Yüz Yıkama Jeli Önerileri
 1. Anasayfa
 2. Genel

Yüz Yıkama Jeli Önerileri

2

Yüz Yıkama Jeli Önerileri, kullanıcı yorumları ile birlikte yağlı, kuru, hassas tüm ciltlere uygun en iyi yüz yıkama jeli öneri listesi hazırladık.

En İyi Yüz Yıkama Jeli Önerileri

Cilt bakımı rutininin ilk ve önemli adımı yüz yıkamadır. Gün içinde yüzümüz makyaj, yağ kalıntıları, hava kirliliği gibi bir çok sebepten kirlenir ve gözeneklere nüfuz eder. Yüz yıkama adımı bu denli önemli olmasına rağmen, bizler temizleyici konusunda genellikle seçici olamıyoruz.

Piyasada yüzlerce çeşit yüz yıkama jeli varken kafalar haliyle karışıyor. Bu kadar seçenek arasında söyleyeceğimiz şu ki, tercih edeceğiniz yüz yıkama jeli öncelikle cilt tipinize, cildinizin ihtiyaçlarına ve cilt bakımından beklediğiniz hedeflerinize göre seçilmelisiniz.

Hassas cilde sahip kişiler için önerebileceğimiz en uygun yüz yıkama ürünleri arasından jel yapılı olanlarıdır. Ürünü Yüz temizleme jellerinin formülleri cildi kurutmadan, gözenekleri tıkamadan, tahriş etmeden ve yormadan cildi temizlemeli.

Çoğu zaman yüz yıkama jeli satın aldıktan sonra hüsrana uğrarız. Yanlış yüz temizleme jeli fayda sağlamak yerine daha da zarar verebilir. Bunun için önce içeriğini iyi analiz edip temiz içerik olmasına dikkat ederek satın almalısınız.

Yüz Yıkama Jeli Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yüz Yıkama Jeli Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

En sağlıklı sonucu görebilmek için cilt tipinizi ve cildinizin neye ihtiyacı olduğunu iyi bilmeniz gerekir. Sizi uyarmamız gereken en önemli konu yüz yıkama jelleri her yüz tipine göre formüle edilerek üretilmez.

Yüz yıkama jelleri belirli bir cilt tipine hitap eder. Cilt tipinizi belirmek ve ona göre yüz yıkama jeli tercih etmek çok önemlidir. Cilt tipi dört ana gruba ayrılır: yağlı, karma, kuru ve hassas. Cilt tipinizi belirlerken yardımcı olmak adına bu ana cilt tiplerinden biraz bahsedelim.

 • Yağlı ciltler; gözenekli, nemli ve parlak görünüme sahiptir. Yüzdeki yağ bezlerinin aşırı yağ üretiminden kaynaklanır. Herkesin yüzünde belirli oranda yağ vardır.Özellikle T bölgesi (alın, burun ve çene) boyunca cildin parlak ve yağlı görünmesine neden olan aşırı sebum yağlı ciltlerde daha fazla üretilir. Bundan dolayı bu cilt tipine sahipseniz yüzünüz gözeneklere, siyah noktalara, sivilcelere daha meyilli olur.Yağlı cildin daha fazla doğal yüz yağı üretmesi, diğer cilt tiplerine göre daha az neme ihtiyaç duyduğu anlamına gelmediğini uyarmamız gerekir. Genellikle yapılan en büyük yanlış yağ azaltma odaklı olup nemlendirmeyi unutmak.Unutmamanız gereken şu ki cildin yağ dengesi ve nem dengesi birbirinden farklıdır. Yağlı cildiniz varsa yüz yıkama jeli seçerken; gözeneklerinizi tıkamadan ve sivilceleri tetiklemeden, besleyen, nemlendiren doğru bir ürün tercih etmeniz gerekir.Yüzünüzdeki kir ve yağ ile etkili bir şekilde tepkime girerek temizlemelidir. Yumuşak, köpüren bir yüz temizleme jeli yağlı cildinize ihtiyaç duyduğu temel nemi sağlamalıdır.
 • Kuru ciltler; cildin koruyucu dış tabakası olan epidermal tabakada hasar meydana gelmesiyle spesifiktir. Kuru cilt nem ve yağ oranı olarak diğer cilt tiplerinden daha yoksundur. Bu nedenle daha az elastiktir ve gergindir.Daha fazla kaşınır, pul pul dökülür ve dış faktörlerden çok çabuk etkilenir.Makyaj yaptığınızda yüzünüzde çizgi görünüme neden olur. Kuru cilt genellikle genetik ve doğuştan olduğu düşünülür.Doğrusunu açıklayacak olursak hayatımızın belli dönemlerinde çeşitli etmenlerden dolayı cildimiz, epidermal tabakanın hasar görmesiyle kuruyabilir.Cilt tabakası hasar görünce pul pul dökülür, kaşınır hatta ağrı bile duyulabilir. Bu yönden dolayı hassas ciltlere benzer.Cilt tipi belirlenirken hassas ciltlerle karıştırılabilir. Her kuru cilt hassas değildir. Kuru ciltlerde avantaj olarak gözenekler daha sıkıdır ve sivilceye eğilim yoktur.Kuru cildiniz varsa yüz yıkama jeli tercih ederken seramidler gibi cildin epidermal hasarını onaran ve nem bariyerini koruyan yumuşak, yatıştırıcı ve nemlendirici bileşenler içermelidir. Zaten kuru olan cildinizi daha da germeden ve kurutmadan temizlemelidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Su İçmenin Hamileler İçin Faydaları

 • Karma ciltler; yağlı ve kuru cilt özelliklerinin bir arada olduğu cilt tipidir. Yanaklar kuru, T bölgesi, alın ve çene gibi bölgeler ise yağlıdır. Karma cildin bu değişen özelliğinin en rahatsız edici dezavantajı cilt tipiniz için doğru cilt bakımı ve makyaj ürünü belirlemeyi zorlaştırmasıdır.Karma ciltliyseniz nasıl görüneceğinize dair kesin bir ifade yoktur o günkü hava durumu, yaşam tarzı faktörleri, beslenme ve strese göre değişebilir.Karma cilt genellikle yazın daha yağlı, kışın ise daha kurudur; sonbahar ve ilkbaharda ise karma cilde sahip kişilerin T bölgesi yağlı ve yanakları kurudur.Hâl böyle iken cildinize uygun yüz yıkama jeli tercih etmek oldukça zorlaşır. Yapmanız gereken iki cilt tipinin bakımı ile odaklanmanız.Yüzünüzün kuru bölgelerini nemlendirmeniz, yağlı bölgelerindeki fazla yağı azaltmanız gerekecektir. Yüz temizleme jeli tercih ederken de nazik nemlendiren ve yağ oranını azaltacak çoklu işlevi olan temizleyicilere yönelmelisiniz.
 • Hassas ciltler; batma, kaşıntı, yanma, kızarıklık, kuruluk, pullanma , soyulma, şişlikler gibi gözle görülür belirtiler ile kendini belli eder. Hassas ciltli olan kişilerin epidermal tabakaları çok incedir ve sinirler yüzeye çok yakındır.Sinirlerin çok yüzeyde olması nedeniyle dış faktörlerden kaynaklanan en ufak durum reaksiyona sebebiyet verir.Cildimiz farklı bir cilt tipindeyken birden hassaslaşabilir. Bu durum mevsimsel veya cilt bariyerinin tahribatı ile gerçekleşebilir.Hassas cildiniz için cilt bakımı yaparken yüz yıkama jeli tercih ederken temiz ve doğal içerik olmasına dikkat etmelisiniz.Hassas cildiniz için parfüm içermeyen kokusuz, koruyucu madde ve alkol bulunmayan, peeling etkisi bulundurmayan, yatıştırıcı ve onarıcı içerikli yıkama jeli sizin için en uygun olacaktır.

Cilt tipinizi belirledikten sonra, cilt tipinize göre yüz yıkama jeli içeriklerini incelemeye başlayabilirsiniz. Yüzümüz için faydalanabileceğimiz bir çok yararlı asit vardır. Bu asitlerin yüzünüzün ihtiyacına göre içerikte bulunması gerekir. İçeriklerde beraber bulunmaması gereken asitler olabilir. Bazı asitler birbiriyle tepkime verir ve tahrişe neden olur.

Sizler için yüz yıkama jeli içinde olması gereken yararlı ve en önemli bileşenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Salisalik asit, sivilce ve siyah nokta için çok etkili ve faydalı bir asittir. Kullanımı sonrası ciltte soyulma ve yenilenme görülür. Cildi soyarak lekeleri azaltır ve alt dokudaki fazla yağı giderir. Cilt bakım ürünlerindeki salisilik asit dozu %0,5 ila %2 arasında değişir. Yüz yıkama jelleri için standart konsantrasyon %2’dir. Yağlı ve karma ciltler yüz yıkama jeli tercih ederken salisalik asit içerikli jeller tercih edebilir.
 • Laktik asit, asit etkisi düşük asitlerdendir. Peeling etkisi vardır ve cilt tonunu açar. Kullanımı sonrası ciltte pürüzsüzlük vaat eden bu asit cilt nem dengesini sağlar. Keskin ve agresif etkileri olmadığı için kuru, yağlı, karma cilt tipleri yüz yıkama jelleri tercih ederken laktik asit bulunan içerikleri kullanabilir.
 • Hyaluronik asit, tam bir nem bombasıdır. Cildinizin neme doymasını ve nemi hücrelerde hapsetmeyi etkili şekilde başarır. Agresif asit değil de daha çok onarıcı formdadır. Kuru, hassas, karma, yağlı tüm cilt tipleri için yüz yıkama jeli tercihlerinizde güvenle bulundurabilirsiniz.
 • C vitamini, erken cilt yaşlanmasını yavaşlatmaya, güneş lekelerini önlemeye sivilcelerin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. C vitamini genel olarak cilt lekeleri üzerinde başarılıdır. Tüm cilt tipleri için uygundur. Başlangıçta düşük konsantrasyonlu yüz yıkama jeli tercih ederek yüz alıştıktan sonra daha da artırılabilir.
 • Niasinamid, bir B3 vitamin formudur. Cilt bariyerinin onarılmasında çok etkilidir. Özellikle cilt bariyerinde harbiyeti olan kuru, hassas ciltler başta olmak üzere tüm cilt tipleri kullanabilir.
 • Retinol, bir A vitamini formudur. Cildi soyarak gözenek sıkılaştırıcı ve peeling etkisi vardır. Antibakteriyel özelliği nedeniyle akne ve siyah noktalar şikayetleriniz konusunda başarılıdır. Agresif asitlerdendir. Diğer asitlerle kullanımında dikkat edilmelidir.
  thumbnail
  Önerilen Yazı
  En İyi Su Markaları

Sizler İçin Önerebileceğimiz 10 En İyi Yüz Yıkama Jeli Önerisi

Sizler İçin Önerebileceğimiz 10 En İyi Yüz Yıkama Jeli Önerisi

La Roche Posay Effaclar Jel

 

La Roche Posay Effaclar Jel

Hassas ciltlerin en çok satın aldığı jellerden ilan bu jel, yağlı, karma ve akneye eğilim gösteren ciltlerin kullanabilmesi için önereceğimiz temiz içerikli jellerdendir. Cildi kurutmadan ve germeden temizliyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dünyaca Ünlü Abiye Markaları

Akne tedavisi kullananların sık tercih ettiği La Roche Posay Effaclar Jel 5.5pH ile alkol içermez. Yatıştırıcı ve onarıcı özelliği vardır. Daha fazla detaylı bilgi almak için www.laroche-posay.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CeraVe Köpüren ve Nemlendiren Yüz Yıkama Jelleri

CeraVe

Sabun ve parfüm içermeyen formülleri ile CeraVe’nin yüz yıkama jeli olarak iki ürünü vardır. Köpüren temizleyici (normal ve yağlı ciltler için) ve nemlendiren (kuru ve hassas) temizleyici şeklindedir.

Nemlendiren formu köpürmez ve cildin neme doymasını sağlar. Seramik, salisalik asit ve niacinamid bulundurduğu için kuru ciltlerin çok seveceği bir yüz yıkama jelidir.

Celenes By Sweden Sea Buckthorn Yüz Yıkama Jeli

Celenes By Sweden Sea Buckthorn

Karma ve yağlı ciltlerin favorisi uygun bütçeli ve temiz içerikli önerebileceğimiz yüz yıkama jellerindendir. İçeriğindeki C vitamini ile lekelerin oluşumunu engeller.

Paraben, alkol ve kimyasal koruyucu içermemektedir. İçeriğindeki yabani iğde; C vitamininin yanı sıra Omega 7, Omega 3 ve 6, Karoten, E vitamini ile cildin beslenmesini ve yenilenmesini sağlar.

Loreal Hyaluronik Asit Uzmanı Yüz Temizleme Jeli

Loreal Hyaluronik

Cilt dolgunluğundan bahsedersek aklımıza ilk gelen içerik hyalorunik asit olmaktadır. Loreal’in son çalışmalarından olan bu yüz yıkama jeli tam bir nem bombası olmuştur.

Cildi neme doyurur ve dolgunluk kazandırır. Kuru ciltlerin çok seveceği bu jel tüm cilt tiplerinin kullanımı için uygundur.

Bioderma Sébium Foaming Gel

Bioderma Sebium Foaming Gel

Karma ve yağlı ciltler için formüle edilmiş bu jel sebum ve yağ dengelemede en başarılı içeriklerdendir. Nazik ve etkileyici bir temizleyici arıyorsanız cildi germeden temizliyor ve nemlendiriyor.

Makyaj sonrası kalıntıları etkili şekilde temizliyor ve gözeneklerde birikmesini engelliyor. Cildi yormadan tedavi etmeyi ve temizlemeyi hedeflemektedir. Kendi sitesi www.bioderma.com.tr inceleyebilirsiniz.

Cosrx Low pH Good Morning Gel Cleanser

Cosrx Low pH Good Morning Gel Cleanser

Son dönemde Kore cilt bakım ürünleri çok tercih edilmektedir. Tüm cilt tipleri için harika olan bu Kore yüz temizleme jeli gece boyunca cildin temiz dinlenmesine izin verirken daha sıkı görünen aydınlık bir görünüm ile uyanmayı hedefler.

Cildin doğal dengesine yakın olup 5.0-6.0 pH değerindedir. İçeriğinde Japon styrax, BHA, karaağaç özü, çay ağacı yağı bulundurarak onarıcı özelliği vardır. Hassas ciltler bu ürünü çok sevecektir.

Simple Kind to Skin Refreshing Facial Wash Gel

Simple Kind to Skin Refreshing Facial Wash Gel

Cildi seven doğal ve temiz bileşenlerden üretilen bu yıkama jeli, cildinizi tahriş etmeden yenilemeye ve beslemeye yardımcı olur. İçeriğindeki saflaştırılmış su ve vitaminler yoğunlukludur.

Hassas ciltler için bile güvenle kullanacağını söyleyebiliriz. Canlandırıcı etkisiyle bu ürün boya, sabun ve yapay parfüm içermez. Dermatolojik olarak test edilmiş ve onaylanmış olup hipoalerjenik, komedojenik değildir.

Avene Cleanance Cleansing Gel

Avene Cleanance Cleansing Gel

Hem termal sudan oluşması hem de köpüksü uygulaması sayesinde cilt temizleme jelleri arasında öne çıkan ürünlerdendir. Hem cilt temizleme hem de bakım yapma olarak iki farklı işlevi olması ile çift etki gösterir.

İçeriğinde bulunan termal su sayesinde cildi yatıştırır ve derin temizlik ile nefes almasını sağlar. Kullanıcıların %73’ünde siyah noktaları azaltıldı ile ilgili geri bildirim alınmıştır. Tüm cilt tipleri için uygundur.

Vichy Normaderm Deep Cleansing Purifying Gel

Vichy Normaderm Deep Cleansing Purifying Gel

Düzenli kullanımda vaat ettiği etkileri kısa sürede gerçekleştiren en başarılı yüz temizleme jellerindendir. Cildi yormadan ve kurutmadan onararak temizliyor.

Yeterli köpürme ile pürüzsüzlük sağlayarak cildin nefes almasını sağlıyor. Yağ dengesini sağlayabildiği için yağlı ve karma ciltlerin favorisi olabilecek bir jel formudur. İçeriğindeki salisalik asit ile siyah nokta ve gözenek oluşumunu azaltır.

Garnier SkinActive Micellar Cleansing Gel Wash

Garnier SkinActive Micellar Cleansing Gel Wash

Tam bir fiyat performans ürünü olarak önerebileceğimiz bir yüz yıkama jelidir. Makyajı, güneş kremini ve gün içerisinde gözeneklere yerleşen kir ve kalıntıları çıkarır. Sivilce oluşumunu engeller.

Kusursuz makyaj temizleme özelliği ile en zor çıkan maskaraların çıkmasında bile etkilidir. Yüz yıkama jeli formunda olup köpürmez ve durulanma gerektirmez. Hassas ciltlerde ve gözlerde kullanılabilir.

Yüz yıkama jeli her gün kullanılır mı?

Yüz Yıkama jelini günlük rutin cilt bakımlarınızda kullanabilirsiniz.

Yüz yıkama jeli yerine ne kullanılabilir?

Yüz yıkama jeli yerine yüzümüzü yıkadıntan sonra gül suyu kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere en iyi yüz yıkama jeli önerileri ile birlikte yüz yıkama jeli seçerken dikkat etmeniz gerekenleri açıkladık.

Ayrıca meraklısı için konu ile alakalı bir video aşağıya bırakıyorum. Sizler hangi jeli kullandınız? Deneyimlerinizi aşağıda yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 5 ay önce

  Çok bilgilendirici yazı olmuş teşekkürler

 2. 5 ay önce

  ay hocam her mevsim yüzüm kuruyordu bunları bilmek iyi geldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir