İlişkilerde Ayrılma Korkusu
  1. Anasayfa
  2. Psikoloji

İlişkilerde Ayrılma Korkusu

Sevgililer arasında genellikle ayrılma korkusunu duymuşsunuzdur. Bu durum oldukça doğal ve normaldir. Peki bu durum ne zaman anormal olmaya başlar?

0

Sevdiğiniz insandan ayrılmak herkes için üzücü bir durumdur. Çocuklar annelerinden veya babalarından, sevgililer birbirlerinden veya bir hayvan bile sahibinden ayrılmak istemeyebilir. Bizler doğamız gereği sevdiklerimizi kaybetmek veya onlara ulaşamamak korkusu yaşamaktayız. Peki bu durum bizi çok üzüyor ve yoruyor mu? İşin içinden nasıl çıkacağımızı bilemiyor muyuz? Gelin bu duruma psikolojik açıdan bakalım ve birkaç çözüme göz atalım.

Bu içerikte neler var?

Korku

İnsanın fıtrat özelliklerinden olan en doğal ve normal karşılanacak duygular arasında korku yer almaktadır. Korktuğumuz biyolojik olarak adrenalin hormonumuz devreye girer. Korktuğumuz olaya karşı tepkilerimiz de farklı şekiller de devreye girebilir. Örneğin küçük bir çocuğun canavardan korkması sonucu annesine sarılabilir veya yorganına saklanabilir. Diğer bir örnek olarak bizler sevdiklerimizin başına kötü olaylar gelmesinden korktuğumuz için onlara karşı daha korumacı olabiliriz.

İlişkilerde Korku

Sevgililer arasında genellikle ayrılma korkusunu duymuşsunuzdur. Bu durum oldukça doğal ve normaldir. Peki bu durum ne zaman anormal olmaya başlar? Eğer bir kişinin ilişkisi ile ilgili olan korkularından dolayı hayatı etkileniyor ise partnerine karşı olan sevgisi etkileniyor ise ve ayrıca bu durum kişiyi oldukça yoruyor ve yıpratıyor ise korku duygumuz bize zarar vermeye başlamış demektir.

Bu durumu şöyle ele alabiliriz. Ölmekten korkan bir insan nasıl yaşayabilir? Veya hastalıktan korkan bir kişi iyileşme duygusunu nasıl tadabilir? İlişkilerde kaybetme veya ayrılma korkusu da buna benzer yapılanma göstermektedir. Ayrılmaktan korkarsanız birlikle olamazsınız. Bu ilke diğer yapılanmalar ile aynı nedenleri ve sonuçları bizlere göstermektedir.

Bir ilişkiyi ayakta tutan iki kavram vardır. Sevgi ve saygı. Sevdiğiniz insanlara karşı duygularımız yeterli ve dozunda olmalıdır. Bizler daha çok sevdiğimiz insanlara zarar veririz. Bunun farkında olmayabilir hatta anlam dahi veremeyiz. Fakat gerçek şudur ki sevginiz sizleri aşırı duygu seline götürüyor ve sizi olması gereken çizgiden çıkarıyor ise bu durum hem sizin için hem de ilişkileriniz için iyi bir durum değildir. Ayrılma veya kaybetme korkusu da aşırı duygu seline yol açabilmektedir.

Bizlerin bu durum da unutmaması ve uygulaması gereken bazı özellikler vardır.

  • Sevdiklerimize sevgi ve saygı ile yaklaşmak.
  • Duygularımızı yeterince dile getirmek.
  • İlişkilerimiz de sevdiklerimizin hayatlarına karışmamak ve onların hayatlarını nasıl yöneteceklerinin bilincinde olduğunu bilmek.
  • Sevdiklerimizle olan iletişimimizi ve bağımızı dozunda kurmak.

Bu durumlar hem korkularımız aşmamız da hem de bir ilişkiyi iyi ilerletebilme ölçülerini bizlere kazandırmaktadır. Şunu unutmamalıyız ki sevdiklerimizi baskı halinde ve aşırı korumacı özellikler ile elimiz de tutamayız. Sevdiklerimiz bizler için değerlidir. Bundan dolayı onlara karşı özenle ve dozunda bir sevgi ile yaklaşıp hayatlarına kendimiz adına güzel şeyler bırakabiliriz.

Korkmak çare değildir. Korkumuzu yenmemiz ve daha iyi bir hayat tarzına dönüştürmeyi öğrenmek dileğiyle.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir