Plastik Cerrahi Maaşları Ne Kadar? Güncel Maaşları 2024
 1. Anasayfa
 2. Bilgi
Trendlerdeki Yazı

Plastik Cerrahi Maaşları

0

Plastik Cerrahi Maaşları Ne Kadar? Plastik cerrahi olmak zor mu? Plastik cerrah olmak isteyen bireyler, ilk olarak lise eğitimini tamamladıktan sonra tıp fakültesine girmek için yaklaşık 6 yıl süren bir lisans eğitimine başlar.

Ardından, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlık dalına girebilmek için uzmanlık sınavına girmeleri gerekmektedir. Uzmanlık eğitimi ise yaklaşık 6 yıl sürmektedir. Bu süreç sonunda, liseden itibaren toplamda 12 yıl süren bir eğitim sonucunda estetik cerrah ve plastik cerrah unvanını kazanmış olur.

Plastik Cerrahi Maaşları

Peki plastik cerrah aylık ne kadar maaş alıyor? Plastik Cerrahi Doktoru olarak görev yapan profesyonellerin maaşları, deneyim süresi, çalıştıkları firma ve uyguladıkları işin kapsamı gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

2024 yılı verilerine göre, Plastik Cerrahi Doktorlarının ortalama maaşı yaklaşık olarak 115.300 TL civarındadır. Plastik cerrahi maaş 2023 senesine bu şekilde yanıtlanabilir.

Plastik Cerrahi Maaşları Ne Kadar? Güncel Maaşları
Plastik Cerrahi Maaşları Ne Kadar? Güncel Maaşları

Plastik Cerrahi Uzmanı Olmak İçin Gerekenler Neler

Plastik cerrahi olmak zor mu özellikle bunu nasıl olabileceğini merak edenler tarafından sorulur. Üniversitelerin tıp fakültelerinde altı yıllık tıp eğitimini tamamlamış olan mezunlar, ardından Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girdiklerinde yeterli puanı elde ettikleri takdirde “Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi” alanını seçme hakkını kazanır.

Bu alanda uzmanlık yapmayı tercih eden hekimler, altı yıllık eğitimi başarıyla tamamlayarak “Plastik Cerrahi Uzmanı” unvanını elde eder.

Plastik Cerrahi Uzmanı Kaç Yıl Okur?

Plastik cerrahi uzmanı olabilmek için uzun ve yoğun bir eğitim süreci gerekmektedir. Bu süreç, üniversitede 6 yıl süren tıp eğitimi ile başlar. Daha sonra, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler, Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girmeli ve yeterli puanı elde etmelidir. Bu sınav sonucunda seçilen uzmanlık dalı Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ise, uzmanlık eğitimi 4 yıl sürer.

Toplamda, Plastik Cerrahi Uzmanı olabilmek için 10 yıl süren bir eğitim ve öğretim süreci geçirilir. Bu süreç boyunca adaylar tıp bilimi ve cerrahi pratiği alanında geniş bir bilgi ve deneyim kazanırken, plastik cerrahiye özgü becerileri geliştirir. Plastik cerrahi uzmanları, estetik ve rekonstrüktif cerrahi alanlarında uzmanlaşarak hastaların sağlığını, görünümünü ve yaşam kalitesini iyileştirmek için çalışır.

Plastik Cerrahi Uzmanı Ne İş Yapar?

Estetik cerrahi kaç yıl okur genel anlamda yukarıda anlattığımız gibidir. Bunun yanı sıra bu mesleğin ne iş yapacağı da önemlidir. Sağlık kurumları veya özel kliniklerde görevlendirilen Plastik Cerrahi Uzmanlarının üstlendiği sorumluluklar aşağıda sıralanmıştır:

 • Vücut şekil ve fonksiyon bozukluklarına yönelik çözüm odaklı tedaviler geliştirmek
 • Hastaları şikayetleri doğrultusunda muayene etmek
 • Yapılan tetkikler sonucunda uygun tedavi planını belirlemek ve uygulamak
 • Açılan yaraları estetik bir görünüme kavuşturarak dikmek
 • Travma veya hastalık nedeniyle meydana gelen anormal belirtilerin düzeltilmesini sağlamak
 • Ameliyathanelerde yapılan cerrahi işlemlerin düzgün bir şekilde gerçekleşmesini denetlemek
 • Tedavi için başvuran hastaların tıbbi geçmişiyle ilgili bilgi toplamak ve kayıt altına almak

Tüm bunların yanı sıra farklı görev ve sorumlulukların olabileceği de unutulmamalıdır.

Plastik Cerrahi Maaşları Ne Kadar? Güncel Maaşları
Plastik Cerrahi Maaşları Ne Kadar? Güncel Maaşları

İlginizi Çekebilir: Doçent Maaşları

Plastik Cerrahi Uzmanı Nerelerde İş Yapabilir?

Devlet hastanesi plastik cerrahi maaşları kadar, bu kişilerin nerelerde çalışabildikleri de sorulabilmektedir. Plastik cerrahi uzmanları farklı çalışma alanlarında görev alabilir. Bu alanlar şunlardır:

 • Sağlık kurumları
 • Estetik merkezleri
 • Hastaneler
 • Özel klinikler

Bu bakımdan çalışma alanları oldukça geniştir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir