Yaşam Kalitemizi Arttıracak 5 Öneri
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Yaşam Kalitemizi Arttıracak 5 Öneri

Biz insanlar, diğer her canlı gibi kaliteli yaşamı hak eden varlıklarız. Kaliteli yaşam bir insanın sahip olabileceği en önemli özelliktir. Bundan dolayı bizlerde bugün yaşam kalitemizi arttıracak 5 öneriyi sizlere paylaşmak istedik.

0

1-Bol Bol Su Tüketimi

İnsanın vücudunun en çok gereksinim duyduğu ihtiyacı şüphesiz sudur. Bazen suyun tadının ve renginin olmayışına hayret ederiz. Belki herkes kendisine şu soruyu sormuştur, ‘Tadı yok, rengi yok nasıl bu kadar zevk alabiliyorum?’ İnsan programlaması karışık olduğu gibi çok özel bir yapıya sahiptir. Su, yaratılışımızın hayretler verici olmasının yanı sıra bu hayretliği daha çok artıran bir gereksinimdir. Suyu oturarak içmek, mümkün olduğunca cam bardaktan içmek sağlığımızı epeyce bir olumlu yönde etkilemektedir. Bazı araştırmalara göre günlük içebileceğimiz su miktarımız kilo oranımıza göre belirlenmektedir. Bu yöntemleri kullanarak suyun yaşam kalitemizi arttırdığını görebileceğiz.

2-Aynaya Bakmanın Etkileri

Her birey özel ve kıymetlidir. Hayatımıza etki eden öz değerimiz ve kendimize verdiğimiz özen yaşam kalitemizin artmasında bire bir etkendir. Dışarıya çıkmadan önce en az bir kez aynamızın karşısına geçip kıyafetlerimizi düzeltmeli, yüzümüze bakmalıyız. Bu durum psikolojik ve fiziksel olarak kişiyi rahatlattığı gibi yaşam kalitesini de arttıracaktır.

3-Selamlaşmak

Büyüklerimizden iki elin sıkışmasıyla aradan muhabbet geçtiği lafını duymuşuzdur. Selamlaşmak aslında duygusal olarak bakıldığında kişinin sevgi bağını arttıran bir durumdur. Karşı taraftan selam almak veya selam vermek, kişiyi kendisine özel ve kıymetli hissettirir. Bu durum hepimizin yüreğindeki heyecanı ortaya çıkarır ve yüzlerde tebessüm izi bırakır. Bunların yanı sıra mutluluk etkenimiz olan selamlaşmak, yaşam kalitemizi arttırarak bizleri olumlu olarak etkiler.

4-Saç Taramanın Verdiği Rahatlık

Peygamber sünneti olarak bilinen saç tarama usulü, kişinin rahatlamasına ve görünüş olarak da güzel görünmesine sebep olmaktadır. Sabah kalkarken ve akşam yatarken saçlarımızın taranması öğütlenmektedir. Akşam yatarken saçlarımızı taradığımızda daha sakin, huzurlu ve rahat bir uykuya kapı açabiliriz. Sabah kalktığımızda taradığımız saçlarımız bizlere, işlerimize odaklanmamızda yardımcı olabilirler.

5-Uyumadan Önce Bir Şeyler Okumak

Uykuya dalmadan önce bir şeyler öğrenmek, öğrendiğimiz bilgimizi daha kalıcı olmasına sebep olabilir. Bunun nedeni beynimiz uyku öncesi aklında kalan şeyleri tekrar etmektedir. Tekrar edilen her bilgi kalıcı olma yolunda ilerlemektedir. Bu alışkanlık hayatımızı kolaylaştıracak nitelikte olup yaşam kalitemizi de arttırmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir