Güzel Konuşma ve Diksiyon Nedir ?
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Güzel Konuşma ve Diksiyon Nedir ?

Güzel konuşma rutin olarak ilerleyen yaşantımızda doğru şekilde ve sade bir anlatımı içeren sözlü iletidir.

0

Güzel Konuşma ve Diksiyon Nedir?

Küçüklüğümüzden beri gelişmekte olan konuşma yeteneği kendimizi ifade etmemize yardımcı olur. Yaşamımız boyunca gelişen bu yetenek kendimizi en güzel ve en etkili şekilde ifade etmemizi sağlar.

 

Güzel Konuşma Nedir?

Öncelikle dilimizi doğru şekilde kullanabilmemiz gerekir. Ve tabi ki söyleyebilecek, anlatabilecek bir şeylerimizin olması gerekmektedir. Bilmeden, araştırmadan hatta kendimizin bile inanmadığı bir hitap elbette etkileyici ve doyurucu olmayacaktır. Güzel konuşma mutluluğumuzu, hüznümüzü en doğru ve en güzel şekilde ifade etme biçimimizdir. Anlatmak istediklerimizin daha samimi ve daha sade şekilde aktarılması olarak da ifade edebiliriz.

Fakat güzel konuşma ve diksiyon sadece verilen eğitimler ile sağlanamayacağı gibi günlerce üzerinde çalışılmış, hazırlanılmış konuşmalar olarak da değerlendirmek oldukça yanlış bir durumdur. Güzel konuşma rutin olarak ilerleyen yaşantımızda doğru şekilde ve sade bir anlatımı içeren sözlü iletidir.

Bu tarafıyla baktığımızda, güzel konuşma anlatmak istediklerimizi karşı tarafa aktarabildiğimiz sözleri içerirken, diksiyon olarak nitelendirdiğimiz beden dili iletişimi ve söyleme şeklinin hepsini kapsar. Güzel konuşma ve diksiyon kişisel gelişim dalında benzer nitelikler olarak değerlendirilse de birbirini tamamlayan unsurlardır. Anlatmak istediklerimiz kadar nasıl yansıttığımızda elbette önemlidir. Bu yüzden doğru şekilde, karşımızdaki kişilerin anlayabileceği şekilde kendimizi ifade etmenin tek yolu güzel konuşma ve diksiyondan geçiyor.

 

Güzel konuşma Tekniği

Karşımızdaki insanlara kendimizi doğru şekilde anlatabilmemizde bu teknikler işe yarayacaktır. Hayatımızın her alanında başarmanın yolu güzel konuşma tekniğini bilmekten geçecektir.

 

Sade ve Anlaşılır Olmak

Konuşmamızı güzelleştirebilmek için çaba sarf ederken doğallığı da elden bırakmamak gerekir. Sade ve anlaşılır olmak sizleri daha net gösterir ve dinlenebilmenizi sağlar. Heyecanınıza yenik düşmemelisiniz. Sesinizin titremesi gibi durumlar sizleri paniğe sokar ve yansıtmak istediğiniz doğallığı ve sadeliği yok edebilirsiniz. Kendinizi kontrol edin. Sakin ve tane tane ifade edin.

 

Konuşurken Bir Amacınız Olsun

Havada kalan konuşmalar sizin akıcı şekilde ilerlemenize engel olacaktır. Konuşmanın sonunu pratik bir şekilde belirleyip bağlamalısınız. Başarı ancak bu şekilde ortaya çıkacaktır. Sonunu göremediğiniz ya da sonu gelmeyecek olan cümlelerden kaçınırsanız bu sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır.

 

Yanlışlarınızı Görün ve Düzeltin

Karşınızda bulunan kişi veya kişiler sizi anlamakta zorlanmaya başladıysa yanlış giden bir şeyler var demektir. Farklı bir açıdan bakmalarını sağlayın ve dinlemeye geçin.

 

Doğru Konuşun

Her zaman her şeyin en doğrusunu anlatın. Bu durum size daima başarı getirir.

 

Nazik Olun ve Değerli Hissettirin

Karşınızdakilerle iletişim kurarken onlara daha nazik davranıp değerli hissettirin. Bu onları size odaklayıp dinlemelerini sağlayacaktır.

 

Suçlamaktan Kaçının

Konuşma hakimiyeti sağlarken en önemli kriter olayı çözmektir. Karşınızda yer alan kişilere daha doğru yaklaşabilmek adına suçlamak yerine çözüm önerileri sunmalısınız. Aksi takdirde iletişim kesilir.

Güzel konuşma ve diksiyon bir bütün halde etkileyici konuşmamızda büyük öneme sahiptir. Gelişi güzel değil de yerinde kullanmamız gerektiği için biraz pratik gerekecektir. Uzmanlar yardımı ile daha çok geliştirme imkanı sağlayabilirsiniz. Çeşitli kurslara katılıp konuşurken yaptığınız yanlışları keşfedip daha çok gelişebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir