Renkler ve Anlamları
  1. Anasayfa
  2. Genel

Renkler ve Anlamları

Renklerin kendine özgü anlamları olduğunu duymuşuzdur. Bu anlamlar aslında biz farkında olmadan hayatımıza da yansımaktadır.

0

Okulda resim derslerimiz de veya yaptığımız araştırmalarımız da renklerin kendine özgü anlamları olduğunu duymuşuzdur. Bu anlamlar aslında biz farkında olmadan hayatımıza da yansımaktadır. Bizde hayatımızı oluşturan renklerin ne anlamlara geldiğine hep birlikte bakmak istiyoruz.

Kırmızı

Kırmızı, rengiyle ihtişamlı ve ciddi bir görünüme sahiptir. Bazen tatlı, bazen kararlı bir yapıyı temsil eder. Hayatımızda ki etkisini konuşacak olursak, araştırmalara göre kırmızı renk:

Tansiyonu yükselten

İştah açan

Kan akışını da hızlandıran bir yapıya sahiptir.

Çoğunlukla bakarsak yemek markalarının rengi kırmızı renklidir. Bu markalar dışında da gençliğe hitap eden markalar da kırmızı rengi kullanmaktadır. Daha geniş açıdan bakarsak spor arabalarında da hareketliliği simgelemek adına kırmızı renk kullanılmaktadır. İnsanlar kırmızı rengin olduğu yerlerde zaman ve mekan kavramını da unutabiliyorlar. Bu yüzden kırmızı renk daha çok eğlence merkezlerinde kullanılıyor.

Beyaz

Beyaz renk, hepimizin de bildiği gibi saflığı ve temizliği simgelemektedir. Rahatlatıcı ve serinlik veren bir yapıya sahiptir. Bu yönden bakıldığında güzel anlam çıkartıyoruz. Fakat bazı insanlar böyle algılamıyorlar. Örneğin beyaz renk bir inanışa göre ölümü simgelemektedir. Bir diğer yorumda dul kalmış ve kötü olduğu düşünülen bir kadını simgelemektedir. İş görüşmelerinde de beyaz kıyafet giymek kalıcı olduğunuzu simgeleyecektir.

Yeşil

Doğa dediğimde aklımıza ilk gelen renktir. Canlı, neşe saçan bir görünüme sahiptir. Kırmızıyla olan uyumu göze zevk vermektedir. Normal hayatta kattığı anlam ise, vejeteryanlıktır. Bu yüzden dikkat ederseniz kasaplar yeşil rengi kullanmayabilirler. Yeşil renk kişiye güven aşılar bu yüzden de banka logoların da yeşil renk kullanılır. Yeşil aynı zamanda rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliğe sahiptir. Bunun örneği olarak hastaneler ve logo iç tasarımları verilebilir. Bazen renkler gözdeki sinir hücrelerini kısa süreliğine devre dışı bırakmaktadır. Bu renklere örnek olarak yeşil de verilir. Bu yüzden de yeşil rengin araba göstergelerinde kullanılması pek sağlıklı değildir. Bilimsel olarak da insan gözü mavi ve yeşil renklere uzun süre bakamamaktadır.

Mavi

Ruh bilim adamı olan Freud, maviyi sakinlik olarak nitelendirmiştir. Bir bilim adamının görüşüne göre ise mavi renk, tansiyonu düşürmektedir. Arapların görüşlerine göre ise mavi renk, kanın akışını yavaşlattığına inanılır. Sakinleştirici bir renk olduğu için batı da intiharı azaltmak için köprüler mavi renge boyanmaktadır. Mavi renk ve özellikle koyusu olan lacivert, otoriteyi ve sonsuzluğu simgelemektedir.

Sarı

Sarı renk, bazı görüşlere göre geçicilik ifade etmektedir. Buna örnek olarak araba kiralama şirketleri verilebilir. Fark edilirse eğer hiç bir banka logosunda sarı rengi kullanmaz. İstisna olarak Türkiye de ki bir banka hariç. Sarı geçicilik kavramıyla aslında ölümü de simgelemektedir. Sarı renkli odalarda çocukların daha hırçın ve büyüklerin daha çok agresif oldukları saptanmıştır. Bunun diğer bir örneği de hayvanlar kızgınlıklarını belli etmek için kırmızı renge değil sarı renge dönüşürler.

Turuncu

Turuncu hayatımızda dikkat çeken renkler arasında yer alır. İnsanlar turuncu renkli alanlara daha rahat bir şekilde girerler. Üstelik turuncu, az sayıda bir topluluğun sayısını çok göstermek gibi bir özelliğe sahiptir. Ünlü bir futbolcu bunu ‘ Bu turuncu formalar ile karşı takımdan daha fazla görünüyoruz’ diyerek dile getirmiştir.

Pembe

Pembe renk, rahatlığı simgelemektedir. Örneğin bir mağazadaki tüm çalışanlar pembe kıyafet giyerek müşterilerine rahatlık hissi kazandırmayı hedeflerler. Çikolata kutularında da lezzeti ifade etmek amacıyla pembe ve eflatun arası renkler kullanıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda küçük kız çocuklarının vazgeçilmez renklerinden biridir.

Mor

Mor renk, araştırmalara göre kişilerin bilinç altındaki korkuları açığa çıkarmaktadır. Ve bir araştırmaya göre de intihar eden kişilerin eşyalarına bakıldığı zaman mor oldukları gözlemlenmiştir.

Siyah

Siyah renk, güçlü olmayı ve hırslı olmayı temsil etmektedir. Bunun örneği olarak özel şirketlerde arabaların siyah olduğunu görürüz. Bir diğer örnek olarak unvan sahibi kişiler de siyah makam araçları kullanmaktadırlar. Bizde siyah renk yas tutmayı simgelemektedir. Fakat başka bir ülkeye göre siyah, mutluluğun bir simgesidir. Fonda siyah renk kullanmak karamsarlığı göstermektedir. Aynı zamanda siyah renk odaklanması da sağlar. Bu yüzden Einstein, çalışırken perdelerini çeker ve kendisine karanlık bir ortam hazırlardı.

Dediğimiz gibi aslında bizler fark etmeden renkler hayatıma etki ediyorlar. Aslında bu durum oldukça şaşırtıcı ve merak uyandırıcı bir durumdur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir