Genel

ALKOL VE SİGARADAN UZAK DURMAK

Sağlıklı yaşam için en önemli şeylerden biri de zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmaktır. Zararlı yiyecek ve içecekler hem yaşam kalitenizi düşürür hem sağlığınızdan eder hem de sizi daha genç yaşlarda yaşlanmaya yüz tutar hale getirir. Zararlı yiyecek ve içeceklerin başında ise de alkol ve sigara gelmektedir. Alkol ve sigara yaşam kalitenizi düşürmenin yanında aslında hayatınızın her anında, her yerinde ve her alanında sizi olumsuz etkileyen zararlı şeylerdir. Saymakla bitmeyecek kadar vücudunuza zarar veren bu iki ürün sizi hem maddi anlamda hem de yaşam anlamında olumsuz etkiler. Ciddi bağımlılıklar yapan bu ürünler başladığınız andan itibaren bırakması zor olsa da azaltmak dahi sizi olumlu şekilde etkileyecektir ki siz bile bunun farkına varacaksınız.

Alkolün Zararları

  • Alkol ilk başta beyin fonksiyonlarını etkilemekle birlikte kısa süreliğini kendinizi kaybetmemenize neden olur.
  • Aşırı alkol geçici hafıza kaybına neden olur.
  • Alkol en çok karaciğere, sinirlere ve beyine zarar verir.
  • Alkol anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler.
  • Alkol diğer organlara verdiği zararlar gibi midenin de iç yüzeyini kaplayan tabakayı tahriş eder ve bununla alakalı olarak gastrite yol açar. Mide zarında yırtıklar oluşur. Mide ve yemek borusunda iç kanamalar meydana gelir. Kusma gözlemlenir.

Sigaranın Zararları

  • Sigara en çok akciğerlere zarar verir.
  •  Sigara, kan dolaşımımızı yavaşlatır, kalp krizi riskini artırır. Kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltır.
  •  Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur. Hatta tütün çiğneyenlerde ya da sigarayı yakmadan dudağında taşıyan da ağız için kanserleri görülür.
  • Diş, diş eti hastalıklarına ve ağız kokusuna yol açar.

Tüm bu sağlık yönünden zararlarının yanında sigara ve alkol psikolojik olarak da sizi olumsuz etkiler. Sizi dış dünyadan koparır ve içinize kapanmanıza neden olur. Bu nedenle sağlıklı yaşam için sigara ve alkolden uzak durmanız en sağlıklısıdır. Bırakamıyorsanız, uzak duramıyorsanız mutlaka profesyonel destek alınız.

Yusuf Yazar

Çocukluğumdan bu yana bilgisayar ve kitaplara ilgi duydum. Lise yıllarında yazılım, psikoloji, kişisel gelişim gibi konularda uzmanlaşmak için eğitimler aldım. Bu alanlarda bolca kitap okudum ve hala kitap okumaya devam ediyorum. Kırıkkale Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Endüstri Mühendisliğinin yanında yazılım ile ilgileniyorum ve e-ticaret uzmanı olarak çalışıyorum. Her zaman öğrenme meraklısı oldum ve öğrendiklerimi yazarak daha iyi kavrayabiliyorum. Bu sebepten öğrendiklerimi Okurdan.com üzerinden paylaşarak başkalarının da bu bilgileri elde etmesini ve onlarda merak uyandırmayı hedefliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu