Finansal Özgürlük
  1. Anasayfa
  2. Genel

Finansal Özgürlük

Finansal Özgürlük nedir? Günümüz şartlarında Finansal Özgürlük nasıl elde edilir?

0

Finansal özgürlük dediğimiz şey pasif gelirlerinizin aylık harcamalarınızı geçmemesidir. Kendinizi bir güvenceye almanız demektir.  Ne kadar parayla ne kadar bütçeyle kendinizi güvende hissediyorsanız, ne kadar aylık para gelişiyle keyfi bir şekilde yaşayabiliyorsanız aslında o zaman finansal özgür olmuşsunuz demektir.

 Peki ben bunu yapmak istiyorum nasıl yapacağım diye soruyorsunuzdur. Aslında burada bir diyagram var, farklı farklı ulaşma yolları var. Bunlardan size uygun olanı seçmeniz için ve hangi yönde odaklanıp, nerden buna başlayabileceğinizi ve nereye ulaşmanız gerektiğinize değineceğiz.

Sizin modern dünyada finansal özgür olup olmamanız, tüm hayatınızı etkiliyor. Aslında Finansal özgürlük kavramı siz dünyaya geldiğiniz andan itibaren var olan bir durum. Örneğin ailenizin finansal özgürlük durumu sizin hobilerinizi etkiledi, eğitim aldığınız yerleri ve vakit geçirdiğiniz ortamları etkiledi. Temel ayrım çalışmak ve çalıştırmakla başlıyor. Çalışmak dediğimiz şey aslında satış yapmak. İster bir yerde çalışıyor olun ister bir yere danışmanlık veriyor olun, isterseniz ürün satıyor olun, siz aslında satış yapıyorsunuz demektir. Dört tip satış yapma şekli vardır.

1.Zaman satışı

Ya bir şirkete zamanınızı mesainizi satarsınız ya da bağımsız birden fazla şirkete satarsınız. Ölçeklenebilir bir şey değildir. Zaman satışında sadece belli bir yere kadar birikim elde edilebiliyor. O yüzden temel olarak bu yoldan olabildiğince hızlı kurtulmaya çalışmalısınız. Çünkü zaman satışı bir fare yarışıdır.  Otuz yıl da sürebilir kırk yıl da sürebilir.

2.Bilgi satışı

Çalışmanın iyi yollarından bir tanesidir. Bir alanda uzman olmanız gerekiyor. Belli bir süre zamanını sattıktan sonra, artık senin kadar o işe o kadar zaman vermiş kişi olmayabiliyor ve bu iş değerliyse senin bilgin de anlam ifade ediyor. Bu bilgiyi de üç şekilde satabiliyorsun. Ya teknolojiyle ya kitap ile ya da danışmanlık yolu ile.

3.Ürün satışı

Ürün satışı en iyi noktalardan birisidir. Siz ya internet platformu üstünden bir ürün satarsınız ya da elden. Doğru şekilde oynarsanız ürün ne olursa olsun,  ürüne harcadığınız zaman da sizin maliyetinizin üstünde bir şey getirirse bu size kar olarak kalır.

4.Şirket satışı

Aslında kurduğunuz bir şirketi satmaktan bahsediyoruz.  Bir anlamda girişimcilik. Bu da iki şekilde yapılabilir. Kendi paranla şirket kurarsın ve satarsın ya da başkasının parasıyla şirket kurup daha sonra belki o parayı aldığınız kişiye veya başka ortaklara satarsın.

Tüm bunların sonucunda belli bir birikim elde ediyorsun. Her şey o birikimdir.  Her şey zamanını sattığında bir birimlik maliyet yakıyorsan, ondan 1.2 birimlik para kazanmandır. Para eşittir zamandır. Ne artı bıraktıysan o birikim olur ve eğer bu düzenden hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorsan o birikimi de çalıştırmak zorundasın.

Çalışmayı bitirdiniz diyelim birikimi çalıştırma kısmına geliyoruz. Paranın en güzel yanlarından biri de sizin için 7/24 çalışabilir olmasıdır. Ve sizden daha iyi çalışabilir.  Ama bu da öğrenilmesi gereken bir konudur. Sen bunu öğrenmezsen o zaman sadece zamanını satarak, sattığın üründen elde ettiğin karla yaşamaya çalışırsın. Ve bu birikime tam anlamıyla negatif etkisi olur.

Birikimi çalıştırmak için bir yatırım yapmalısınız ya da bu birikimle birilerini çalıştırmalısınız. Bu birileri dediğimiz şey insanlar olabilir, robotlar olabilir, ya da medya olabilir. İnsanları çalıştırmak başkasının zamanını kendi ulaşmak istediğin yere ulaşmak için kullanmak demek. Şirketinde iş gücü olarak kullanırsın ya da bir girişimciye yatırım yaparsın, o hem kendi hayalleri için hem de senin zenginleşmen için çalışır.

Robotları çalıştırmak da bir site kurarsın, bir uygulama yazarsın, yapay zekâ uygulaması yazarsın, algoritmaları kullanırsın ve senin için çalıştırırsın.

İçinde girişimci ruhu olmasa da, memur da olsa, beyaz yaka da olsa çoğu insan yatırım yaparak kendi hayatını geçindirebilir ve çok daha büyük paralar kazanabilir.

Finansal araçlara yatırım yapılabilir, arsa yatırımı yapabilir, emtia yatırımı yapılabilir, insana,  özel şirkete yatırım yapabilirsin. Burada size en uygun olanı bulmaya çalışın. Buradan birini seçmeniz sizin için rasyonel olabilir.

Finansal araçlarda en çok üzerinde durduğumuz,  tarihte de en iyi getirenlerden birisi hisse yatırımıdır. Daha risksiz olarak nitelendirilen, fonlara para yatırımı yapılabilir, iş para piyasasına yatırım yapılabilir, kripto paralara yatırım yapılabilir.

Arsa yatırımları dediğimiz de yeni daire, apartman alabilirsiniz ya da arazi, ekilebilir arsa alabilirsiniz.

Emtialarda ise kıymetli madenler var. Altın gümüş gibi ürünlere yatırım yapabilirsiniz.  Veya tarımsal ürünlere, sanayi ürünlerine yatırım yapabilirsiniz.

 Tüm bunların sonucunda bu birikimi çalıştırmış oluyorsunuz. Ve öyle bir kırılma noktası gelecek ki sizden daha fazla para getirmeye başlayacak bu yatırımlar. İkinci kırılımda ise sizin çalışmanıza gerek olmayacak kadar para oluşmuş olacak. Yani finansal özgürlüğünüzü kazanmış olacaksınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir