Can Güvenliği Tayini İçin Gerekli Belgeler
 1. Anasayfa
 2. Genel

Can Güvenliği Tayini İçin Gerekli Belgeler

0

Can Güvenliği Tayini İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Can güvenliği nedeni ile memurların çalıştığı ilden farklı bir ile tayinini istemesi memur hakları arasında yer alır. Ancak farklı bir şehre tayin işlemlerinin yapılabilmesi için öncelik olarak memurların can güvenliğini tehdit eden unsurları ispat etmesi gerekir. Örnek olarak gösterilecek olur ise; boşanma nedeni ile farklı bir şehirde görevine devam etmek isteyen memurlar aile mahkemesinden koruma talep ederek tayin isteyebilirler.

Can Güvenliği Tayini İçin Gerekli Belgeler

Boşanma nedeniyle tayin istendiği durumlarda kuruma iletilecek belgeler arasında dilekçe yer alır. Boşanma tarihinden 1 yıl içerisinde tayin talep edilmesi mümkündür. Kişi ailesinin can güvenliği nedeni ile farklı bir şehre gitmek isterse talep edilen belgeler arasında eşinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin can güvenliğini tehdit altına alan adli ve idare makamlarından alınan belgeler ile ispat etmesi şarttır. Can güvenliği tayini için gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 • Darp raporu
 • Mahkeme kararı
 • Tehdit kanıtları
 • Diğer destekleyici belgeler eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekir.
Can Güvenliği Tayini İçin Gerekli Belgeler
Can Güvenliği Tayini İçin Gerekli Belgeler

Can Güvenliği Sebebiyle Kimler Tayin Edilebilir?

Can güvenliği sebebi ile düzenlenen tayin işlemleri, kurumların atamaları yer değiştirme yönetmelikleri ile ele alınan bir husustur. Her yönetmeliğe göre can güvenliği sebebi ile yer değiştirme tayininin farklı tanım ve şartları bulunur. Genel hatları ile ele alındığında can güvenliğini tehdit eden unsurların gerekli belgeler ile ispatlandığı durumlarda memurların tayin işlemleri gerçekleştirilir. Can güvenliği riski sadece memurun kendisi ile alakalı bir durum değildir. Memurun eşi ya da bakmakla yükümlüğü olduğu diğer kişilerde de meydana geldiği durumlarda tayin isteme hakkına sahiptir.

Can Güvenliği Tayini Nedir?

Can güvenliği tayini; Devlet memurlarının yer değiştirmeleri ile alakalı atanmalarına öncülük eden yönetmelik 2014 yılında yapılan düzenleme ile koruma altına alınmıştır. 12.maddeye eklenen can güvenliği tayini, memurların atama dönemlerinin beklenmeden, can güvenliği sebebi ile tayin talep etmelerini ifade eder. Bu kapsam içerisinde yapılan yer değişikliklerinde atama istediği kurum içerisinde farklı görevlendirmelere tabi olabilir. Eğer aynı bölge içerisinde atama yapılacak herhangi bir görev bulunmadığı takdirde tayin işlemleri farklı bölgelere yapılabilir.

Can Güvenliği Tayini İçin Gerekli Belgeler
Can Güvenliği Tayini İçin Gerekli Belgeler

Can Güvenliği Tayini Dilekçesi Nedir?

Can güvenliği tayini talebinde bulunabilmek için öncelik olarak can güvenliği tayini dilekçesi doldurulması gerekir. Dilekçe ile birlikte can güvenliğini tehdit eden bilgi ve belgelerinde dilekçe ekine konulması önem arz eder. Can güvenliği dilekçesinde bulunması gereken bölümler şu şekildedir;

 • Sicil numarası, unvan ve statü
 • Dilekçeye esas teşkil eden yasal dayanağın uygun olduğu madde bilgileri
 • Can güvenliğinin koruma altına alınabilmesi için talep edilen il, ilçe ve birim bilgileri
 • Can güvenliği tayinini talep eden memurun adı, soyadı ve imzası yer almalıdır. Dilekçenin alt kısmına sağ tarafa ad ve soyad bilgileri eklenerek ismin üst kısmına imza atılması gerekir.
 • Adres, güncel telefon numarası ve T.C. kimlik numarası, ad ve soyad bilgileri girildikten sonra sol baştan başlayarak her satıra bir bilgi gelecek şekilde adres, telefon ve T.C. kimlik bilgileri girilir.
 • Dilekçede yer alan bir diğer hususlar arasında Ek bilgiler bölümü yer alır. Adres, telefon ve T.C. kimlik bilgileri girildikten sonra alt satıra bir boşluk bırakarak soldan başlamak sureti ile dilekçeye ek bilgiler dahil edilir. Bu ek bilgilerin gerçeği yansıtması ve sunulan bilgilerin eksiksiz bir şekilde dilekçe ekinde olması şarttır. Ek içerisinde kararın olumlu olmasını sağlayacak belge ve kanıtlar (adli ya da mülki idarelerden temin edilen belgeler) mutlaka dilekçe ekinde bulunması gerekir.

İlginizi Çekebilir: Yarının Sağlıkçıları Bursu

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir