13 Cüzün İlk Ayeti
 1. Anasayfa
 2. Yaşam

13 Cüzün İlk Ayeti

13 Cüzün İlk Ayeti özellikle sigara bırakmak isteyenlerin arapça ve türkçe okuduğu günlük hayatta bir çok yerde okunabilecek duadır.

0

13 Cüzün İlk Ayeti özellikle sigara bırakmak isteyenlerin arapça ve türkçe okuduğu günlük hayatta bir çok yerde okunabilecek duadır.

13 Cüzün İlk Ayeti Nedir, Nasıl Okunur?

13 cüzün ilk ayeti nedir, ne için okunur, faziletleri nelerdir gibi konular pek çok Müslüman tarafından merak edilmektedir. Kur’an-ı Kerim içerisinde 13. Cüzde Yusuf Suresi, Ra’d Suresi ve İbrahim suresi bulunmaktadır. 241 ve 247. sayfalar arası Yusuf Suresi, 248-254 arası Ra’d Suresi ve 254-260 arası İbrahim suresidir.

Cüzün nasıl başladığını merak ediyorsanız her cüzün başında, sol tarafında Hizb işareti yer almaktadır. İçerisinde Arapça cüz yazmakta olup örnek olarak 5. Cüz ise Arapça rakamlar ile 5 görülür. Bu bakımdan 13. Cüz de kolay bir şekilde belirlenebilir.

13. Cüz 20 sayfa olup cüz demek parça, bölüm gibi anlamları taşımaktadır. Bir cüz 20 sayfa olmakla beraber sadece 30. Cüz hariçtir. Son cüz 24 saya olmaktadır. Kur’an-ı Kerim ise toplamda 604 sayadır. Ancak basım farklılığından ötürü 603 sayfa da olabilir.

13 Cüz İlk Ayeti Arapça ve Türkçe Okunuşu

13 Cüz İlk Ayeti Arapça ve Türkçe Okunuşu

13. Cüz ilk ayeti Arapça okunuşu nasıl? Bu sureyi okumak isteyen kişiler nasıl okunabileceğini de merak etmektedir. Arapça okunuşu da özelikle daha kolay okumak ve telaffuz etmek için sorulmaktadır. Arapça okunuşu aşağıdan kolay bir şekilde görülebilir:

13 Cüz İlk Ayeti Arapca Okunuşu;

13 Cüz İlk Ayeti Türkçe Okunuşu;

 • Ve mâ uberriu nefsî,
 • İnnen nefse le
 • Emmâretun bis sûı illâ
 • Mâ rahime rabbî
 • İnne rabbî
 • Gafûrun rahîm(rahîmun)

13 Cüz İlk Ayeti Anlamı;

Bu bakımdan her ne kadar zor gibi dursa da 13 Cüz ilk ayeti Arapça okunuşu oldukça kolaydır. Kısa olduğu için kısa bir süre içerisinde ezberlenmesi, ardından da sürekli okunması mümkündür.

Peygamber Efendimiz kim Yusuf Suresini okursa ehline, evlatlarına ve hizmetlilerine öğretirse Allahü Teala’nın o kişinin ruhunu teslim etme anını kolaylaştıracağını buyurmuştur. Kişiye iman ve kuvvet vereceği, kişinin hiçbir kimseye yönelik olarak haset etmeyeceğini buyurmuştur.

Allahü Teala’nın adını zikretmek ve dini inancı pekiştirmek için okunmaktadır. Bu sureyi farklı sebeplerden dolayı okumak mümkündür:

 • Özlenen bir kişiye kavuşmak için
 • Başka insanların gözünde iyi görünmek ve kalplerini kazanabilmek
 • Birini çok seven kişiler, karşı tarafında da aynı duyguları beslemesini istemesi durumunda
 • İşlerin rolünde gidebilmesi için
 • Çocuk sahibi olma niyetiyle çocuk sahibi olamayanlar
 • Çocukların uysal, ailesine iyi bir evlat ve iyi ahlaklı olması için

Ayrıca tembellik ve bezginlikten, uyuşukluktan korunmak için de Yusuf suresini okumak mümkündür. 13 Cüz ilk ayeti Arapça okunuşu olduğu gibi Yusuf suresinin okunuşu da yer almaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Yola Çıkarken Okunacak Dua Nedir?

13 Cüzün İlk Ayeti Ne İçin Okunur?

13 Cüzün İlk Ayeti Ne İçin Okunur?


13 cüzün ilk ayeti
ne için okunur? Bu gibi sorular okumaya başlamadan önce pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Her ne kadar sigara zararlı olsa da günümüzde sigara içen pek çok kişi yer almaktadır.

Bunların zararları ve etkileri bilindiği için pek çok kişi zaman içerisinde bırakmak ister. Her şey Allahü Teala’nın izniyle olduğu için buna yönelik dua etmek de unutulmamalıdır.

İçten ve temiz bir kalple, düzgün şekilde dua etmek gerekir. Bu bakımdan sigara içen ancak bunu bırakmak isteyen kişiler okuyabilir. Genel anlamda ayetin neler anlattığını merak edenler de mevcuttur.

thumbnail
Önerilen Yazı
En Çaresiz Anda Okunacak Dua – Etkili Dua

Ayet anne babalara karşı nazik ve saygılı bir şekilde davranmanın önemini anlatmaktadır. Yaşlanmış olsalar dahi saygısızlık edilmemesi gerektiği yer almaktadır. Kırıcı ya da saygısız sayılabilecek herhangi bir şeyin de söylenmemesi gerektiği belirtilmektedir.

Bunun dışında farklı konular da vardır. İmanın önemi de bu kapsamda yer almaktadır. 13. Cüzün ilk ayeti ne için okunur sorusuna bu bakımdan pek çok yanıt verilebilir.

13 Cüz İlk Ayeti Fazileti

13 Cüz İlk Ayeti Fazileti

Her duanın ve surenin faziletleri olduğu için bunların neler olduğu zaman zaman Müslümanlar tarafından merak edilebilir. 13 Cüz ilk ayeti fazileti de bu kapsamda sıklıkla sorulur.

Hayırlı işlere başlarken bunu okumak mümkündür. Besmele çekmek Allah’ın adıyla hayırlı işler yapmak anlamını taşır. Bu bakımdan kişilere bir işe başlarken bu ayeti okuması önerilir.

Bunun dışında kötülüklerden korunması için de tavsiye edilir. Besmele çekerek kötülüklerden korunmak da aynı şekilde mümkündür. Ayet Allahü Teala’nın rahmet ve merhametini hatırlatmakta, böylece insanları kötülüklerden de uzakta tutmaktadır.

13. Cüz ilk ayeti fazileti farklı şekillerde de vardır. Barış ve huzur için de bu önemlidir. Sürekli Besmele zikretmek ile kişiler iç huzuru ve barışı sağlayabilir. Bunun yanı sıra Yusuf Suresinin faziletleri de yer almaktadır. Bu süre iniş sırasına göre 53. Sure olup Mushaf sırasına göre ise 12. Sırada yer almaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Zor Olan İşleri Kolaylaştıran Dua – Okunacak Dua

Bu sureyi okuyanlar farklı yorumlarını internette paylaşabilmektedir. Bazı kişiler bir süre ayrı olduğu erkek arkadaşı ile barıştığını söylerken bazı kişiler çocuğunun olmasını istediği için okuduğunu açıklamaktadır. Arasının bozuk olduğu kız arkadaşıyla bu dua sayesinde kavuştuğunu söyleyenler de vardır.

Bunun yanı sıra 13. Cüz ilk ayeti fazileti farklı şekillerde de vardır. Daha önce okuyanların yorumlarına da internetten ulaşmanız mümkündür. Bu bakımdan düzenli bir şekilde edilmesi tavsiye edilmektedir.

13 cüz ilk ayeti hangi surede?

13. cüz, Yusuf suresinin 53-111. ayetlerinden oluşmaktadır.

13 cüz hangi ayetle başlar?

Yusuf Suresi ile başlar arkasından Rad Suresi ve İbrahim Suresi gelir.

13 cüz ne için okunur

Özellikle Sigara bırakmak isteyenler için önerilmektedir.


Dua anlamı için güzel bir site: https://islamansiklopedisi.org.tr/dua

Sesli dinlemek isteyenler için youtube videosu;

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir