Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar? 2023
 1. Anasayfa
 2. Bilgi

Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları

0

Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar? Anasınıfı öğretmeni maaşı kaç para? 2023 yılında okul öncesi öğretmenlerinin maaşlarının ne kadar olduğu, bu bölümü tercih etmeyi düşünen kişiler tarafından merak edilmektedir. 2023 yılında, okul öncesi öğretmenlerinin ortalama maaşı 16.700 TL civarındadır.

Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar?

Okul öncesi öğretmenleri, küçük yaş grubundaki çocukların eğitimini üstlenen profesyonellerdir. Bu mesleği icra eden kişiler, çocukların el becerilerini geliştirmek, düşünme yeteneklerini artırmak ve okul ortamına uyum sağlamalarına yardımcı olmak gibi önemli görevler üstlenmektedir. Temel olarak okul öncesi maaşı ne kadar 2023 bu şekilde yanıtlanabilecek olan bir konudur.

Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları
Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları

Okul Öncesi Öğretmenliği Çalışma Saatleri Nasıl?

Peki okul öncesi öğretmeni devlette kaç saat çalışır? Okul öncesi öğretmenlerinin çalışma saatleri genellikle 09:00 ile 17:00 arasında olurken, bazıları vardiya sistemiyle çalışabilir ve bu durumda 12:00 ile 13:30 arasında bir mola verirler.

Okul öncesi öğretmenlerinin çalışma koşulları devlet ve özel sektörde farklılık gösterebilir. Devlet kurumlarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri genellikle en az 6 saat çalışma zorunluluğuna sahiptirler ve maksimum 8 saatlik çalışma süresine sahip olabilirler. Ayrıca devlet okullarında çalışan okul öncesi öğretmenleri haftalık çalışma saatini tamamladıklarında ek ders ücreti alma hakkına sahiptir.

Özel sektörde çalışan okul öncesi öğretmenleri ise genellikle günlük 9 saat çalışma yapar. Bu durum özel okulların çocuklara gün boyu eğitim vermesinden kaynaklanır. Özel okullarda çalışan okul öncesi öğretmenlerinin çalışma saatleri genellikle 08:00 ile 17:00 arasındadır. Bu durumda özel sektörde çalışan okul öncesi öğretmenleri ek ders ücreti alma hakkına sahip değildir.

Çalışma şartları açısından bir karşılaştırma yapılacaksa, özel sektördeki okul öncesi öğretmenlerinin kullanımına daha fazla oyuncak ve geniş oyun alanı sağlandığını söylemek mümkündür. Tüm bunlar okul öncesi öğretmeni devlette kaç saat çalışır diyenler için önemlidir.

Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları
Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları

İlginizi Çekebilir: Uçak Mühendisi Maaşları

Okul Öncesi Öğretmeni Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Okul öncesi öğretmenliği maaşı 2023 üzerine fikir sahibi olmak isteyenler, bu mesleğe nasıl girebileceklerini sorabilmektedir.

Anaokulu öğretmeni olabilmek için, 4 yıllık lisans programını başarıyla tamamlamak gerekmektedir. Bu amacı gerçekleştirmek isteyen bireyler, genellikle Eğitim Fakülteleri’nde bulunan Okulöncesi Öğretmenliği veya Anaokulu Öğretmenliği bölümlerinden mezun olur.  Söz konusu bölüm,

 • Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
 • Akdeniz Üniversitesi
 • Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 • Ankara Üniversitesi
 • Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
 • Yıldız Teknik Üniversitesi
 • Başkent Üniversitesi
 • Trakya Üniversitesi
 • Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Dahil pek çok üniversitede yer almaktadır. Söz konusu bölümden mezun olan kişiler Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev alabilmek için KPSS sınavına girebilir. Bununla birlikte, Ev Ekonomisi ve Çocuk Gelişimi bölümü mezunlarının MEB’de kadrolu olarak görev yapabilmeleri için Formasyon Eğitimi almaları gerekmektedir.

Anaokulu öğretmeni yardımcısı olmak isteyen kişiler ise, 2 yıllık (ön lisans) bölümlerinden Çocuk Gelişimi bölümünü tamamlamalıdır. Bu bölümü başarıyla bitirenler, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki anaokulu ve kreşlerde veya özel sektördeki okullarda görev yapma fırsatına sahip olabilir.

Anaokulu öğretmenleri, özellikle 3-6 yaş aralığındaki çocukların psikolojik, fizyolojik ve psikomotor gelişimlerini desteklemek amacıyla çalışır. Bu süreçte, çocukların iletişim becerilerini, zihinsel yapılarını ve hayal dünyalarını geliştirmelerine yardımcı olacak etkinlikler ve programlar uygular. Okul öncesi öğretmenliği maaşı 2023 yılı bilgileri ya da nasıl olunur diyorsanız yanıtlar da böyle verilebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir