyorsa, aldatma eğilimi de artabiliyor. Kadınlar bu durumdayken harcandığını, bu durumu hak etmediğini, daha rahat olmaya ihtiyacı olduğunu düşünürler. Eşinden ayrılmak yerine kendilerini, yaşantılarını sorgularlar. Bu baskı ve sıkıntıdan kurtulmak için de başka bir erkekle birliktelik kurabiliyorlar.

Genel olarak kadınlar erkeklere bir şans daha verebilirler fakat kadınlar aldatma durumunda erkekler genellikle boşanma taraftarı olurlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir