Aile ve Çocuk

Çocuk Nedir ?

Çocuk, bebeklik ve ergenlik dönem arasındaki insan olarak tanımlanmaktadır. Çocuk, aile nedir yazımızda bahsettiğimiz gibi toplum ve kültürün temel yapı taşlarındandır. Çevresinden gördükleri, öğrendikleri ile davranış biçimi oluşturur. Ailesinden almış olduğu kültür unsurlarını, geleceğe taşır.

Çocukluk dönemi nedir ?

2-6 yaş arası ilk çocukluk dönemi, erkeklerde 6-13 yaş arası ve kızlarda 6-11 yaş arası son çocukluk dönemi olarak adlandırılır. Çocukluk döneminde çocuklar toplum kurallarını kendi çevresiyle sınırlı olacak şekilde öğrenir. Dili kavrar ve gelişme gösterir. Sosyalleşme ve cinsiyet farkındalığı oluşur. Bu dönemde fiziksel ve zihinsel açıdan en iyi eğitim, öğretim ve gelişim aracı oyundur.

Bu kategoride sizlere çocuk gelişimi, çocuk dönemleri ve problemleri, çocuklarınız için evde eğitim öğretim teknikleri, çocuklarınız için psikolojisini sağlıklı yönde etkileyecek hikayeler vb. yazılar paylaşacağız.

 

Yusuf Yazar

Çocukluğumdan bu yana bilgisayar ve kitaplara ilgi duydum. Lise yıllarında yazılım, psikoloji, kişisel gelişim gibi konularda uzmanlaşmak için eğitimler aldım. Bu alanlarda bolca kitap okudum ve hala kitap okumaya devam ediyorum. Kırıkkale Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Endüstri Mühendisliğinin yanında yazılım ile ilgileniyorum ve e-ticaret uzmanı olarak çalışıyorum. Her zaman öğrenme meraklısı oldum ve öğrendiklerimi yazarak daha iyi kavrayabiliyorum. Bu sebepten öğrendiklerimi Okurdan.com üzerinden paylaşarak başkalarının da bu bilgileri elde etmesini ve onlarda merak uyandırmayı hedefliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu