Dünyanın En Büyük Adaları
  1. Anasayfa
  2. Bilgi

Dünyanın En Büyük Adaları

0

Dünyanın en büyük adaları sıralaması yaptığımız top 10 listesi ve adalar hakkında detaylı bilgileri sizler için derledik.

Dünyanın En Büyük Adaları Nelerdir?

Bildiğiniz gibi adalar etrafları sularla çevrili olduğundan dünyanın en güzel ve en korunaklı yerleri arasında yer alır. Adaları hayal ettiğimizde onları küçük kara parçaları olarak canlandırsak da gerçekte dünyadaki bazı adalar oldukça büyüktür ve ayrıca çok büyük insan nüfuslarına da ev sahipliği yaparlar. Sizler için dünyanın en büyük adaları listesi hazırladık.

1. Grönland Adası

1. Grönland Adası

Grönland dünyanın en büyük adaları listemizde ilk sırada yer almaktadır. Tam 2.166.000 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Bu ada dünyanın en büyük adası olmasına rağmen kendisinden daha küçük bir ülke olan Danimarka’ya aittir. Grönland’da 56.000 kişi yerleşik olarak yaşamaktadır.

2. Yeni Gine Adası

2. Yeni Gine Adası

Yeni Gine adası iki ülke arasında bölünmüş bir vaziyettedir. Yeni Gine adasını Papua Yeni Gine ve Endonezya ülkeleri, yaklaşık olarak yarı yarıya olacak şekilde kontrol etmektedirler. Dünyanın en büyük ikinci adası olan Yeni Gine’de yaklaşık olarak 14 milyon insan yaşamaktadır.

3.Borneo Adası

3.Borneo Adası

Borneo üç faklı ülkenin sahip olduğu paralardan oluşur. Bunlar Brunei. Malezya ve Endonezya’dır. Borneo Adası aynı zamanda gezegenimizin eski yağmur ormanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

4. Madagaskar Adası

4. Madagaskar Adası

Mozambik’in doğu kıyısında yer alan bir adadır. Madagaskar yaklaşık olarak 27 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Madagaskar endemik bitki türlerine ve hayvan türlerini de içinde bulundurmaktadır. Madagaskar maalesef sel ve erozyon gibi tehditler altındadır.

5.Baffin Adası

5.Baffin Adası

Bu ada Kanada’da yer almaktadır ve bu ülkenin en büyük adası olma özelliğine sahiptir. Baffin Adası çok sayıda kutup ayısı ve halkalı foka ev sahipliği yapmaktadır. Adada demir madenciliği yapılmaktadır. Adanın nüfusu yalnızca 13.000 kişiden oluşmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sıcak ve Samimi Restoranlar

6.Sumatra Adası

6.Sumatra Adası

Bu ada Endonezya’nın sahip olduğu diğer bir büyük adadır. Sumatra yağmur ormanları, Sumatra Kaplanı ve Sumatra Fili gibi endemik hayvan türlerine sahiptir. Adada orman alanlarının azalmasıyla bu hayvan türlerinin nesli tehlike altına girmiş durumdadır.

7.Honshu Adası

7.Honshu Adası

Japonya sahip olduğu bir adadır ve ülkenin de büyük ve fazla nüfusa sahip olan adasıdır. Adada insanların yaşamasına olanak tanıyan altyapı ve üst yapı sistemleri ile donatılmıştır. Japonya devleti bazı dolgu teknikleri ile adayı daha da büyütmektedir

8. Victoria Adası

8. Victoria Adası

Bu ada Kanada’da bulunan bir diğer büyük adadır. Adanın nüfusu oldukça düşüktür. Nüfuslu yalnızca 2.162 kişidir. Adanın adı İngiliz kraliçesi Victoria’nın adını taşımaktadır. Victoria Adası şekli itibariyle Kanada’nın sembolü olan akçaağaç yaprağına benzetilmektedir.

9.Büyük Britanya Adası

9.Büyük Britanya Adası

Avrupa Kıtası’nın kuzeybatı kıyısında yer almaktadır. Birleşik Krallık olarak bilinen İngiltere’nin büyük çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Ada kalabalık bir nüfusu barındırmaktadır. Büyük Britanya Adası 8.000 ila 10.000 yıl öncesine kadar Avrupa Kıtası’ndan ayrılmamış durumda idi.

Büyük Britanya Adası günümüzde dünyanın en kalabalık üçüncü adası olma özelliğini taşımaktadır ve nüfusu her geçen gün giderek artmaktadır. Ayrıca ada dünyada krallık ile yönetilen nadir Ülker arasında yer almaktadır. Aynı zamanda ada dünyanın en çok göç alan ülkelerinin arasında olduğu da belirtilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dünyaca Ünlü Abiye Markaları

10. Ellesmere Adası

10. Ellesmere Adası

Bu ada da Kanada’ya bağlı büyük adalardan biridir. İsmi Ellesmere Adası’dır ve Kanada’nın en kuzey kısmında yer almaktadır. Dünya sıralamasında en büyük 10. ada olarak yer almasına rağmen Büyük Britanya’dan yalnızca çok küçük farkla 10. sırada yer almaktadır.

Çok büyük bir alana sahip olması sizi yanıltmasın, çünkü adanın nüfusu yok denecek kadar azdır. Çünkü Ellesmere adasının zorlu şartları sebebiyle bu adada sadece ve sadece 200 kişi yaşamaktadır. Ada bir zamanlar da askeri üs olarak hizmet vermiş fakat şimdi yalnıza sivil halka ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyanın en büyük adaları nelerdir?

Grönland, Yeni Gine, Borneo, Madagaskar, Baffin Adası, Sumatra Adası, Honshu, Victoria Adası, Büyük Britanya, Ellesmere Adasıdır.

Dünyanın en büyük adası hangi ülkede?

Danimarka’da bulunan Grönland adası 2.166.086 km2 ile Dünyadaki en büyük ada ünvanına sahiptir.

Dünyanın en küçük adası nedir?

Nauru adası 21 kilometrekarelik alanı ile dünyanın en küçük adası olarak bilinmektedir.

Dünyada kaç ada devleti var?

Dünyada toplam 240 ada devleti vardır. Ancak bunların 32 tanesi normal ada 208’i adacıktır.

Türkiye'nin en büyük adasının adı nedir?

Ülkemizde ki en büyük ada Gökçeada’dır.

Dünyanın en büyük adaları sıralaması yaptığımız listede sizin en güzel bulduğunuz ada hangisi? Yorumlarda görüşmek üzere.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir