Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Dua – Okunacak Dua
 1. Anasayfa
 2. Aile ve Çocuk

Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Dua – Okunacak Dua

0

Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Dua Hangisidir? Çocukların okula gitmek istememesi ebeveynler için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Bu nedenle de pek çok ebeveyn çocuklarının okula gitmek istemesi için hangi duaları okuması gerektiğini merak etmektedir.

Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Dua

Okula gitmek istemeyen çocuğa dua okuyarak Allah’ın izniyle çocuğunuzun okula gitme isteğinin ve okul sevgisinin artması mümkündür. Günümüzde pek çok çocuk okula gitmekte zorluk yaşayabilmekte ve bu durum çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

Öğrenme güçlükleri, arkadaş ilişkileri, motivasyon eksikliği veya başka bir sebepten dolayı okula gitmek istemeyen çocuğa dua okumak isteyen ebeveynler, her sabah çocukları okula gitmeden önce bazı duaları okuyarak çocuğunun isteksizliğini ve okula gitmeme inadını köreltebilmektedir.

Çocuğun okula gitmesi için okunacak dua ise şunlardır.

 • Felak
 • Nas
 • Ayet’el Kürsi

Her sabah çocuğu için bu duaları okuyan ve hatta çocuğuna da öğretip çocuğunun da her sabah okumasını sağlayan ebeveynler, çocuklarının eskisi gibi isteksiz olmayıp hatta okula gitmek için can attığını ve herhangi bir sorun çıkartmadığını ifade etmektedir.

Okula gitmekten korkan veya okula gitmek istemeyen çocuklar için bu dualar okunduğunda Allah’ın izniyle çocukların okula gitme korkusu ve isteksizliği ortadan kalkmakta, okulu sevmek ve alışmak çok daha kolay olmaktadır.

Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Dua - Okunacak Dua
Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Dua – Okunacak Dua

Okulu Sevdirmek İçin Dua

Günümüzde pek çok çocuk okulu sevmemekte ve gitmek istemeyerek ailesine zorluklar çıkartabilmektedir. Özellikle çocuğa okul sevgisini aşılayabilmek için en etkili yollardan biri de Allah’a sığınmak ve dua etmektir.

Çocukların okulu sevmesini sağlayacak ve içerisindeki tüm sıkıntıları giderecek olan okulu sevdirmek için dua Felak Suresi’dir. Ancak yalnızca duaya sığınmak yerine öncesinde çocuğun bu problemini çözmek için adımlar atmak ve ardından dua etmek çok daha doğrudur.

Felak Suresi okunuşu şöyledir;

 • Bismillahirrahmânirrahîm.
 • Kul e’ûzübirabbilfelak
 • Min şerri mâhalak
 • Ve min şerri ğasikınizâvekab
 • Ve minşerrinneffâsâtifil’ukad
 • Ve min şerri hâsidinizâhased

Ebeveynler, okumayı sevmek için dua olan Felak Suresi’ni her gün ve özellikle çocukları okula gitmeden önce okuduklarında çocukları kısa sürede okula alışmaya ve okulu sevmeye başlamaktadır. Ardından artık kendi istekleriyle okula gitmek için can atmaya başlayacaklardır.

Özellikle anaokulu ve ilkokul çocuklarının okula alışma süreci oldukça zorlu olabilmektedir. Ebeveynler, çocukları için bu süreci kolaylaştıracak adımlar atarken bir yandan da düzenli olarak çocuklarının okulu sevmesi niyetiyle Felak Suresi okuyarak çocuklarına okulu sevdirebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua

Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Dua - Okunacak Dua
Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Dua – Okunacak Dua

Okul Korkusu Olan Çocuğa Okunacak Dua

Okula gitmekten çekinen veya korkan çocuklarınızın içlerindeki bu korku ve endişeyi ortadan kaldırmak için dua okumak oldukça hayırlı ve yararlı olmaktadır. Okul korkusu olan çocuğa okunacak dua bin bir ayrı fazileti bulunan Ayet’el Kürsi’dir.

Çocuklarının okul korkusu için temiz bir kalp ve imanla namazlardan sonra ve sabahları çocuklar okula hazırlanmadan önce Ayet’el Kürsi okumak ve ardından çocuklarının okul korkusunu yenmesi için yardım istemek çok etkili olmaktadır.

Allah’ın izniyle çocuk içindeki korkulardan arınarak okulu sevmeye ve gitmek istemeye başlayacaktır. Ebeveynler, çocuklarına bu duayı öğreterek okulda her zora düştüklerinde ve korktuklarında bu duayı okumalarını tembihlemesi halinde de çocuklar tüm sıkıntılarından Allah’ın izniyle kurtulmaktadır.

Ayet’el Kürsi, çocukların gerek okulla ilgili gerek hayatla ilgili tüm korku ve endişelerini ortadan kaldıran oldukça etkili bir duadır. Okuldan çeşitli nedenlerle korkan özellikle anasınıfı veya ilkokul çocukları için Allah’a dua etmek gerekmektedir.

Ayrıca okuldan korkan çocuğa Nas ve Felak Suresi okumak ve öğretmek de yine çocuklarınızın okuldan korkmamasını ve endişesiz bir şekilde sevinçle ve istekle okula gitmek istemesini sağlamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir