Yaşam

Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

Günlük yaptığımız rutin işlerimizi yerine getiriyoruz. Okul, iş, ders çalışmak, saatinde iş başında olmak gibi görevlerimizde buna dahildir. Fakat bu tür işler hayatımızın belli bir yerinde alan oluşturup orada kalabilmektedir. Kendini geliştirmek ise, yer edilen bir alanda genişleyebilmek, kişinin kendisine yeni herhangi bir şeyler katabilmesidir. Farklılık yaratabildiğimiz her şey bizim gelişmemizde yardımcı olmaktadır. Örnek olarak, yeni yerler keşfedebilmek, yeni kitaplar okuyabilmek, yeni insanlar ile tanışmak veya yeni her şey sizi büyük bir kütüphaneye çevirecektir.

Kendini Geliştirmenin Yolları

İnsan bilinç halinde veya dışında yaptığı şeyler de gelişim sağlamaktadır. Gelişim sadece ruhsal olmamaktadır. Aynı zamanda fiziksel olarak ta gelişim sağlamak, kendini geliştirmenin başka bir yoludur.

Kendini Tanıyarak Gelişmek

 • İnsan çoğu zaman isteklerini, düşüncelerini tam olarak tartmaz ve kendini dinleme davranışında sık bulunmaz.
 • Günlük olarak kendimize ayırabileceğimiz 10-20 dakikalık zaman ile kendimizi tanımak için bir adım atabiliriz.
 • Kendini tanımak; isteklerimize, geleceğimize ait planlar ve hayaller kurmak, onlar için çaba sarf edecek enerjiyi bulmamıza yardımcı olur.
 • Kendimizi tanımak aynı zamanda bir bakımdan insanları da tanımak anlamına gelir. İnsanlara karşı empati kurma becerimize katkı sağlarız ve çözüm odaklı olmaya yatkınlaşırız.
ben-kimim

Kitap Okumak

 • Klasik olarak psikoloji kitapları örnek verilir fakat siz hangi kitaplardan hoşlanıyorsanız o içerikli kitapları tercih etmelisiniz. Her okuyacağınız tür kitap sizin gelişmenize yardımcı olabilecektir.
 • Sebebi ise, kitap okuyarak aynı zamanda kendinizi de tanırsınız. İçe yönelik olarak farkında olmasanız bile tartışırsınız.
 • Kendinizi anlamaya başlarsınız. Ayrıca yanlış bildiğiniz doğruları veya doğru bildiğiniz yanlışları da öğrenebilirsiniz.

Seyahat Etmek

 • Klasik olsa bile seyahat edebilmenin gücü, enerjisi farklıdır. Alışık olmadığınız her şeyi bu şekilde tadabilirsiniz. Bu durum sizi cesaretli kılmaya başlar. Kendi korkularınızı yenmek adına atabileceğiniz adımlar olur belki de.
 • Alışık olunmayan yeni şeyleri keşfetmek bakış açınızı genişletir.

Spor Yapmak

 • Gelişim illaki ruhsal olmaz demiştik. Aslında spor yapmak ta çoğunluk olarak fiziksel bir gelişim olsa da, ruhsal gelişimi de etkiler.
 • Araştırmalara göre spor yapan insanlar, daha enerjik ve takıntılarından daha uzak bireyler olarak gözlemlenmişlerdir.
 • Spor aynı zamanda uyku, beslenme gibi davranışları da düzene sokabileceği için iyileştirici ve değiştirici yanı vardır.

Sosyalleşmek

 • Farklı ortamlardaki insanlar ile iletişim kurabilmek, insana birtakım şeyler öğretir. Bu da kendini geliştirmeye ve yine kendini tanımaya yardımcı olabilmektedir.

Dizi ve Filmler İzlemek

 • Şöyle bir gerçek vardır ki, gelişmek yalnızca siz istediğiniz zaman gerçekleşebilmektedir. Değişmek normalde uzun zaman alan bir şeydir olarak tanımlarız. Fakat bunu her durum için kullanmak yanlış olur.
 • İnsan, çok etkilendiği bir durum, düşünce içinde kalmışsa değişim bu yüzden ani olabilmektedir.
 • Etkili, geliştirici, değiştirici bir film veya dizi izlediğimizde, sıklıkla vicdanımıza dokunan olaylarda kendimizi değiştirme oranımız daha fazla olmaktadır.

Yusuf Yazar

Çocukluğumdan bu yana bilgisayar ve kitaplara ilgi duydum. Lise yıllarında yazılım, psikoloji, kişisel gelişim gibi konularda uzmanlaşmak için eğitimler aldım. Bu alanlarda bolca kitap okudum ve hala kitap okumaya devam ediyorum. Kırıkkale Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Endüstri Mühendisliğinin yanında yazılım ile ilgileniyorum ve e-ticaret uzmanı olarak çalışıyorum. Her zaman öğrenme meraklısı oldum ve öğrendiklerimi yazarak daha iyi kavrayabiliyorum. Bu sebepten öğrendiklerimi Okurdan.com üzerinden paylaşarak başkalarının da bu bilgileri elde etmesini ve onlarda merak uyandırmayı hedefliyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Bu yazı için öncelikle teşekkür ederim çok güzel dertli toplu bir yazı olmuş. Kendisini geliştirmek isteyen insanlar bu yazıdaki konuları hayatının merkezine almalı diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu