Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir?
  1. Anasayfa
  2. Aile ve Çocuk

Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir?

Ailelerin en önemli sorumluluklarından birisi de çocuklarını mutlu etmektir. Çocuklar nasıl mutlu edilir? Mutluluk göreceli bir kavram olduğunu biliyoruz.

0

Ailelerin en önemli sorumluluklarından birisi de çocuklarını mutlu etmektir. Mutluluk göreceli bir kavram olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı her aile için çocukları özel ve sonucunda mutlulukları da özeldir. Mutluluk değerli ve özel bir kavramdır. Bir insanı mutlu etmek kendimize katacağımız en iyi mutluluklar arasındadır. En önemlisi de bu işi isteyerek ve gönüllü bir şekilde yapmaktır. Peki aileler olarak çocuklarımızı nasıl mutlu edebiliriz? Gelin hep birlikte yeni bilgilere yelken açalım.

Bir Anne Olarak Çocuğumu Nasıl Mutlu Ederim?

Anneler çocuklarına karşı çok titiz ve özenlidirler. Çocukları onlar için bir hediye ve nimettir. Anneler için bu nimete karşı saygı ve sevgi göstermek bir onur ve sorumluluktur. Bir annenin varlığı bile çocuk için mutluluk kaynağıdır. Bir anne çocuğunu mutlu edebilmek için yapacağı en büyük iş her koşulda çocuğunun yanında olması ve ona yakınlık göstermesidir. Çocuğumuz oynarken düştüğünde, büyüdüğünde, yeni şeyler keşfettiğinde veya kararlar verdiğinde anne olarak ilk görev onu anlayışla karşılamak ve fikirlerine saygı duymaktır. Manevi olarak bir annenin en büyük görevi çocuğuna yakınlık kurmasıdır.

Maddi yönelik olarak çocuğumuzun istekleri vardır. Anneler genellikle çocuklarına istedikleri her şeyi almak ister ve ona iyi bir ortam hazırlamak ister. Çocuklarımız bazen iyi ve kötü şeylerin farkında olamadıkları için burada da annelere büyük görevler düşmektedir. Bir anne şunu bilmelidir ki çocuğunun her istediğini yapmak onun mutluluğuna neden olmayacaktır. Bir anne çocuğuna evet demesini de hayır demesini de güzel dilli bir şekilde bilmelidir. Bu hem çocuğun gelişimi için hem de mutluluğu için büyük önem arz etmektedir.

Bir Baba Olarak Çocuğumu Nasıl Mutlu Ederim?

Babalarımız da çocuklarımız için paha biçilmez değerler taşırlar. Bir babanın hem maddi hem de manevi olarak özellikle manevi açıdan çocuğunun yanında olması büyük gelişimler ve güzel bir hayat için zemin hazırlamaktadır. Babalarımızın çocukları için her şeyi yapabileceğini biliyoruz. Tıpkı annelerimiz gibi babalarımız da bizler için her açıdan büyük değerlidir. Yaşadığımız bazı kültürlere göre babalar çocuklarına yakınlık kurmazlar. Yakınlık kurmak ayıp veya utanılacak bir pozisyona dahi gelebilmektedir. Bunun saygı ifade ettiği düşünülse de bir o kadar yanlıştır. Bir çocuk baba sevgisinden yoksun kaldığı zaman duygusal anlamda büyük boşluklar arasında kalır. Hayatı boyunca bu boşlukların yeri dolmaz. Ayıp olduğu düşünülen bu hareketlerin sonucunda çocuklarımız psikolojik anlamda da yorgunluk ve eksiklik yaşamaktadırlar. Bir babanın en büyük görevi çocuğuna yanında olduğunu göstermektir. Babasının arkasında olduğunu bilen bir çocuk hata yapmaktan, düşmekten ve ileri adımlar atmaktan korkmaz. Bu bir çocuk için iyi bir yaşam ve sağlıklı bir hayatı temsil etmektedir. Bundan dolayıdır ki bir baba çocuğunun hem maddi hem de manevi olarak elinden geldiği kadar yanında olmalı ve yakınlığını göstermelidir.

Ek olarak şunu söyleyebiliriz ki anne ve babalar birlikte çocuklarına destek ve yakın oldukları zaman çocuğun anne ve babasına olan güveni artacak ve aralarındaki bağ daha çok kuvvetlenecektir.

Her anne babanın çocukları ile mutlu, sağlıklı ve güzel bir yaşam elde etmeleri dileğiyle.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir