Kişisel Gelişim İçin En Etkili İpuçları
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Kişisel Gelişim İçin En Etkili İpuçları

İnsanlar değişim ve daha iyi kişilik sahibi olmak ve bunun gibi birçok amaçla yaşamlarını sürdürürler. Kişisel gelişim adına toplumsal veya bireysel olarak birçok girişim bulunmaktadır.

0

İnsanlar değişim ve daha iyi kişilik sahibi olmak ve bunun gibi birçok amaçla yaşamlarını sürdürürler. Kişisel gelişim adına toplumsal veya bireysel olarak birçok girişim bulunmaktadır. Kişisel olarak da gelişimin sağlanabilmesi için sizlere birkaç örnek vermek istiyoruz.

1) Her Gün Düzenli Kitap Okumak

Her gün düzenli bir şekilde kitap okumak zihnin ferahlığı, gelişimi için oldukça gerekli ve önemlidir. Kitap okumak bir olaya çok yönlü bakabilmeyi ve yorumlayabilmeyi sağlar. Bundan dolayı kitap okumak, kişiliği geliştirip daha iyi bir yol izlememizi sağlayacaktır. Örneğin, bir münazara yarışmasına katıldığınız zaman savunacağınız konuyu daha yönlü savunma şansınız artacaktır. Veya diğer bir örnek olarak, işiniz gereği yazdığınız yazılar veya makaleler konusunda kendinizi geliştirecek ve daha ileriye taşıyacaksınız.

2) Yeni Birçok Dil Öğrenmek

Dil öğrenmek kimi zaman zor kimi zaman ise eğlenceli gelmektedir. Dil öğrenmenin kişilik açısından ilerletme özelliği oldukça büyüktür. Örneğin, dilini bilmediğimiz insanların düşünce tarzlarını kendimize alarak hayatımıza da farklı yönden bakabiliriz. Çünkü farklı dildeki insanların kültürleri ve yaşam tarzları bizlere daha çok ilham verebilir.

3) Yeni Hobiler Edinmek

Hayatımızda monotonluklarla ilerlemek, keyif almamıza engel olmaya başlayacaktır. Fark ettiyseniz uzmanlar ilişkilerde monotonluğu önermezler. Geniş açıdan bakarsak monotonluk hayat kalitemize de etki etmektedir. Yememizden tutun da uyumamıza kadar tüm düzeni bozabilmektedir. Bundan dolayısı ile yeni hobiler ve aktiviteler edinmek hem can sıkıntımızı engelleyecek hem de hayatımıza uğraş katarak monotonluğu yok edecektir.

4) Erken Uyanmak

Uzmanların da önerdiği gibi erken uyanmak hem fiziksel hem de ruhsal anlamda olumlu sonuçlar içermektedir. Erken uyanmak hem diğer işlerinize zaman ayırmanızda hem de kendinize zaman ayırmanızda sizlere yardımcı olacaktır. Düzenli uyumak ve erken uyanmak işlerinizi daha dinç yapmanıza ve bu işlerinizden de verim alarak hayatınıza daha olumlu yön vermenizi sağlayacaktır. Görüldüğü gibi yapılan bir olumlu davranışın büyük kollara uzanan olumlu sonuçları olmaktadır.

5) Yapılacaklar Listesi Hazırlamak

Yapılacaklar listesi hepimizin aslında hayatında bir kere de olsa yaptığı bir listedir. Bazen düşüncelerimizi aklımızda sıralamak karmaşaya neden olabilmektedir. Üzüldüğümüzde veya problemlerimiz varsa bile uzmanlar bu konuları kağıda yazmanın faydalı olduğunu savunurlar. Bundan dolayı yapacaklarımızı kağıda yazıp program yapmak da bizleri rahatlatacak ve yapılacak işlerimizde daha verim almamızı sağlayacaktır.

6) Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak

Kötü alışkanlık dediğimizde akla ilk olarak içki, sigara kullanımları aklımıza gelebilir. Verimli bir hayat tarzı ve kişilik tarzına sahip olmak için bu alışkanlıklardan da uzak durmak gereklidir. Bunların yanı sıra zararlı alışkanlıklar arasında çok uyumak, aşırı ve dengesiz beslenmek de bulunmaktadır. Hayatımızı düzene sokmak adına uyku düzeni ve dengeli beslenme şarttır. Bunların olmadığı bir hayat sürecinde yaptığımız işlerden veya hayatımızdan da verim almak zor ve sıkıntılı olacaktır. Bundan dolayı bu gibi zararlı alışkanlıkları zamanla dengemize göre bırakıp daha verimli bir hayata kapı açmamız gereklidir.

7) Negatiflik Yerine Pozitif Olmak

Günlük modumuzun işlerimize etkisi oldukça büyüktür. Örneğin bir insan size negatif yaklaştığında sizde normal olarak negatif yaklaşma eğiliminde olabilirsiniz. Bu örneği günlük hayatımıza da uyarlarsak eğer güne negatif uyandığımız zaman diğer yapacağımız işlere de negatif bakabiliriz ve yapacağımız işler bize zevk vermeyebilir. Güne pozitif başlamak için ise gece yatmadan sevdiğiniz sizi motive veren müzikler dinlemek veya işler ile uğraşmak sabah ki mutluluğunuzu artırmaya yardımcı olacaktır. Bu durum da kişisel gelişim açısından önem arz etmektedir.

 8) Meditasyon Yapmak

Birçok meditasyon videosu veya ses kaydı dinlemişsinizdir. Meditasyon yapmak ruh halini dinlendireceği gibi motivasyonunuzu da artırma özelliğine sahiptir. Birçok alanda meditasyon örnekleri bulabilirsiniz. İstediğiniz alanda yapacağınız meditasyonlar sayesinde daha dinç ve dingin hissedeceksiniz. Bundan dolayı kişisel gelişim açısından meditasyon yapmak uzmanlar açısından tavsiye edilmektedir.

9) Geçmişe Takılı Kalmamak

Çoğu uzmandan geçmişe takılı kalmamayı ve gelecek için yapılması gereken işlere odaklanmamız gerektiğini duymuşsunuzdur. Bu yaklaşım oldukça yararlı ve hayatımıza yön vermemiz de etkili bir yöntemdir. Geçmişin hatalarına takılı kalarak hayat ilerletmek oldukça zordur. Geçmişteki bir olayı keşkeler ile doldurursanız yapmanız gereken işlere odaklanmanız daha zor olacaktır. Geçmişte ki hatalarımızı sevip onlara olumlu bakıp ders çıkarmak bizlerin yararına olacak ve hayata daha pozitif bir açıdan bakmış olacağız.

10) Nazik Ve Kibar Olmak

Kibar ve nazik insanlara karşı sempatimiz yüksektir. Nazik insanlar genellikle saygı gören ve mutluluk oranları daha fazla olan kişilerdir. Nazik olmak kendimize yapacağımız en iyi iyilikler arasındadır. Hem kişisel gelişimimiz için hem de hayatımıza yön vermek de en iyi davranışlar arasında yer almaktadır. Kötü veya zor bir durumdayken, insanların hatalarına karşı nazik olmak hem insanların bakış açılarını hem de insanların hayatlarına güzellik katmak için oldukça gerekli ve güzel yöntemler arasında yer almaktadır.

Bu yazımıza da göz atın: Karanlık ve Yalnızlık Korkusundan Kurtulmak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir