Çok Çalışmaktan Yorulanlara Tavsiyeler
  1. Anasayfa
  2. Genel

Çok Çalışmaktan Yorulanlara Tavsiyeler

Çalışmak insanın doğasında olan gerekli ve ihtiyacı hissettiği bir durumdur. Çok çalışanlar ve yorulanlar için pratik bilgiler yazımızda !

0

Çalışmak insanın doğasında olan gerekli ve ihtiyacı hissettiği bir durumdur. Çalışmak bazen zor bazen sıkıcı bazen de keyifsizlik durumlarını bize yaşatabilir. Çalışmak bazen mecburiyet bazen de kişinin isteğine bağlı olarak seçilebilir. Örneğin ailenize bakmak gibi bir yükümlülüğünüz var ise veya en basitinden kendi hayatınızı geçindirmek için çalışmak şart bir haldir. Diğer bir örnek olarak çalışma zorunluluğunuz yok fakat siz çalışmaktan keyif alıyor ve zamanınızı değerlendirmek istiyorsanız yine çalışabilirsiniz.

Aslında geniş anlamı ile bakıldığında çalışmak vaktimizi en iyi kullanabileceğimiz seçimler arasındadır. Günümüz şartlarında çalışmak kolay olmasa bile elimizden geldiğince paramızı kazanmaya ve tüm yorgunluklarımıza rağmen işimizde sadık kalmaya çalışırız. Çalıştığımız da yorulmak tabii bir haldir. Gülü seven dikenine katlanır hesabı olarak bu durumu bağdaştırabiliriz. Güzel sonuçlar elde etmek istiyor isek bu yolların zorluklarına da katlanmak durumundayız. Fakat bugün sizlere genel olarak çalıştığımız herhangi bir işin ne kadar zorlu ve yorgun bir yolu olsa da önerilerimiz ile rahatlama yollarını göstermek istiyoruz. Dilerseniz konumuza başlayalım.

Kendine Zaman Ayır

Kişisel zaman kavramı oldukça rahatlatıcı ve kişiye kendini özel hissettiren bir kavramdır. Kişisel yorgunluğumuz hem psikolojik hem de fiziksel durumlar içerebilir. Bu durumda kendiniz için yapmanız gereken ilk şey zaman ayırmaktır. Şunu unutmamalıyız ki hiçbir konu kendimizden daha önemli olamaz. Bu durumun önüne ne işimiz ne de mecburiyetlerimiz geçebilir. Siz her zaman özel, kıymetli ve bu kavramlardan daha fazlasısınız. Sürekli çalışmaktan kendinize zaman ayıramamak kişiyi oldukça yoran ve yaptığı işlerden de zevk almasını engelleyen bir durumdur. Kişinin kendi bedenin de ve ruhsal konularda üzerinde hakkı bulunmaktadır. Çalışmak ne kadar güzel ve bazen gerekli olsa da aynı şekilde kendinize vakit ayırmak o kadar gerekli bir durumdur. Bundan dolayı siz işinize göre değil elinizden geldiğince işinizi kendinize göre ayarlamaya çalışın. Bu durumda kendinize olan saygınızı ve sevginizi hissedecek ve yorgunluklarınıza dur diyebilecek zamanı göreceksiniz.

Programlama

Program ve plan eşliğinde ilerleyen bir hayata sahip iseniz hayatınızı daha verimli ve mutlu geçirmek elinizde demektir. Plansız ve programsız bir hayatta yaşamayı bazılarımız tercih edebilir. Fakat aslında bu duruma objektif bakacak olursak bir sonra ki günler de işlerimizi nasıl idare edeceğimizi, kendimize ne zaman vakit ayıracağımızı bilebilecek bir durumda olamayız. Tabi ki bu durumu herkes kabullenmek zorunda değil. Fakat genel anlamda insan hayatından örneklere bakıldığında planlı ve programlı kişilerin hayatlarından daha verim ve zevk aldığı ortaya çıkıyor. Çünkü planlı olmak yorgunluğumuzu bizlere ne zaman ve hatta nasıl atacağımızı bile gösterebilir. Bundan dolayı planlı olarak kendinize zaman ayırmayı ve bu zamanları yorgunluklarınıza gidermek için kullanmayı öğrenmek için büyük fırsat gibi duruyor.

Sınır Koymak

Sınır, program veya plan dışarıdan bakıldığında ortak yönleri var gibi görünüyor. Bu kavramları biraz açmakta fayda görüyoruz. Sınır koymak aslında planlamanın veya programlamanın içerisinde bir yer alabilir. Fakat biz başka bir bakış açısından bu kavrama bakmak istiyoruz. Örneğin sürekli işinizle meşgulsünüz ve bundan dolayı hem kendinizi hem de ailenizi ihmal ediyorsunuz. Bu durumda devreye programlama uygulamasının girmesi hayat kurtarıcı olacaktır. Sınırlama işlemini ise plan ve program yaparken kullanmalıyız. Örneğin planınızı yaparken 2 saat sunum çalışmak yerine 1 saatinizi sunuma ayırarak geçirip diğer 1 saati ise ailenizle veya kendinizi dinlendirmek için geçirebilirsiniz. Bu durumu kendinize uyarlayarak güzel çözüm yolları ve sınırlar çizebilirsiniz. Bu durum da hem yorgunluğunuz azalacak hem de hayattan aldığınız zevk artmış olacaktır.

Gereksiz Durumlardan Ayrılmak

Bazen bizler işimizin verdiği alışkanlıklar ile zaman harcayabiliriz. Fakat aslında bu durum bazen gerekli değildir. Örneğin her sabah kalktığınız da e-mailinizi kontrol etmek sizin için bir alışkanlık haline gelmiş olabilir. Veya daha önceden çalıştığınız bir sunum dosyanızı tekrar olarak gözden geçiriyorsunuz. Yeterli olan ve bazen alışkanlık edindiğimiz durumları ortadan kaldırdığımız zaman kendimiz için kullanacağımız bol zamanımızın olacağını görebilmekteyiz. Bu durum da eğer bu Alışkanlıklar katkı sağlamıyor ve vakit alıyor ise bu durumu değiştirmek amaçlı kendinizle ilgilenerek yorgunluklarınızı atmanızı tavsiye ederiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir