Bakış Açınıza Dokunacak Kitap Önerileri
  1. Anasayfa
  2. Genel

Bakış Açınıza Dokunacak Kitap Önerileri

Günlerimizin çoğunluğunun karantina döneminde geçtiği şu zamanlarda vaktinizi daha verimli geçirebilmeniz için beğeneceğinizi düşündüğüm kitapları bir araya derledim. Keyifli okumalar..

0

1.FAHRENHEIT 451- RAY BRADBURY

Ray Bradbury bilimkurgunun ve fantastik edebiyatın, korkunun yirminci yüzyıldaki ustalarından biridir. Bilimkurgunun iyi edebiyatın içinde olabileceğini kanıtlayan başarılı bir yazardır. Yazdığı birçok eserle, hem Amerika’da hem de dünya çapında gündeme gelmiştir.

Ray Bradbury’in Fahrenheıt 451 kitabı distopik edebiyatının başyapıtıdır. Kitap sağlam bir bilimkurgu romanıdır. Kitapta geçen karakterlerden biri Guy Montag’dır. Guy Montag bir itfaiyeciydi. Ama yangını söndüren itfaiyecilerden değil, aksine yangını başlatan bir itfaiyeciydi. Yani aslında gelecekte yangını itfaiyecilerin başlatacağına inanılıyor. İtfaiyecilerin yangını başlatmasındaki asıl amaç,  evinde kitap bulunduran insanların kitaplarını yakmak. Yani gelecekte kitap okumanın yasak olduğu bir dünyadan bahsediliyor bu kitapta. Evinde kitap bulunduran insanları cezalandırmak için de evleri ve kitapları yakılıyor.

Kitabı kısaca özetlersek; kitapları yakan bir itfaiye görevlisi, yaptığı görevin yanlış olduğuna inanıyor ve bu yanlışı düzeltmek için mevcut düzenin kurallarına aykırı davranıp kitapları çoğaltabilmek, insanlara kitapların gerekliliğini ve önemini kanıtlamak isteyip hayatını riske atıyor ve bu sürede yaşanan farklı maceraları anlatıyor.

Kitap 202 sayfadan oluşuyor. Birçok ödül almış, oldukça akıcı ve keyifle okunabilecek bir kitaptır.

2. ZENGİN BABA YOKSUL BABA- ROBERT T. KIYOSAKI

Tüm zamanların en çok satan kişisel finans kitabı zengin baba yoksul baba.

 Para kazanmak aslında bir bilimdir. Öyle bir bilim ki, okullarda ve üniversitelerde öğretilmeyen bir bilim. Okullarda öğretilen ve insanlara aşılanan bilgiler iyi bir kariyer yapmanın yolları sadece.  Robert T. Kiyoski’ye göre; ne kadar maaş alırsak alalım, eğer geçinmek için çalışmaya ihtiyaç duyuyorsak fakirizdir. Tam tersi ne kadar az parayla hayatta kalabilirsek kalalım, çalışmaya gerek duymadan hayatımızı sürdürebiliyorsak bu da bizim zenginliğimizdir.

Bu kitap; parayı nasıl çalıştıracağımıza, yatırım yaparken nelere dikkat edeceğimize, aktifleri ve pasiflerimizi yönetmeyi öğrenme gibi birçok finansal konu hakkında okuyuculara öğütler vermektedir. Kişide farkındalık yaratabilen bir kitaptır.

Kitabı kısaca özetlersek; kitabın yazarı Robert T. Kiyoski benim iki tane babam var diyor. Biri öz babası, diğeri ise yazarın sonradan mültimilyoner olmasına sebep olmuş ve ona bildiği her işi öğretmiş olan, en yakın arkadaşının babası. Yazarın öz babası, doktora yapmış ve üniversitede ders veren bir eğitimciydi. Diğer babası ise sekizinci sınıfı bitirdikten sonra hayata atılmış ve çoğu şeyi yaşayarak öğrenmiş bir girişimciydi. Okumuş babası onun iyi bir üniversiteye gidip, sabit bir işe girip, hayatını devam ettirmesini isterken; diğer babası parayı nasıl çalıştıracağını öğrenmesini ve girişimci olmasını istiyordu. Bu iki babası arasında seçim yapmaya zorlanan ve hayatında farklı adımlar atan Robert T. Kiyoski’nin yaşadıklarını ve finansal bilgilerini anlatıyor.

3.KADINLAR- EDUARDO GALEANO

Dünyanın farklı coğrafyalarında ve zamanlarda başkaldırmış, direnişleri, sevinçleri, dansları ile tarihin akışını değiştirmiş;8 senatoya, kiliseye, sömürgecilere, faşizme direnen 193 kadının ilham verici öyküsünden oluşan bir kitap.

Eduardo Galeano yine dünyanın bütün yerlerini dolaşarak, okuru bir insanlık tarihine davet ediyor.

Her satırıyla ayrı bir etki yaratan, öfkelendiren, umut veren ve heyecanlandıran bir derleme.

4.ÜTOPYA- THOMAS MORE

Ütopya kavramı, Thomas More tarafından üretilmiş ve günümüze kadar gelmiş bir kavramdır. More, “İyi Yer” ve “Yok Yer” , yani “Olmayan Yer” anlamını taşıyan bir kinaye yapmıştır ütopya için.

Ütopya aslında Thomas More’un baya eski bir çağda bir İngiliz yazarının sınıfsız bir toplumu, hayali bir toplumu arzu ettiği ve bu sebeple yazdığı bir ütopik metindir. Bu sınırsız ütopya bir adada geçiyor ve bu adada insanlar çok fazla üretmiyorlar. Gerçekten ihtiyaçları olduğu kadar üretiyorlar. Herkes ihtiyacı olduğu kadar tüketiyor ve alıyor. Birbirine son derece saygılı insanların, kibar insanların bulunduğu bir ada. Hayvanları ve bitkileri seven, doğadaki tüm gerçekliğe kucak açmış durumda olan bir ada.  

Thomas More bu kitabında okura,  her şeyin herkese ait olduğu, zengin ve fakir kavramlarının olmadığı, insanların bütün ihtiyaçlarının karşılandığı bir dünya taslağı sunuyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir