Günün Güzel Geçmesi İçin Dua – Okunacak Dua
  1. Anasayfa
  2. Bilgi

Günün Güzel Geçmesi İçin Dua – Okunacak Dua

0

Günün Güzel Geçmesi İçin Dua Nedir? Günün güzel geçmesi için okunabilecek birçok dua bulunmaktadır. Dua, Allah’a yönelmek, yardım istemek veya zor zamanları atlatabilmek için okunur. Allah’tan gün içinde yaşanabilecek kötü veya olumsuz durumların üstesinden gelmek, Allah’a sığınmak, Allah’tan güç, sabır, huzur ve mutluluk istemek için veya günün güzel geçmesi için dua okunabilmektedir.

Günün Güzel Geçmesi İçin Dua – Okunacak Dua

Dua, insanın Allah’la olan bağını güçlendirir ve onarır. İnsanın sıkıntılarını giderebileceği gibi dua aynı zamanda istekleri gerçekleştirmek ve tövbe etmek içinde kullanılan bir ibadet biçimidir. Her şeyde olduğu gibi dua okumaya başlamadan önce de besmele ile başlamak çok hayırlıdır. Güne başlarken sabah yapılan Kur’an okuma ibadeti ile gününüzün güzel geçmesine niyetlenebilirsiniz ardından okunan dualar ile ibadetinizi pekiştirip isteklerinizi Allah’tan isteyebilirsiniz. Dua etmek aynı zamanda tövbe etmeniz içinde bir fırsat olabilir.

Her Şeyin Güzel Geçmesi İçin Dua

Dua, her zaman ve her yerde yapılabilir. Dua ederken içten gelen sözlerle Allah’a yönelmek önemlidir. Dua ederken insan, içten ve samimi olması gerekir. İnsanın hayatında önemli yere sahip olan dua ayrıca temel ibadetlerin başında gelir. İbadeti gerçekleştirirken sabırlı olmak, Allah’ın isim ve sıfatlarını kullanmak ve Allah’tan başkasına yalvarmamak gerekir.

Günün Güzel Geçmesi İçin Dua - Okunacak Dua
Günün Güzel Geçmesi İçin Dua – Okunacak Dua

Kimse başına kötü bir şey gelsin istemez o yüzden önce tedbir sonra tevekkül yapılması gerekir. Hayatta yolunda gitmeyen işlere veya olabilecek olumsuzluklara karşı yapılabilecek en güzel şeylerden birisi de Allah’a sığınıp ondan yardım istemektir. Yapılabilecek en hayırlı şey Kur’an okumaktır ve dua ederek ibadet etmektir. İnsana iç rahatlama ve tövbe etme fırsatı veren Kur’an okuma ibadeti aynı zamanda dualara erişim kaynağıdır. Her şeyin güzel geçmesi için dua dendiğinde akla ilk gelebilecek dualardan biri Taha suresinin 25-26 ayetidir.

Rahatlatan Dualar

Rahatlatan dualar, insanın endişe ve korkularını gidermeye ayrıca huzur ve mutluluk vermeye yardımcı olan dualar olarak tanımlanabilir. Dua insanın Allah ile olan güvenini ve teslimiyetini arttırarak kişiyi rahatlatır. Rahatlatan dualar her zaman ve her yerde okunabilir. Özellikle dua ederken içten gelen sözlerle Allah’a yönelmek önemlidir.

Zaman zaman insan kendi içinde sıkılma ve daralma hissedebilir ve ferahlamak için yapılabilecek en iyi şeylerden biri Allah’a sığınıp dua etmektir. İnsan hakkında hayırlı olanı Allah’tan istemeli ve dilemedir işte rahatlamak veya ferahlamak için okunabilecek dualar arasından İnşirah suresi tavsiye edilmektedir.

Günün Güzel Geçmesi İçin Dua - Okunacak Dua
Günün Güzel Geçmesi İçin Dua – Okunacak Dua

Bütün Sıkıntıları Gideren Dua

Bütün sıkıntıları gideren dua, insanın içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulmasına yardımcı olan birçok dua mevcuttur. Tüm sıkıntıları gideren dualar insanın sıkıntılarını gidermeye veya insana huzur vermeye yardımcı olabilir. Ancak dua etmek her derde çare olmayabilir.

Dua bir ibadet biçimidir ve asıl amaç Allah’tan yardım istemektir. Allah dilerse dualar kabul olur, dilerse kabul olmaz. Sıkıntı gideren duaların gerçekten zor ve sıkıntılı zamanlarda okunması insanın Allah’ olan güvenini ve teslimiyetini arttırarak ona huzur verir. Bütün sıkıntılarını gidermek isteyenlerin okuyabileceği dualar Nas ve Ayet-el Kürsü sureleridir.

İlginizi Çekebilir: Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Dua

Korkulan Bir Şeyin Olmaması İçin Dua

Korkulan bir şeyin olmaması için dua etmek, insanın endişe ve korkularını gidermeye yardımcı olabilir fakat unutulmaması gereken şudur ki her dua Allah’tan yardım istemek için yapılan bir ibadettir. Korkulan bir şeyin olmaması için hiç şüphesiz öncellikle Allah’a tevekkül edilmelidir ardından yapacağınız ibadetle yani dua etmek gerekir. Özellikle Kur’an okumak sıkıntıyı, korkuyu ve endişeleri giderir hatta kişiye memnuniyet ve huzur verir. Korkulan bir şeyin olmaması için okunacak dualar hiç şüphesiz Kur’an da yazılı olan Fatiha ve Felak sureleridir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir