İnsanların Güvenini Nasıl Kazanırız?
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

İnsanların Güvenini Nasıl Kazanırız?

Güven konusu birçok insan için problem haline gelmiş bir konudur. İnsanların güvenini kazanmak güven almak kadar zor bir durumdur. Detaylar yazımızda !

0

Güven konusu birçok insan için problem haline gelmiş bir konudur. Hayatımızda yaşadıklarımız, duyduklarımız, gördüklerimiz, kafamızda kurduklarımız ve daha birçoğu olmak üzere bu durumu alevlendirmekte ve bazen de çözümsüz kılmaktadır. İnsanların güvenini kazanmak güven almak kadar zor bir durumdur. Bu duruma karar verirken daha çok yaşadıklarımızı göz önünde bulundururuz. Eğer hayatınız boyunca insanlara güvenmek konusunda sıkıntı yaşadıysanız bir daha ki ilişkileriniz de güvenmek sizin için o kadar kolay olamayacaktır. Fakat tam tersi olarak siz bir kişiye ilgi ve alaka gösteriyor ve onun size güvenmesini istiyorsanız karşı tarafın güvenini kazanmak için elinizden geleni yapmaya çalışacaksınızdır. Bu durumda güven kazanmak ve yaşadığımız güvensizlikleri ilerideki güveneceğimiz şeylerden ayırarak konumuzu konuşmaya başlayalım.

Güven Kazanmak

Güven kazanmak size bağlı olduğu kadar bir kısmı da karşı tarafa bağlı olarak gelişmektedir. Güven hissine karşı antipatisi oluşmuş kişiler ile iletişim halinde olabilir ve bu durumu düzeltmek istiyor olabilirsiniz. Bu durum için bizlerin önerisi olarak birkaç madde sıralamak istiyoruz.

Saygı Duymak

İlk olarak yapmamız gereken şey karşımıza da ki kişiye güven sorunlarıyla ilgili saygı duymak olmalı. Güven problemi kısa sürede atlatılabilecek kadar basit bir problem olmayabilir. Bu durum kişiden kişiye değişim gösterebilir. Bu nokta da bizler karşı tarafa ilk bu konuda güven vermeliyiz. Diğer bir değişle saygımız ile güven vermek. Karşı taraftaki kişi saygınızı gördüğü zaman size olan güveni artacak ve diğer konular için size güven duymakta zorluk seviyesi azalacaktır. Bundan dolayı bir insana güven verebileceğimiz en önemli konulardan birisi saygıdır.

Söz Vermek ve Tutmak

Verdiğin sözü yapmalı yapamıyor isen o sözü vermemelisin. Bu durum Müslümanların kutsal kitabı Kuran-ı Kerim de bahsedilmiştir. Bu durum bize gösteriyor ki insanlara söz vermek oldukça büyük bir durumu ve sorumluluğu bizlere yüklemektedir. Bir insana söz verip bilerek tutmamak karşıdaki insanın güveninin zedelenmesi için yeterli bir sebep olabilir. Aslında bakıldığı zaman bir insanın hayatına, size karşı olan bakış açısına kadar bu durum etkilenmektedir. Bundan dolayıdır ki her bir insanın hayatı oldukça değerli, kıymetli ve muhteremdir. İnsan olarak bazen verdiğimiz sözleri elimizde olmayan sebeplerden dolayı tutamayabiliriz. Bu durum oldukça doğal ve normaldir. Bundan dolayı güveni kırılan birine durumunuzu izah etmek ve anlayış beklemek en doğrusu olacaktır. Güven kazanmanın bu yolu insanlar için oldukça değerli ve önemli bir tutumu göstermektedir.

Severek ve İsteyerek Yapmak

Bir kişi sizden bir şey rica edebilir. Veya size bir öneride bulunarak kendi fikrini söyleyebilir. Bazen karşınızdaki kişinin rica ettiği işi yapmak istemeyebilir veya verdiği fikri beğenmemiş olabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey hayır demeyi bilmektir. Karşımıza da ki kişi kırılmasın veya üzülmesin diye bazen istemediğimiz şeyleri yaparız. Fakat bu durum aslında duygularınızı bastırmanız gerektiğini göstermektedir. Bizler için duygularımızın bastırılması olumlu bir durum değildir. Duygularımızı bastırmadığımız zaman karşımızdaki kişi bu durumu anlayarak size olan güveni kırılabilir. Her iki türden de zarar elde edebilirsiniz. Bu durum için gerekli olan şey nazik ve kibar bir şekilde reddetmek en iyi çözümdür. Bu durum karşıda ki kişiye dürüst ve açık olduğunuzu göstererek size olan güveninin artmasına yardımcı olacaktır.

Dürüst Olmak

Dürüstlük insan ilişkilerinde güvenli bir ortamın sağlanması için en gerekli temel yapı taşlarından birisidir. Dürüst olmak vicdanen ve yaşamsal anlamda rahat yaşamanın en iyi ve en doğru seçimlerindendir. Yalan söyleyerek insanların güvenini kazanmaya çalışmak büyük sahtekarlık ve zemini olmayan bir ev gibidir. İnsanların duyguları ile oynamak ve sonuç olarak dolandırmanın diğer adı diyebiliriz. Bu durum da olan bir kişi için güven konusunun açılması ve uygulanması söz konusu bile değildir. İnsanlara güven vermek için karşı tarafın her konuda dürüst olması önemlidir. Dürüstlük konusunda yanlış veya doğru önemli değildir. Bir kişi yaptığı yanlışı veya doğruyu sonuçları ile birlikte sahiplenerek dürüst olmayı seçmelidir. Bu durum karşınızdaki kişinin mantıksal düşünmesini sağlayacak ve size olan güveninin artmasında yardımcı olacaktır. Bundan dolayı dürüst olmuş bir şekilde güven kaybetmek yalancı bir güven kazanmaktan oldukça iyi ve taktir edilecek bir durumdur.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir