Moda Tasarımı
  1. Anasayfa
  2. Genel

Moda Tasarımı

0

Moda tasarımı, genel anlamda ‘giyim yaratma sanatı’ olarak tanımlanabilir. Ancak zaman geçtikçe ‘moda tasarımı’ kavramı; takı, çanta, ayakkabı vb. moda aksesuarları gibi başka alanlara da yayıldı.

Moda tasarımı sadece giysi tasarımından ibaretken, şu an için oldukça uzun bir yol kat etti ve bugün tam teşekküllü bir endüstriye dönüştü. Tüm dünyada bir kariyer seçeneği olarak kabul edilir bir hal aldı. Tasarımın yanı sıra, bu sektörde zamanla ortaya çıkan bir dizi başka kariyer alternatifleri de oluştu.

Moda tasarımının kökeni 1826 yılına kadar uzanır. Charles Frederick Worth‘ün 1826’dan 1895’e kadar dünyanın ilk moda tasarımcısı olduğuna inanılıyor. Önceden bir draper olan Charles, Paris’te bir moda evi açtı. İlk moda evleri geleneğini başlatan ve müşterilerine ne tür giysilerin onlara uygun olacağını söyleyen Charles`dir. Bu dönemde, bir dizi tasarım evi, giysilere kalıp geliştirmek için sanatçıların fikirlerini ve yardımını almaya başladı. Müşterilere kalıplar sunulacak ve isterlerse sipariş verilecek bir sistem oluşturdular. Bu zaman diliminde müşterilere, giysilerinde hazır giyim yerine, desen seçme ve ardından onları özel olarak dikme geleneği başladı. 20. yüzyılın başlarında modada yeni gelişmeler Paris’te yoğun olarak devam etti ve dünyanın geri kalanına yayıldı. Moda kavramı dünyanın diğer bölgelerinde yaygınlaşmadan önce, Paris’te yenilikçi ve farklı kıyafet tasarımları doğdu. Başka bir deyişle, Paris ‘moda başkenti’ oldu.

20. yüzyılın ortalarına doğru moda giysileri olarak adlandırılan özel dikim ve farklı kıyafetler seri üretime geçmeye başladı. Üretimin büyük kısmı arttı ve insanlar daha fazla giysi seçeneğine sahip olmaya başladı. 20. yüzyılın sonlarına doğru insanlar arasında moda bilinci artmış, piyasada hakim olan trendlere güvenmek yerine rahatlık ve kendi tarzına göre kıyafet seçmeye başlamışlardır. Günümüzde yukarıda belirtildiği gibi moda tasarımı bir kariyer seçeneği olarak kabul edilmektedir. Dünya çapında moda alanlarında kurslar sunan ve çeşitli eğitimler verilen enstitüler kuruldu. Modayı ciddi bir kariyer olarak gören ve aynı şekilde derslere giren öğrencilerin sayısı yıllar geçtikçe artmaya devam ediyor.

Moda tasarımı alanında uzmanlar ortaya çıkmaya başladı. Bir tasarımcının iç çamaşırı, mayo, kadın giyim, gelinlik, çocuk giyim, erkek giyim, ayakkabı, çanta vb. alanlar arasından seçim yapabileceği çok sayıda ve çeşitte seçenekleri bulunmaktadır. Tasarımcılar hazır giyim firmaları ve ihracat evleri ile çalışabilir, aynı zamanda yeniden modelleme ve bunları kitle pazarının zevklerine uyarlama işiyle de meşgul olabilirler. Ayrıca büyük mağazalarda veya özel mağazalarda da iş yapabilirler. Moda tasarımı alanındaki gelişmeler, kuaförlük, makyaj sanatçısı, moda gazetecileri, moda danışmanları, moda fotoğrafçıları gibi diğer ilgili kariyer alanlarına yol açmıştır.

Son zamanlarda moda tasarımı sektöründe meydana gelen bir diğer önemli değişiklik, bilgisayar ve teknoloji kullanımının artmasıdır. Bir giysi üretiminin diğer aşamalarının yanı sıra tasarım sürecinde tasarımcılara kolay ve hızlı bir şekilde yardımcı olmak için bir dizi yazılım paketi geliştirilmiştir.

Bir ticaret alanı olarak da moda tasarımı kavramı oldukça büyüdü. Moda tasarımcıları sadece kendi ülkelerinde değil, uluslararası alanda da itibar kazanmaya devam ettiler. Son zamanlarda defilelerin sayısı ve buna katılım oldukça arttı.

Moda tasarımı artık sadece bir giysinin tasarlanması ve yaratılması değil, kendi başına moda, tasarım, yaratıcılık, teknoloji ve iş dünyasını içeren bir dünyadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir