Uzman Öğretmenlik Yazılı Sınav Başvuru Nasıl Yapılır? (MEB) Başvuru Formu 2023
 1. Anasayfa
 2. Bilgi
Trendlerdeki Yazı

Uzman Öğretmenlik Yazılı Sınav Başvuru Nasıl Yapılır? (MEB) Başvuru Formu 2023

0

Uzman öğretmenlik yazılı sınav başvurusu nasıl olur? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenecek olan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı için başvuru süreci, 25 Eylül ile 4 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Uzman Öğretmenlik Yazılı Sınav Başvuru Nasıl Yapılır (MEB) Başvuru Formu

MEB Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Uygulama Kılavuzu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde erişime açılmıştır. Bu doğrultuda Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı, 19 Kasım 2023 tarihinde Türkiye saati ile 10.00’da 81 ildeki sınav merkezlerinde gerçekleştirilecektir. Adaylar sınav başvuruları esnasında tercih ettikleri ildeki sınav merkezlerinde sınavlarını tamamlayacaktır.

Sınavda toplam 100 soru sorulacak ve bu sorular 5 farklı seçenek içerecektir. Sınavın süresi 150 dakika olacak ve değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacaktır. Yanlış cevaplar, doğru cevap sayısını olumsuz etkilemeyecektir. Sınavda 70 puan ve üzeri alan adaylar başarılı kabul edilecektir. Genel anlamda uzman öğretmenlik yazılı sınav başvurusu hakkında önemli konular bu şekildedir.

Uzman Öğretmenlik Yazılı Sınav Başvuru Nasıl Yapılır? (MEB) Başvuru Formu 2023
Uzman Öğretmenlik Yazılı Sınav Başvuru Nasıl Yapılır? (MEB) Başvuru Formu 2023

Uzman Öğretmenlik Başvuru Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uzman öğretmen başvurusu nasıl yapılır? Öğretmenler ve uzman öğretmenler, 25 Eylül ile 4 Ekim tarihleri arasında https://mebbis.meb.gov.tr adresi üzerinden yazılı sınava başvurularını gerçekleştirebilir. Bu başvurunun işlemi için ödenecek olan başvuru ücreti 530 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin başvuruları, ilçe veya il Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda onaylanacaktır. Aynı zamanda Bakanlık dışındaki kamu kurumlarında görev yapan öğretmenler ve uzman öğretmenler de gerekli şartları sağladıkları takdirde yazılı sınava başvurabilir.

Adayların sınav gününe dair bilgilere ulaşabilecekleri fotoğraflı sınav giriş belgeleri, 13 Kasım 2023 tarihinde http://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır. Sınav sonuçları ise 24 Kasım 2023 tarihinden itibaren http://www.meb.gov.tr ve http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinden duyurulacaktır.

Uzman Öğretmenlik Başvuru Şartları

Uzman öğretmenlik başvuru ve başöğretmen olarak başvuru yapmayı düşünen kişilerin bilmesi gereken bazı şartlar da vardır. Bunların her ikisini ayrı ayrı ele almak gerekmekte olup uzman öğretmenlik başvuru şartları şöyledir:

 • Öğretmenlik deneyimi dahil olmak üzere en az on yıl hizmet süresine sahip olmak,
 • Aktif olarak öğretmenlik görevini sürdürmek
 • Kademe ilerlemesinin askıya alınmamış olması
 • Öğretmenlerin mesleki gelişimlerini desteklemek amacıyla düzenlenen en az 180 saatlik Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’na başarıyla katılmış olmak
 • Uzman öğretmenlik mesleki gelişim faaliyetlerini başarıyla tamamlamış olmak

Bu gibi şartlara uyan adaylar, uzman öğretmen yazılı sınav başvurusunu gerçekleştirebilir. Ayrıca başöğretmenlik için de gerekli şartlar şöyledir:

 • En az on yıl süreyle uzman öğretmen olarak görev yapmış olmak
 • Halihazırda uzman öğretmen olarak aktif görevde bulunmak
 • Kademe ilerlemesini durduran herhangi bir ceza almamış olmak
 • Uzman öğretmenlerin mesleki gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen en az 240 saatlik Başöğretmenlik Eğitim Programı’nı başarıyla tamamlamış olmak
 • Başöğretmenlik mesleki gelişim çalışmalarını başarıyla sonlandırmış olmak

Bu kriterlere uygun olan adaylar, uzman öğretmen yazılı sınav başvurusunu yapabilecektir.

Uzman Öğretmenlik Yazılı Sınav Başvuru Nasıl Yapılır? (MEB) Başvuru Formu 2023
Uzman Öğretmenlik Yazılı Sınav Başvuru Nasıl Yapılır? (MEB) Başvuru Formu 2023

Uzman Öğretmenlik & Başöğretmen Sınav Tarihi

Sınav tarihlerinin ne zaman olduğu da bu sınavı bekleyenler tarafından sık sık sorulan konulardan bir tanesini oluşturmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan kılavuza göre, Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı 19 Kasım 2023 tarihinde saat 10.00’da gerçekleştirilecektir.

Başvuru yapan adayların başvuru şartlarını yerine getirip getirmediği sırayla; okul veya kurum müdürlüğü tarafından incelendikten sonra ilçe milli eğitim müdürlüğünün onayından geçecek ve son olarak il değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirilecektir.

İlginizi Çekebilir: Final Okulları Öğretmen Maaşları

Uzman Öğretmenlik Sınavı Giriş Yeri ve Belgesi Nasıl?

Adayların sınavın giriş yerini, salonunu, sıra numarasını ve alacakları sınav tedbir hizmetini içeren fotoğraflı sınav giriş belgesi, 13 Kasım 2023 tarihinde http://www.meb.gov.tr internet sitesinde yayımlanacaktır. Adaylar fotoğraflı sınav giriş belgesinde belirtilen sınav bölgesinde, binada, salonda ve sıradaki yerlerinde sınavı gerçekleştirecektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir