Çikolatanın faydaları nelerdir?
  1. Anasayfa
  2. Genel

Çikolatanın faydaları nelerdir?

Genellikle herkesin kabul ettiği vazgeçilmez bir tat olan çikolata, hayatımızın mutluluk kaynağıdır.

0

Çikolatanın Faydaları

Genellikle herkesin kabul ettiği gibi çikolata hayatın vazgeçilmez tatlarındandır. Tatlı krizlerinde ilk aklımıza gelen genellikle çikolatalardır. En önemlisi çocukların vazgeçilmez sevdasıdır. Günümüzde de bu vazgeçilmez tadın araştırmaları yapılmakta ve ortaya çıkan sonuçlara göre çikolataya olan sevgimiz artmakta.

Çikolata Türleri

Bildiğimiz gibi çikolatanın kendi arasında çeşitleri veya türleri bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçı şu şekildedir;

  1. Bitter Çikolata
  2. Beyaz Çikolata
  3. Sütlü Çikolata

Bitter Çikolata

Bitter çikolata bu günlerde vazgeçilmez bir tat haline gelmiş bulunuyor gerek gofretlerin üzerindeki duruşu gerek tek başına verdiği tat neredeyse herkesin vazgeçilmez tadı oluyor.

Bitter çikolata yüzde 35 in üzerinde kakao hamuru içermektedir. İçindeki kakao oranı ideal olarak yüzde 50 ila 70 civarındadır. Bu miktarlar bitter çikolatanın kullanım alanına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin pasta işlerinde kullanılan bitter çikolatanın kakao oranı yüzde 50’nin altında olmamalıdır. Aksi halde lezzetinde azalma olur. Bitter çikolata kakao oranından dolayı diğer çikolata türlerine göre daha acıdır.

Beyaz Çikolata

Görünümü beyaz olan beyaz çikolata içinde kakao olmadığı düşüncesini verebilir. Fakat beyaz çikolata kakao yağı, süt tozu ve şekerden oluşur. İçerisindeki kakao yağı oranı yüzde 20 ila 45 arası değişiklik göstermektedir. Lezzetinin yetiştiği iklime bağlı olarak da değiştiği gözlemlenmiştir.

Sütlü Çikolata

Sütlü çikolata en az yüzde 25 kakao hamuru ve yüzde 14 süt tozu içermektedir. Sütlü çikolata çok çabuk yanabilir. Bu yüzden en çok kullanım yeri olan mutfaklarımızda sütlü çikolatayla iş yapmamız zordur.

Bu çikolata çeşitlerimiz dışında birkaç tür çikolata daha bulunmaktadır bu türler de ilk yazdığımız çikolata türlerinden elde edilmektedir. Bunlar Dolgulu Çikolata ve Pralin‘dir.

Bitter Çikolatanın Faydaları

Araştırmalara göre düzenli olarak az miktarda bitter çikolatanın kolesterolün düzenlenmesinde yardımcı olduğu ve vücuttaki nem kaybını yüzde 25 oranında azalttığı görülmektedir. Bitter çikolata kişilerin ruh halini düzenler, odaklanmayı arttırır, kalbi güçlendirmeye yardımcı olur, diyabete karşı korunmamızı sağlar, cildimize parlaklık ve canlılık kazandırır, felç durumunu azaltır, uzun süre tok kalmamızı sağlar. Bize bu kadar faydası bulunan bitter çikolatanın içerisinde magnezyum, lif, demir, manganez ve bakır bulunmaktadır.

Bitter çikolatanın diyet yaparken yasak olduğu düşünülür. Fakat diyette az miktarda tüketmekte faydası vardır. Ayrıca bitter çikolatanın kokusu etkili olduğu için kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Beyaz Çikolatanın Faydaları

Beyaz çikolata kakao tozu içermediğinden dolayı faydası kakao içeren çikolatalara göre biraz daha az olmaktadır. Beyaz çikolatanın içerisinde bulunan kafein sayesinde kan dolaşımımız uyarılır ve vücudumuz canlılık kazanır. İçerisindeki kafein miktarı diğer çikolatalara göre daha az olduğu için çocuklarımız için ideal tüketime sahiptir. Beyaz çikolatanın içerinde bulunan tanen maddesi sayesinde derideki yaralar ve aşınmalar giderilebilir ve ayrıca bu madde anti-inflamatuar içerir.

 

Sütlü Çikolatanın Faydaları

Sütlü çikolatanın ana maddesi olan kakao içerisinde büyük miktarda antioksidan içermektedir. İçerisinde bulundurduğu kakao sayesinde inatçı öksürüklerde etkilidir. Ayrıca idrar söktürücülüğü ve boğaz yumuşatıcı etkisi vardır. Sütlü çikolata da beyaz çikolata gibi felç durumunu engeller, kalp sağlığını ve damar açıklığının korunmasını sağlar. Beyindeki serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayarak mutluluk verir. İçerisinde bulunan şeker den dolayı antibakteriyel maddelere sahiptir.

Çikolatayı Nasıl Tüketmeliyiz?

Bunca yarara sahip olan ve tadından vazgeçmek neredeyse olanaksız görünen çikolata, diğer besinler gibi miktarına dikkat edildiği sürece vücudumuz için oldukça yararlı bir besindir. Örneğin bitter çikolatayı günde 2 kareyi aşmayacak şekilde tüketmek vücudumuz için oldukça yararlıdır. Ve bu açıdan baktığımız zaman 2 kare bitter çikolatadan 60 kalori almak oldukça rahatlatıcı ve tatmin edici geliyor. Bitter çikolata şeker oranının az ve kakao oranının fazla olmasından dolayı diğer çikolata türlerine göre zayıflama açısından daha çok tercih edilmelidir. Diğer çikolata türlerinde de günlük miktar 2 kareyi aşmamalıdır.

 

Son olarak hayatımızdaki en faydalı besinlerden olan çikolatayı diğer besinlerimiz gibi kararında tüketmeliyiz. Bunca yararı ve lezzeti olan çikolatalarımızdan kendimizi uzak tutmamalıyız. Bizler kararlı ve istikrarlı olduğumuz müddetçe çikolatalarımız kilo vermemizde de bizlere yardımcı olacaktır. Şimdiden bütün çikolata severlere afiyet olsun.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir