Tamoksifen Kullananların Yorumları (10mg, 20mg)
 1. Anasayfa
 2. Bilgi

Tamoksifen Kullananların Yorumları

0

Tamoksifen Kullananların Yorumları Nedir? Tamoksifen kullananların yorumları, çeşitli sağlık sorunları sebebiyle tedavisinde tamoksifen kullanan hastaların deneyimlerinden oluşan bir konu başlığıdır.

Tamoksifen Kullananların Yorumları

Tamoksifen, meme kanseri tedavisinde veya meme kanseri riskini azaltmak için kullanılan bir ilaçtır. Tamoksifen, meme dokusunda bulunan reseptörlere bağlanarak östrojenin kanserin yayılması yönündeki etkilerini engelleyen bir ilaçtır.

Kanser oldukça ciddi ve dikkatli tedavi gerektiren bir hastalıktır. Tamoksifen kullanımı her hasta için uygun değildir. Bu nedenle tamoksifen kullanımı alanında uzman bir onkolog veya uzman hekim tarafından önerilmelidir.

Tedavi sırasında meydana gelen yan etkiler ve ilacın faydaları düzenli olarak takip edilmelidir. Tamoksifen, özellikle meme kanseri tedavisinde, kanserin gerilemesini sağlama ve tekrarlama riskini azaltma amacıyla uzun süreli bir tedavi olarak kullanılır. Ciddi yan etkiler gösterebileceği unutulmamalıdır.

Tamoksifen Kullananların Yorumları
Tamoksifen Kullananların Yorumları

Tamoksifen Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın yan etkileri bulunduğu gibi tamoksifenin de yan etkileri bulunmaktadır. Her bünyede aynı yan etkiler kendini göstermeyebilir. Yan etkiler hafif, orta ve ciddi derecede oluşur. Tamoksifen kanser gibi tedavisi dikkat gerektiren hastalıklar için kullanıldığından gördüğünüz tüm yan etkileri doktorunuzla paylaşmalısınız. Tamoksifen yan etkileri nelerdir,

 • Sıcak Basması, yüzün kızarması, terlemeler ve ani sıcaklık hissi şeklinde ortaya çıkabilir.
 • Adet kanamalarının düzensiz hale gelmesi veya kesilmesi gibi adet döngüsü değişiklikleri yaşanabilir.
 • Vajinal kuruluk, vajinal tahriş ve kaşıntı gibi vajinal problemler görülebilir.
 • Baş ağrıları nadiren de olsa görülebilmektedir.
 • Bazı hastalar mide bulantısı ve kusma yaşayabilmektedirler.
 • İlaç kullanımına bağlı olarak ağızda kuruluk hissi meydana gelebilmektedir.
 • Ciltte normalden farklı olarak görülen bazı değişiklikler olabilir. Ciltte döküntüler veya kaşıntı gibi sorunlar kendini gösterebilir.
 • Saç dökülmesi veya incelmesi çok sık görülmese de yan etkiler arasında bulunmaktadır.
 • Bazı hastalarda depresyon, anksiyete veya ruhsal durum değişiklikleri yaşanabilir. Görülen ruhsal değişimler önemli olabilir ve anında doktora bildirilmelidir.
 • Gözlerde bulanık görme veya diğer görme sorunları çok sık olmamakla beraber ortaya çıkabilmektedir.
 • Tamoksifen kullanımı kan pıhtılarına ve kanın yoğunluğunda bazı değişimlere sebep olabilir.
 • Tamoksifen kullanımı, maalesef ki rahim kanseri riskini artırabilir, bu nedenle riski takip etmek için düzenli muayene olmak, kontrol altında tutmak gerekebilmektedir.

Tamoksifen Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Tamoksifen kullanmanın faydaları nelerdir, tamoksifen özellikle meme kanseri tedavisinde veya meme kanseri riski taşıyan hastalarda kanserin önlenmesinde sıkça tercih edilen bir ilaçtır.

 • Bazı meme kanser türlerinin büyümesi ve yayılması östrojen hormonuna bağlıdır. Tamoksifen, östrojen hormonunun memede görülen tümörler üzerindeki etkilerini engelleyerek kanserin büyümesini ve yayılmasını kontrol altına alabilir.
 • Meme kanseri tedavisi tamamlandığında veya kanser cerrahi olarak çıkarıldığında, tamoksifen gibi ilaçlar tekrarlama (riskini azaltmak için kullanılmaktadır. İlacın kullanımı kanserin geri dönme riskini azaltmaktadır.
 • Yüksek meme kanseri riski taşıyan bazı kadınlar, meme kanseri riskini azaltmak amacıyla tamoksifen gibi ilaçları koruyucu olarak kullanabilirler. Özellikle aile geçmişi veya kişisel risk faktörleri gibi nedenlerle yüksek risk altındaki kişiler için kullanımı yaygındır.
 • Bazı durumlarda, tamoksifen kanser tedavisinde kemoterapinin bir alternatifi olarak kullanılabilir. Östrojen kaynaklı meme kanseri tedavisinde kemoterapiden çok daha az yıpratıcı bir seçenektir.
 • Ayrıca çeşitli durumlarda tamoksifen kullanımı rahimde meydana gelebilen bazı problemlerin tedavisinde de tercih edilmektedir.
Tamoksifen Kullananların Yorumları
Tamoksifen Kullananların Yorumları

İlginizi Çekebilir: Exagyn Vajinal Tablet Kullananların Yorumlar

Tamoksifen meme kanseri başta olmak üzere ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu yüzden tamoksifeni kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan tavsiye ve reçete almış olmalısınız. Ayrıca uzmanın belirttiği dozda ve sürede tamoksifen kullanarak kanserin önlenmesi ve tedavi edilmesini hızlandırabilirsiniz. Doktorunuz ve eczacınızın talimatları dışına çıkmamalı, herhangi bir yan etki görüldüğünde anında doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir