Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua
  1. Anasayfa
  2. Bilgi

Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua

0

Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua Nedir? Davranış bozukluğu olan çocuklar için doğru yöntemler ile yaklaşmak ve gerekli hallerde uzman desteği ile terapi uygulamalarına başvurmak gerekiyor. Bu tür bozukluklar, sürekli ve uygun olmayan davranışlar sergilenen bir rahatsızlık olarak tanımlanır. Başkalarına zarar verme eğilimi ve kurallara uymada zorlanma gibi temel unsurlar görülmektedir.

Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua Nedir?

İslam çevrelerinde ise alimler bu tür sorunlar yaşayan çocuklara ya da yetişkinlere yönelik çeşitli dua ve surelerin okunmasını öğütlemişlerdir. Hz. Muhammet (s.a.v) tarafından da bazı sorunlara yönelik bazı duaların okunması tavsiye edilmiştir. Davranış bozukluğu olan çocuğa okunacak dua olarak genelde alimler Ayet – el Kürsi, İhlas, Felak ve Nas sureleri ile Muavvizeteyn surelerinin okunmasını tavsiye etmektedir.

Davranış Bozukluğu Olan Bir Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır?

Çocuklarda davranış bozukluğu zaman içinde istenmeyen pek çok soruna neden olabilir. Genelde davranış bozukluğu olan çocuklarda agresif davranışlar, kurallara uymama, yalan söyleme ve başkalarına zarar verme gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Uzman desteği almak ve doğru metotlar uygulamak çocuğun gelişimi açısından önemlidir. Genelde davranış bozukluğu olan çocuklara şu şekilde yaklaşım gösterilmesi önerilir:

  • Her zaman sakin ve sabırlı olunmalıdır.
  • Empati kurun ve kuralları net şekilde belirleyin.
  • İyi davranışları ödüllendiren sistem uygulayın.
  • Aile terapisi ve profesyonel destek alınmalıdır.
  • Çocuğun enerjisinin ilgi alanlarına göre doğru yönlendirilmesini sağlayın.

Davranış bozukluğu gösteren çocukların aileleri tüm profesyonel yöntemlerin yanı sıra inançlarına göre dini yöntemlere de başvurabilirler. Çoğu zaman ibadet etmek kişileri sakinleştirmektedir. Buna ek olarak çocuğunuza çeşitli dualar okuyarak da Allah’tan yardım dileyebilirsiniz.

Çocuğun Sakinleşmesi İçin Ne Okunur?

Hiperaktif çocuğa okunacak dua başta olmak üzere çocuğun sakinleşmesi için İslam alimleri tarafından bazı dualara işaret edilmiştir. Hz. Peygamber (asm) torunları Hasan ve Hüseyin için ve Hz. İbrahim’in de oğlu İsmail ve İshak için ettiği bir dua Müsned, 1/236, 270; Buhari Enbiya, 10’da bahsedilmiştir.

Çocuğu sakinlemesi için okunacak duanın okunuşu ise şöyle:

  • ‘’Eûzü bi – kelimâtillâi’t – tâmmeti min külli şeytânin ve hâmmetin ve min külli aynin lâmmetin.’’

‘’Her nevi şeytandan, her şerden, dokunan her kötü gözden Allah’ın şifa veren kelimelerine sığınırım’’ anlamına gelen duanın okunmasının faydalı olacağı aktarılmaktadır. Buna ek olarak daha birçok farklı duanın da okunabileceği aktarılmaktadır. Davranış bozuklukları olan çocuğa okunacak dua ve esmaların yanı sıra çocuğa doğru yaklaşımda bulunmak da önemlidir. Bu kapsamda daha pek çok farklı dua okunabilir. Halis bir niyetle ve uygun şekilde duaları okumanız tavsiye edilmektedir.

Asi, Sinirli Çocuğa Hangi Dua Okunur?

Asi sinirli çocuğa okunacak dua okumadan önce ilk olarak halis bir niyet ile abdest almak ve tövbe istiğfar etmek önemlidir. Asi ve sinirli çocuğa 7 defa bir suya ‘’Ya Mukit’’ ismi okunarak su çocuğa içirilebilir. Ayrıca şehadet parmağı çocuğun eli üzerine konularak ‘’Ya Şehid’’ ismi de okunabilir.

Çocuğun sakinleşmesi için dua okumak için kendi bildiğiniz ayetleri ve sureleri de okuyabilirsiniz. Doğrudan çocukların sakinleşmesi elbette kesin bir dua yoktur. Ancak Allah’a sığınarak güzel dualarda bulunmak ve yardım istemek önemlidir.

Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua
Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua

Çocuğun Sakinleşmesi İçin Hangi Esma Okunur?

Hareketli ve söz dinlemeyen çocuğa okunacak dua ve esmalar için İslam alimleri tarafından birçok farklı tavsiye buyurulmuştur. Çocuğun sakinleşmesi için genelde ‘’Ya Halim’’ isminin okunması önerilir. Allah’ın isimlerinin her biri farklı anlam ve mucizeye sahiptir. Güzel bir abdest alarak bildiğiniz duaları okuyabilir ve davranış bozukluğu olan çocuğa okunacak dua ile esmaları sayabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir