Aile İçi Eğlenceli Oyunlar
  1. Anasayfa
  2. Aile ve Çocuk

Aile İçi Eğlenceli Oyunlar

Aile içinde oynadığımız oyunlarımız da aile içindeki samimiyetimizi arttırır ve birbirimizi daha iyi tanımamıza yardımcı olur. Bu yazımızda aile içi oynanabilecek oyunlardan bahsettik.

0

İlk makalemiz de ailenin ne kadar kutsal ve sevimli bir kavram içerdiğinden bahsetmiştik. Her aile bireyi bu kavramları korumak ve geliştirmek adına adımlar atmaları gerektiğini de vurgulamıştık. Biz de sizlere bugün adımlarını da yardım edecek bir konu ele almak istedik. Aile içinde oynadığımız oyunlarımız da aile içindeki samimiyetimizi arttırır ve birbirimizi daha iyi tanımamıza yardımcı olur. Dilerseniz hep birlikte bu eğlenceli oyunlara bir göz atalım ve aile içi sevgimizi daha çok arttırmak için işe koyulalım.

1-Kelime Türetmece

Kulağa da oldukça eğlenceli gelen bir oyundur. Aile içindeki muhabbeti ve bunun dışında da beyin dağarcığımızı geliştiren bir yapıya sahiptir. Aile içindeki her birey torbadan harf çekerek kelimeler türetir ve puan kazanır. Oyun sonunda en çok puanı alan kişi oyunun galibi olur. Oyunumuz aile içinde olan samimiyeti arttıran bir niteliğe sahiptir.

2-Birbirini tanıma oyunu

Adından da anlaşılacağı üzere aile için deki en güzel oyunlardan biridir. Aile içindeki bireylerin birbirlerini tanıyarak daha samimi olmalarına yardımcı olur. Her birey ailesindeki kişilerin hangi rengi sevdiğini, hangi oyunu veya hangi yemeği sevdiğini bir kağıda yazar. Böylece tahminler de bulunulur. Daha sonra tahminler açıklanır. Bakalım birbirinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz? Sizin için bir ölçme fırsatı.

3-Hikayeler anlatma

Eskiden de büyüklerimizden hikayeler dinleyerek gecelerimiz geçirmeyi çok severdik. Özellikle çocuklarımız için geliştirici bir özelliğe sahip olan hikayeler, oldukça eğlenceli ve hayal dünyası için önemlidir. Daha çok aile büyüklerinden dinlemek hoşumuza gider. Gerçek yaşanmış olsun veya olmasın her birey bir hikaye anlatarak geceyi mutlulukla ve eğlenceli bir şekilde geçirebilir. Bu noktada çocuklarınızın da hikayeler anlatmasına izin verin. Bu durum onların gelişimi için çok iyi olacaktır.

4-İsim, şehir oyunu

Küçükten büyüğe herkesin vazgeçilmez olan oyunu isim, şehir. Bu oyunumuzun da geliştirici özellikleri oldukça zengindir. Ailedeki her birey ellerine birer kağıt ve kalem alır. Toplamda puan sütunu dahil altı tane sütun çizilir. Bu sütunları siz isteğinize göre uzatabilirsiniz. Bir harf seçilir ve o harfle başlayan isim, şehir, hayvan, bitki ve eşya yazılır. Farklı yazanlar 10 puan aynı yazanlar ise 5 puan kazanırlar. Yazamayan olursa 0 puan yazılır. Oyun sonunda en çok puanı toplayan kişi oyunun galibi olur.

5-Jenga

Oldukça eğlenceli, heyecan verici bir oyundur. Elimizdeki dikdörtgen şeklinde tahtaları üst üste dizeriz. Ve bu taşlardan sırayla dengeyi sağlayacak şekilde çekeriz. Kim taş çektiğinde dengeyi bozuk taşların hepsini düşürürse oyunu kaybeder. Oldukça heyecan verici ve eğlenceli bir oyundur.

6-Sessiz Sinema

En eğlenceli oyunlarımız dan olan sessiz sinema, hem hafıza geliştirici hem de heyecan verici bir oyundur. Aile bireylerin den biri ayağa kalkar ve diğerleri oturur. Aklından seçtiği bir filmi veya diziyi onlara ses çıkarmadan hareketleriyle anlatmaya çalışır. İki grup şeklinde de oynanabilir. En çok bilen takım kazanan takımdır.

Aile içinde oynanacak daha bir sürü güzel oyun bulabilirsiniz. Umuyoruz ki bizlerde bu örneklerle aile içi iletişiminize yardımcı olur ve eğlenmenizi sağlayabiliriz. Şimdiden herkese iyi eğlenceler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir