Kolonya Uyuza İyi Gelir mi?
 1. Anasayfa
 2. Aile ve Çocuk

Kolonya Uyuza İyi Gelir mi?

0

Kolonya Uyuza İyi Gelir mi sorusuna en net cevap malasef HAYIR. Makalemizde uyuz belirtileri ve uyuzu önlemek için yapmanız gerekenleri yazdık.

Kolonya Uyuza İyi Gelir mi? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Mikroskobik akarların neden olduğu son derece bulaşıcı bir cilt rahatsızlığı olan uyuz, gerçek anlamda rahatsızlık verici bir cilt rahatsızlığıdır. Alışılmadık olanlar da dahil olmak üzere çeşitli tedavi yöntemlerinin artmasıyla birlikte, özellikle merak edilen uyuz tedavisinde kolonya kullanımı konusuna da değinmek istedik.

Bu makale, kolonya uyuza iyi gelir mi? Uyuzun etkilerini hafifletmedeki etkisi nedir? Uyuzun belirtileri nelerdir? uyuz tedavisi nasıl yapılır? gibi uyuz hastalığı ile ilgili merak edilenlere değineceğiz.

Uyuz Nedir?

Uyuz Nedir?

Uyuz, mikroskobik bir parazitik akar türünün neden olduğu deri istilasıdır. Kaşıntı akarı olarak da bilinen Sarcoptes scabiei var hominis, parazitin enfekte olduğu biriyle doğrudan ve uzun süreli temas yoluyla yayılır. Parazitler derinin içine girer, yerleşir ve ardından dişi akar, yumurtalarını derinin üst katmanına bırakır.

Maruz kaldıktan sonra, istila belirtilerinin veya semptomlarının ortaya çıkması bir iki gün gibi kısa bir süre devam edebilirken 8 haftaya kadar da sürebilir. Ancak akar, konakçısından uzakta yalnızca üç güne kadar yaşayabilir. Uyuz istilasının en yaygın belirtisi akar yumurtaları ve atıklarına tepki olarak ortaya çıkan döküntü ve buna eşlik eden aşırı rahatsız edici düzeye gelebilen kaşıntıdır.

Akarlar, kalabalık alanlarda yaşamak veya kıyafet, havlu veya yatak takımı gibi kişisel eşyaları paylaşmak gibi yakın kişisel temas yoluyla yayılır.

Uyuz Belirtileri Nelerdir?

Uyuz Belirtileri Nelerdir?

Uyuz belirtileri akarların, yumurtalarına, salgılarına veya atık ürünlerine karşı alerjik reaksiyonun bir sonucudur. Alerjik reaksiyon gösterdiyseniz, belirtilerin ortaya çıkması dört ila altı hafta sürebilmektedir. Daha önce bir reaksiyon yaşadıysanız belirtilerin ortaya çıkması yalnızca birkaç gün sürebilir.

Aşağıdaki belirtiler görülebilir:

 • Kaşıntılı cilt: Bu rahatsız edici durum genellikle geceleri, akarların aktif olduğu zamanlarda daha yoğundur.
 • Döküntü: Uyuz döküntüsü cilt altında küçük şişliklere, sivilcelere veya kabarcıklara neden olur.
 • Kabarık çizgiler: Bunlar akarın yaptığı yuvalardır.
 • Pullu lekeler: Bazı insanlarda kuru ve pullu alanlar olur.
 • Yaralar: Enfekte kişi döküntüyü kaşıyarak tahriş ederse yaralar oluşabilir ve bu da enfeksiyona neden olabilir.
 • Deride kabuklanmalar: Bu, ‘kabuklu uyuz’ veya ‘Norveç uyuzu’ adı verilen ciddi bir uyuz istilasıyla ortaya çıkar.

Bebeklerde ve küçük çocuklarda uyuz; başı, boynu veya yüzü, avuç içlerini ve ayak tabanlarını etkiler. Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde uyuz etkileri koltuk altlarında, dirseklerde, bileklerde ve parmak aralarında ortaya çıkabilir. Ayrıca göğüs uçları, bel veya kemer çizgisi veya kalçalar gibi giysilerle yakın temasta olan bölgeleri de etkileyebilir.

Uyuza bağlı bu cilt lezyonları genellikle cilt kıvrımlarında görülür. En yaygın cilt bölgeleri şunları içerir:

 • Parmaklarınızın arasındaki boşluk
 • Koltukaltı
 • Dirseğinizin iç tarafı
 • Bel çevresi
 • Ayak tabanları
 • Göğüs çevresinde
 • Erkek cinsel organlarının çevresinde
 • Kalça bölgesi
 • Dizler

Uyuzun Ortaya Çıkması Ne Kadar Sürer?

Geçmişte Uyuz geçirdiyseniz, maruziyetten sonraki 1 ila 4 gün içinde semptomlar gelişebilir. Ancak ilk kez uyuz hastalığına yakalanmış kişilerde belirti ve semptomların ortaya çıkması 6 haftayı bulabilir. Uyuza dair hiçbir belirti ve semptomunuz olmasa bile, hastalığı yine de başkalarına aktarabileceğinizi unutmayın.

Uyuz akarları ne kadar süre hayatta kalabilir?

Uyuz, insan konakçıda 6-8 hafta kadar canlı kalabilir. Ancak konakçı olmadan 48-72 saatten fazla yaşayamaz.

Kolonya ile Uyuz Tedavisi: Gerçek mi Efsane mi?

İnternette dolaşan iddialara rağmen kolonyanın uyuz tedavisinde kullanılmasını destekleyen hiçbir bilimsel kanıt veya tıbbi görüş birliği yoktur.

Parfüm yağları ve diğer katkı maddelerinden oluşan kolonya öncelikle kozmetik amaçlıdır ve parazit enfeksiyonlarıyla mücadele etmek için tasarlanmamıştır. Ayrıca kolonyada bulunan hoş kokulu bileşenler cilt tahrişini şiddetlendirebilir, kaşıntıyı kötüleştirebilir veya ek alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Halk arasında kolonya uyuza iyi gelir gibi ciddi bir yanılgı yer almaktadır. Bilindiği üzere kolonya 80 derece ve üzeri alkol içermektedir ve bu alkol cilde uygulandığında ciltte kuruluğa neden olabilir, uyuz akarlarının cildi tahriş etmesinden kaynaklanan şişlikler ve kabuklanmaları daha da fazla tahriş ederek yara oluşmasına neden olabilir ve sonrasında cilt enfeksiyon kapabilir. Kolonya uyuz akarlarının yumurtalarına karşı da etkili değildir ve kullanımı size fayda sağlamak yerine zarar verebilir.

Kolonya uyuza iyi gelir mi sorusunun yanıtı kısaca “hayır” olmalıdır. Kolonya sadece kaşıntıyı kısa süreli hafifletir ama uzun süreli olumsuz etkileri daha kötü olabilir. Bu yüzden doktor tarafından önerilen tedavi yöntemi gerektiği gibi uygulanmalıdır.

Uyuz için Kolonya Kullanımı Riskleri

Uyuz tedavisinde kolonya kullanımı, uygun tıbbi bakımı geciktirebilir, bu da istilanın devam etmesine ve yayılmasına neden olabilir. Bir sağlık uzmanına danışmadan kendi kendine ilaç tedavisi tehlikeli olabilir ve özellikle önceden cilt rahatsızlıkları veya alerjisi olan kişiler için komplikasyonlara yol açabilir.

Önerilen Uyuz Tedavileri

Uyuzun geleneksel tedavisi, Permethrin veya Lindane gibi parazit öldürücüler içeren reçeteli kremler veya losyonları içerir. Bu topikal ilaçlar akarları ve yumurtalarını etkili bir şekilde öldürerek kaşıntıyı hafifletir ve daha fazla bulaşma riskini azaltır. Ek olarak, yeniden istilayı önlemek için kişisel eşyaların ve yatak takımlarının iyice temizlenmesi çok önemlidir.

Önerilen Uyuz Tedavileri

Uyuzdan şüphelenildiğinde derhal tıbbi yardıma başvurulması şiddetle tavsiye edilir. Dermatolog veya aile hekimi, uyuz hastalığını klinik değerlendirme veya laboratuvar testleri yoluyla teşhis edebilir. Enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak, bireysel vakalara uygun ilaçlı kremler, losyonlar veya ağızdan alınan ilaçlar reçete edilebilir.

Uyuzu Önleme

Uyuz hastalığını ve tekrarını önlemek için doğru hijyen önemlidir. Yatak çarşaflarını, kıyafetlerinizi ve diğer kişisel eşyalarınızı düzenli olarak sıcak suda yıkayın ve yüksek sıcaklıkta kurutun. Uygun tedavi uygulanana kadar enfekte olduğu düşünülen kişilerle yakın temastan kaçının. Genel temizliği korumak ve kişisel eşyaları paylaşmaktan kaçınmak uyuz riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Kolonya Uyuza İyi Gelir mi?

Sonuç olarak kolonyanın uyuz tedavisinde kullanılması ne tıp uzmanları tarafından destekleniyor ne de bilimsel olarak doğrulanıyor. Uyuz acil tıbbi müdahale gerektirir ve reçeteli ilaçlar, istilayı ortadan kaldırmanın en etkili yoludur.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi Su Markaları

Doğru teşhis ve uygun tedaviyi alabilmek için öncelikle dermatolog veya aile hekimi ile görüşmek gerekir. Önerilen tedavi seçeneklerini takip ederek ve önleyici tedbirleri benimseyerek bireyler uyuzları etkili bir şekilde yönetebilir ve toplum içinde yayılmasını önleyebilir.

Uyuz Tedavisinde Sık Sorulan Sorular – SSS

 1. Kolonya uyuz virüsünü öldürür mü?
  Kolonya hiçbir şekilde uyuz akarlarını veya yumurtalarını öldürmez, Sadece, kaşıntıyı kısa süreli hafifletmek açısından etkilidir ama uzun süreli olumsuz etkileri daha kötü olabilir.
 2. Uyuzun düşmanı nedir?
  Uyuz tedavisi tıbbi ve reçeteli ilaçlar ile yapılır ve genellikle Permethrin veya Lindane gibi uyuz akarları ve yumurtalarının yok edilmesinde etkili topikal ilaçlarla gerekli görülürse ağız yolu ile alınacak ilaçlar reçete edilir.
 3. Tuzlu su uyuzu öldürür mü?
  Uyuz, uyuz akarının neden olduğu bir cilt sorunudur ve etkili tedavi için tıbbi müdahale gerektirir. Uyuzun standart tedavisi, permetrin içeren topikal kremler veya losyonlar gibi reçeteli ilaçları veya ivermektin gibi oral ilaçları içerir. Tuzlu suyun uyuz akarlarını veya yumurtalarını öldürdüğüne dair hiçbir tıbbi kanıt yoktur.
  Tuzlu su terapi olarak kullanılmaktadır ve belki kaşıntı için kısa süreli rahatlama sağlasa da tuz, uyuz akarlarının ciltte yarattığı tahrişi daha kötü hale getirebilir.
 4. Alkol uyuza iyi gelir mi?
  Alkol ve povidon-iyot antiseptikleri kullanımının uyuz akarlarını öldürdüğüne dair hiçbir kanıt veya araştırma yoktur ve aksine cildinize zarar verebilir. Doğru tedavi her zaman Bir tıp doktoru tarafından uygulanmalıdır.
 5. Uyuz için cildime ne sürebilirim?
  Permetrin, ivermektin, lindane gibi uyuz akarlarını yok etmek için özel olarak üretilmiş tıbbi topikal kremler, doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılabilir.

Konu ile alakalı deneyimleri olanlar makalede anlattığımız Kolonya Uyuza İyi Gelir mi? yorumlarını bizlerle paylaşırlarsa çok seviniriz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir