Erkekler Neden Aldatır?
  1. Anasayfa
  2. Psikoloji

Erkekler Neden Aldatır?

0

Erkekler birlikte olduğu kadınları çok farklı şekillerde aldattığını biliyoruz. Kadınlar olarak erkeklerdeki bu durum sürecinde hal ve hareketlerini, tutumunu, ilgisini kolaylıkla anlayabiliyoruz. Çoğu aldatan erkek, birlikteliğini devam ettirdiği eş veya sevgilisine, hala ona karşı bağımlılığını, sevgisini sürdürdüğünü ve aldattığı kişi için; gelip geçici ve anlamı olmayan bir ilişki olarak tanımlıyor. Ayrıca bu davranışları, hal ve hareketleri sorgulandığı veya eleştirildiği zaman sert tepkiler ile çıkışabiliyorlar. Genellikle erkekler bu konu üzerinde fazla zaman harcamazlar. Kendilerince çelişki yaşadıklarında yaşadıkları olayları basite alıyorlar, vicdanlarını rahatlatmaya çalışıyorlar.

Erkeklerin Psikolojik Açıdan Aldatma Sebepleri

  1. Cinsel anlamda kendilerini kanıtlama arzusu
  2. Cinsel açıdan eşinden tatmin olamama
  3. Karmaşıklaşan hayat durumlarından kaçmak için bir yol olarak görürler
  4. Sıkılmışlık, rutin şeylerden kaçma davranışları
  5. Yeni zevk, heyecan duymaya çalışmak

Aldatmak erkeklerin büyük bir çoğunluğu için normal karşılanması gereken ve kadınlar için kabullenilmesi, absürt olmayan bir eylemdir. Aldatan erkekler eşlerine karşı ilgisiz, suçlayıcı, öfkeli davranışlarda bulunma eğilimindedirler. Eşinin eksik olmayan yönlerini dahi eksik olarak görmeye çalışır ve onu kabaca eleştirir. Bazı erkekler ise kendini mahcup hissetmektedir. Eşini aldatmanın büyük bir hata olduğunun suçluluğunu yaşar. Seks hayatında pasiflik yaşar veya tamamen durdurur. Eğer çekirdek bir aileye sahipse, çocuklarına karşı da ilgisiz bir baba tavrı sergiler. Evde huzursuzluk hakimiyet olur. Erkekler için aldatmanın ciddi sebeplere dayalı olması gerekmez. Genel olarak yeni heyecan, yeni cinsel birliktelik, kendini tatmin edebilme gibi konulardan dolayı da bu davranışta bulunabilir. Erkekler genel olarak arkadaş ortamlarında kendi aralarında kaç kadınla birlikte olduklarını ve nasıl birliktelik yaşadıklarına kadar her şeyi konuşabilirler. Bu konuşmalar erkekleri kendilerine olan güveni, tatminliliği ve takdir edilmesi bir durum olarak hissettirir. Başka bir durum, kadınların en çok ilgisini çeken bir model olduklarını düşünmeleridir.

Erkeklerin Belli Dönemde Duyduğu Bunalım

Erkekler belli bir dönem olan 40 yaş sonrası bunalımı denilen bir süreçten geçerler. Bu dönemde aldatma eğilimi çok fazladır ve bu durum 3-5 sene sürebilmektedir. Bu süreci geçiren erkek; kendini, yaşantısını, geçmiş yaşantısını sorgulamaya başlar. İçinde bulunduğu evliliği eleştirmeye, gelecekte nasıl biri olmak istediğini düşünür ve aldatma davranışlarında bulunabilir. Bu aldatma davranışları, arkadaş ortamı yüzünden de etkilenebilir. Örnek olarak; arkadaş ortamına ayak uydurmak amaçlı erotik videolar vs gibi başka kadınlar ile birlikte olma ihtiyacı hissedebilir. Bir başka durum ise, eşi hamile bir erkeğin cinsellikten uzak kalacağını düşünerek başka kadınlara da yönelimi artabilir. Yaygın olmayan bir durum da; erkeklerin hiperseksüalite durumlarıdır. Erkeklerde satriaziz olarak da bilinir ve aldatma durumlarıyla karşılaşılır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir