Brelax Şurup Nedir, Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. Bilgi

Brelax Şurup Nedir, Ne İşe Yarar?

0

Brelax şurup nedir, ne işe yarar? Özellikle nefes darlığı çeken hastaların tedavisinde kullanılan ilaç doktor tarafından yazılmakta ve günde üç kez kullanılmaktadır.

Brelax Şurup Nedir?

Brelax şurup nefes darlığı yaşayan hastalarda doktorların tavsiyesi üzerine kullanılır. Başta astım hastaları ve KOAH hastaları olmak üzere nefes darlığı görülen kişilerde kullanılmaktadır. Öksürük ve balgam gibi hastalıkların da iyileştirilmesi için de hekimler tarafından retçe edilmektedir.

Renge sahip olmayan olmayan berrak bir görünüşü vardır. Ahududu aroması içermektedir. Bu sayede içimi gayet kolay ve rahattır. 100 ml’lik Brelax şurup cam şişe içerisinde 5 ml’lik doz ayarı yapmaya yarayan kaşık aparatı ile birlikte satışa sunulmuştur.

Oral yol ile kullanıma uygundur. Brelax şurubun içerisinde kortizon bulunmamaktadır. 6 yaşından büyüklere reçete edilmektedir. Brelax şurubun etken maddeleri guaifenesin ve terbutalindır. Bu etken maddeler öksürük giderici etkiye sahiptirler.

Terbutalin etken maddesi astım ve KOAH gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Diğer etken madde olan guaifenesin de öksürük ve boğaz tıkanması benzeri solunum yolu hastalıklarını iyileştirebilme amacı taşır. Guaifenesin etken maddesi ayrıca solunum yollarında ki bulunan mukusu düzenleyerek, nefes alma sıkıntılarını gidermede kullanılmaktadır.

Brelax Şurup Ne İşe Yarar?


Brelax şurup
, astımı olan hastalar için veya belirli birtakım solunum yolu hastalıklarında kullanılmaktadır. Nefes daralması belirtileri gözlenen hastalarda tedavi amaçlı reçete edilir.

Brelax şurup solunum yollarındaki balgamı azaltır ve böylece öksürük probleminin azalmasına ve tedavisine katkı sağlar. Aynı zamanda öksürük atakları geçirenleri, balgamın çıkarılamaması sorunları yaşayanları ve nefes alma gibi durumlarda güçlük çekenlerde kullanılmaktadır.

Brelax şurup bronşları genişletir ve solunum yolunda meydana gelmiş olan tıkanıklıkları da azaltmaya ve yok etmeye yardımcı olur. Tedavi edici etkisiyle Brelax şurup nefes almada zorluk yaşayan hastaları solunum konusunda rahatlatmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Apireks Şurup Nedir? Ne işe Yarar?

Brelax Şurup Nasıl Kullanılır?


Tüm ilaçların hastalar tarafından doğru kullanılması çok önemli bir husustur. İlacın doğru kullanımı etkisini arttırması ve tedavinin başarılı olmasıyla sonuç verir. Brelax şurubu hekimler reçete edebilmektedirler ve hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre hasta değerlendirilerek, her hastaya uygun dozlar yalnızca hekimler tarafından belirlenmektedir.

Brelax kullanımı hastanın şartlarına göre belirlenir ve yalnızca doktorlar tarafından reçete edilebilir. Doktor tavsiyesi ve gözetimi dışında kullanılmaması gerektiği konusunda sizleri uyarmak isteriz.

Brelax şurubun kullanım şekli ise ağız yoluyla gün içerisinde bir ya da iki kez alınır. Brelax şurubun yaş aralıklarına göre kullanım şekli de değişiklik göstermektedir. Bu yaş aralıkları şu şekildedir:

 • Yetişkin bireylerde ve 12 yaşın üzerinde olan çocuklar için kullanıma uygun olan kullanım şekli, bir günde içerisinde 3 kez olacak şekilde ve 3 ila 4,5 mg şeklinde olmalıdır.
 • 6 yaş ve 12 yaş arasında bulunan çocuklar içinse uygun kullanım şekli ve dozajı çocukların vücut ağırlıklarına göre doktorlar tarından belirlenir.
 • Diğer önemli nokta ise Brelax şurubun 6 yaşından küçük olan çocuklarda kullanılmaması gerektiğidir.

Brelax Şurup Faydaları Nelerdir?

 1. Solunum yollarının genişlemesini sağlayarak nefes alma problemleri yaşayan hastaların nefes alışlarını kolaylaştırabilir.
 2. Astımlı hastalarında ya da diğer nefes alma problemleri gibi benzer belirtileri gösteren hastaların rahatlatması için fayda sağlar.
 3. Solunum yollarında ki gerçekleşen rahatlama ile de balgamı yumuşatır ve bu sayede öksürüğü de rahatlatmış olur.
 4. Bronşların temizlemesinde önemli rol oynar ve rahatlama sağlar.
 5. Solunum yollarında ki ortaya çıkmış birçok hastalığın iyileştirilmesinde öncelikle reçete edilen ilaçlardandır.

Brelax Şurup 2023 Güncel Fiyatı

Brelax şurubu tüm eczanelerden KDV dahil satış fiyatı olan 69.45 Türk Lirası karşılığı satın alınabilmektedir. Ülkemiz piyasa koşullarında sık değişen fiyatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebepten daha detaylı bilgi edinmeniz için ‘‘www.ilacrehberi.com’’ adresini ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Brelax şurup SGK kapsamında bulunmaktadır. Bralex şurup reçetesiz olarak da eczanelerdensatın alınabilmektedir.

Brelax Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

 • Baş ağrısı
 • Kalp çarpıntısı
 • Nefes almada güçlük
 • Titreme
 • Boğazda, yüzde ve dilde şişlik•Kaşıntı ve döküntü
 • Kas krampları, kas güçsüzlüğü, karıncalanma
 • Aşırı susama
 • Hızlı kalp atışı
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • İdrarın koyu renk alması
 • Aşırı uyku hali
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Ciltte döküntüler ya da kaşıntı

Brelax Şurup Muadili İlaçlar Hangileridir?

 • Bricanyl Ekspektoran Şurup 100 ml
 • Beconyl Şurup 100 ml
 • Bicana Şurup 100 ml

Bralex Şurup Hakkında Sık Sorulan Sorular

 1. Brelax Şurup Antibiyotik Mi?
  Hayır, Bralex şurup bir antibiyotik değildir. Yalnızca solunum yolları rahatsızlıklarında kullanılabilmektedir.
 2. Brelax Şurup Günde Kaç Kez Kullanılmalıdır?
  Yetişkinlerde gün içerisinde 3 defa kullanılabilir. Fakat çocuklarda durum farklıdır. Brelax şurubu doktorunuza danışmadan kullanmamanızı öneririz.
 3. Brelax Şurup Bebeklerde Kullanılır Mı?
  Hayır, Brelax şurup kesinlikle bebeklerde kullanılmamaktadır. Hatta 6 yaşından daha küçük çocuklarda dahi kullanım yapılmamalıdır.
 4. Brelax Şurup Reçetesiz Satın Alınabilir Mi?
  Evet, reçetesiz olarak Brelax şurubu istediğiniz eczaneden satın alabilirsiniz. Fakat yinede kullanmadan bir doktora danışmanızı öneririz.
 5. Brelax Şurup 2 Yaşında Kullanılır Mı?
  Hayır, 2 yaş gurubu için bu şurup reçete edilmez. Brelax şurup 6 yaşından daha büyükler için kullanılamaz.
 6. Brelax Şurup Kortizon İçerir Mi?
  Brelax şurupta kortizon kullanılmamıştır.
 7. Brelax Şurup Öksürüğe Neden Olur Mu?
  Hayır, öksürük yapmaz. Öksürüğe karşı tedavi edici etkisiyle öksürüğün durdurulmasında oldukça etkili bir şuruptur.
 8. Brelax Şurup Aç Karnına Kullanılabilir Mi?
  Tok ya da aç fark etmeksizin Brelax şurubu kullanabilirsiniz.
 9. Brelax Şurup Uyku Yapar Mı?
  Hayır, uyku yapma ile alakalı bir bilgi kayıt altına alınmamıştır.
 10. Brelax Şurubu Hamileler Kullanabilir Mi?
  Maalesef gebelerde Brelax şurup kullanımı önerilmez.
 11. Brelax SGK Kapsamında Mı?
  Doktorlar tarafından reçete edildiği takdirde sigorta tarafından ödenmektedir.
 12. Brelax Şurup Açıldıktan Sonra Ne Kadar Zaman Kullanılabilir?
  Talimatlara uygun şekilde saklanma koşullarına uyulursa son kullanma tarihine değin kullanılması mümkündür.
 13. Brelax Şurup Emziren Kadınlarda Kullanılır Mı?
  Brelax şurup emziren annelerde doktor kontrolünde ve gözetimi altında kullanılabilmektedir.

Bu yazımızda sizlere Brelax şurup ne işe yarar? sorusuna en iyi ve net cevabı vermeye çalıştık. Şurubu kullananlar yorumlarda deneyimlerini paylaşırlarsa çok seviniriz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir