Yurt Dışında Eğitim Almak
  1. Anasayfa
  2. Genel

Yurt Dışında Eğitim Almak

Yurtdışı eğitiminin günümüz şartlarında sağladığı bir çok avantaj vardır. Yurtdışı eğitimi kişiye farklı bakış açıları ile yaklaşmayı öğretir.

0

Yurtdışı eğitiminin günümüz şartlarında sağladığı bir çok avantaj vardır. Ülkemizdeki sınav sisteminin yoğunluğu yüzünden bazı aileler çocuklarına daha iyi iş olanakları ve imkanlar sağlamak amaçlı yurtdışı eğitimine yönelmişlerdir. Yurtdışı eğitimi bireye hem eğitim hem de kültür açısından zenginlik katmaktadır. Dil olarak gelişimde olacak bireyin çalışma imkanları da doğal olarak genişleyecektir. Ayrıca yurtdışı eğitimi alarak mezun olacak öğrenciler ‘Mavi Diploma’ olarak adlandırılan diplomaya sahip olurlar ve başka ülkelerde çalışmak alanlarının önündeki engeller de kalkmış olur.

Neden Yurtdışı Eğitimi Alınmalı?

Öncelikli olarak yurtdışı eğitimi almak isteyen bireyin cesaret ve kararlılığının yüksek olması hedeflenir ve bunun yanında bireye sağlayacağı katkı çok fazladır. Kişi eğitim almak istediği yönü belirlemesi gerekir. Amaçlarına uygun olacak şekilde var olan yurtdışı eğitim programlarını tercih ederek ve zamanlama açısını kendinize uygun şekilde ayarlayarak (isterseniz birkaç aylık eğitim veya yıllık yurtdışı eğitimleri) hayal ettiğiniz eğitimi almayı başarabilirsiniz.

  • Yurtdışı eğitimi kişiye farklı bakış açıları ile yaklaşmayı öğretir.
  • Dil gelişimine katkı sağlar ve özel ve iş hayatında katkı sağlar.
  • Bağımsız olmayı öğrenir, sevdiklerinize örnek bir kişi olursunuz.
  • Farklı kültürden insanlar ile tanışır, yakın dostluk ve arkadaşlıklar kurabilirsiniz.
  • Öğrenci olmanın yanı sıra part-time işlerinde de çalışabilir, önemli miktarda para kazanabilirsiniz.

Yurtdışında Hangi Ülkelerde Eğitim Alınabilir?

İtalya’da Eğitim

Yurtdışı eğitimleri denince ilk 10’un içinde yer alan İtalya, yurtdışında okumak isteyen öğrencilere kaliteli bir eğitim fırsatı sunmaktadır. İtalya’da bir çok bölümün İngilizce eğitimi sağlanır. Ayrı olarak kendinize bir yabancı dil katmak istiyorsanız İtalyanca hazırlık eğitimi alıp bu dildeki bölümünüzü tercih edebilirsiniz.

Not Ortalaması veya Bölüm Olarak Alım Yapma

Bazı üniversiteler öğrencinin not ortalaması ile alım yaparken, bazı üniversiteler ise kişinin eğitim aldığı bölüm içerikli başvuruları değerlendirmektedir.

Yurtdışı eğitimi almak isteyen öğrenciler bölüm bazında başvuru yapacaklar ise, kayıt dönemlerine ait başvurularını takip etmeleri gerekir. Eğer Not ortalaması bazlı başvuru yapılacaksa da başvuru yapacağı bölümlere göre bir ön hazırlıkta bulunmak gerekir.

İtalya’da eğitim veren üniversiteler; devlet üniversiteleri, özel üniversiteler (vakıf) ve akademik üniversite olmak üzere üç bölüme ayrılırlar. Bütün üniversitelerin ise yıllık ücretleri ortalama olarak 700-750 Euro’dan başlayarak çeşitlilik gösterir.

Yurtdışında Eğitim Süresi

Türkiye’de lisans öğrenimi bilinenlerin üzerine tercih edilen genel olarak 4 yıllıktır. Ancak Yurtdışı eğitiminde iç senelik lisans eğitimi verilmektedir. (Tıp bölümü istisna).

Ayrı bilgi olarak, yurtdışında seçeceğiniz bölüm ve mesleğe göre de sınav sisteminde değişiklik olmaktadır.

Genel olarak sayısal dersler ile başvuru yapmak isteyen öğrenciler belli bir sınava tabi tutulmaktadır. Ancak Sözel dersler ve sosyal hizmet dersleri açısında bölüm başvurusu yapacak öğrencilerde sınav zorunluluğu yoktur.

İtalya’da Hangi Üniversitelere Başvurmak Gerekir?

İtalya’da eğitim veren üniversitelerde yalnızca İngilizce eğitimi almak isterseniz Padova Üniversitesi’ni tercih edebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir