Kadınlarda Cildi Bozan Alışkanlıklar
  1. Anasayfa
  2. Genel

Kadınlarda Cildi Bozan Alışkanlıklar

Bu makalemiz de bakım ürünleri kullanarak veya hiçbir bakım ürünü kullanmadan cildimizin nelerden dolayı tahriş olduğunu inceleyelim.

0

Kadınlarda Cildi Bozan Alışkanlıklar

Kadının doğasında güzelleşme, bakım, hoş görünme istekleri yatmaktadır. Nitekim kadınlar bakımlı oldukları zaman kendilerini iyi ve özgür hissetmektedirler. İlk olarak kadınlar bakımlı olmak istediklerinde birçok ürün almaya başlarlar. Bu ürünlerde bazen yararlı bazen zararlı olabilmektedir. Tam aksi olarak bakımsız olmak da cilt için zararlı bir hal verebilmektedir. Bu makalemiz de bakım ürünleri kullanarak veya hiçbir bakım ürünü kullanmadan cildimizin nelerden dolayı tahriş olduğunu inceleyelim.

Yüzümüzdeki Sivilceleri Sıkma Alışkanlığı

Çoğumuz ilk olarak sivilcelerimiz ile ergenlikte tanıştık. Çevremizde gördüğümüz kadarıyla bazı insanlarda sivilce derdi hiç görülmezken bazılarında aşırı bir biçimde sivilce derdi görülmektedir. Bazı sivilce durumları ağır veya hafif şekilde yaşanabilir. Fakat ne durumda olunursa olunsun sivilce sıkma alışkanlığından vazgeçmek şarttır. Sivilce sıkmak sivilceyi yok etmek yerine bu durumu daha kalıcı hale getirebilmektedir.Özellikle yara ve iz bırakma olayları sıkça görülmektedir. Bundan dolayı sivilce sıkma alışkanlığından bir an önce kurtulmak gerekli.

Makyajdan Sonra Yüz Temizleme İşlemi

Birçoğumuz Makyajdan sonra yüzümüzü temizlemeye üşeniriz. Bazen gerçekten de temizlemek uzun ve zahmetli bir hal almaktadır. Bazılarımız ise fazla makyaj yapmadığı için temizlemeden de durulabilir düşüncesine girebilmektedirler. Fakat aslında yüzümüze sürdüğümüz makyaj ürünlerinin her biri kimyasal işlemlerden geçmektedir. Bu kimyasal işlemleri direk olarak yüzümüze temas ettiği için cildimize zarar verme ihtimali daha çok artmaktadır. Bu kimyasalların yüzümüz de kalma süresini uzatırsak cildimizin daha çok zarar görmesine neden olacağız. Ve yaşımız ilerledikçe bunun zararları gözle görülür hale gelecektir.

Güneşe Hazırlıksız Çıkmak

Güneşli bir havada dışarı çıktığımızda güneş ışınları vücudumuza vurmaya başlar. Bir yandan vücudumuz için gerekli olan güneş ışınları bir yandan da cildimizin yaşlanmasına ve iz kalımına sebep olmaktadır. Bundan dolayı güneş kremlerimizi sadece yaz tatillerinde değil güneşe maruz kaldığınız tüm vakitlerde kullanmanızı öneririz.

Aşırı Peeling Kullanımı

Biz kadınlar olarak peelinge meraklı bir yapıdayız. Fakat en önemlisi de cildimize olan merakımızdır. Aşırı peeling yapmak cildimize yarar sağlamak yerine daha fazla zarar vermeye başlamaktadır. Her şeyin dozu olduğu gibi bu konuda da dozunu iyi ayarlamak lazım. Ayrıca peeling kullanımından sonra mutlaka nemlendirici takviyesinde bulunmak da gerekmektedir.

Dengesiz Beslenme

Hepimiz biliriz ki dengesiz beslenmeden kaynaklı cilt sorunları ortaya çıkmaktadır. Aşırı yağlı yediğimiz zaman vücudumuz tepkisini cildimize yansıtabilir. Özellikle yansıttığı sivilce problemlerinden bunu açıkça görebiliriz. Dengeli beslenme hem cildimiz hem de diğer organlarımızın sağlığı için ilk olarak alınması gereken önlemlerdendir. Bundan dolayı dengeli beslenin bize verdiği tepki olarak cildimiz güzel bir görünüme kavuşacaktır.

Aşırı Stres Durumları

Aşırı stres halindeki insanları gözlemlediğimiz zaman ciltlerinde birçok sorunla karşılaşmışızdır. Örnek olarak vücutta yarar çıkma veya sivilce artışı gibi tepkiler gözlemlenebilir. Hayatımızda birçok yerde veya olayda stres altında kalabiliriz. Yapmamız gereken ise bu durumları kendimiz için daha az problem haline getirip bunun strese veya depresyona ilerlemesini önlemektir. Bu durumda hep psikolojik olarak hem de fizyolojik olarak sağlımızı korumuş olmaktayız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir