Moda Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Genel

Moda Nedir?

0

Moda somut bir kavram olmaksızın, herkesin kendi fikir, zevk ve tercihini yansıtan tasarımlardır. Kendi tarzımıza uygun seçimler yapsak bile yine de başka tasarımların da takibindeyizdir. Moda kavramı sadece kıyafet üzerine tanımlanmaz. Ev tasarımı, eşya tasarımı, kitap kapağı tasarımları, site içi tasarımlar gibi daha birçok alanı da içerisinde barındırır. Kısacası moda; bir hayat tarzıdır.

Moda’nın Tarihçesi

Moda geçmişte yalnızca ‘kıyafet, giyimi’ olarak tanımlanırdı ve yüksek sınıfın (sosyete, burjuva sınıfı) fikir ve düşüncelerine göre şekillenirdi. Ancak günümüze kadar insanların özgürlük düşünceleriyle birlikte moda daha özgün bir hale gelmiştir. Moda’ dan kast edilen asıl şey, giyilen veya kullanılan tarzın gerekli olup olmaması değil, farklı tarz ve düşünceleri yansıtmasıdır.

Trend Nedir?

İnsanların belirli zamanlarda çok tercih ettiği veya artık tercih etmedikleri her şeyin belirgin sürecidir. Sadece moda olarak tanımlanamayan trend, yeni şeylerin keşfi, ilgi çekici üretimler, geleceğe ait planlanan büyük bilim alanındaki işler gibi alanları içerisinde barındırır. Modayı da içerisinde barındıran trend, yine insanların yoğun ilgi gösterdiği alanları kast etmektedir.

Moda Trendi Nasıl Oluşur?

Yoğun ilgi gösterilen alanların markalar tarafından değerlendirmesi ile moda trendi denilen kavram oluşur. Dünya’nın gidişatı ve insanların ihtiyaçlarına göre değişip gelişen bir kavramdır. Mevsimsel olarak da adlandırılabilen bu kavramı, ‘Yaz-Kış-Sonbahar-İlkbahar’ trendleri olarak açıklayabiliriz.

2020 Yaz Trendi

İlkbahar koleksiyonunu da içinde barındıran 2020 Yaz Trendi, diğer sezonlara göre daha cesur tasarımları ile ön plana çıkmaktadır.

  1. Mini kıyafetlerden başlayarak evde giyebildiğimiz en rahat kıyafetlere kadar bu sezonun yeni tarzına taşındı. İklim, doğa değişimlerine dikkat çekmek gibi konuları göz önünde bulundurmak amaçlı tasarımların üzerinde durulmuştur.
  2. Kış mevsiminin karartıcı lığından kurtulmak olarak görülen yaz mevsimi, siyahlığı ile de asilliğin korumaya devam ediyor. Daha ince ve hoş görüntüye sahip siyah tasarımlar, en çok tercih edilen tasarımlar olarak birinciliğini korumakta.
  3. Evde rahat ederek giydiğimiz ‘pijama, bol tişört vs.’ tasarımlarını sokağa taşımaya kararlı olan 2020 trendi, ‘Slip’ adı verilen elbiseleri istenilen konuma taşımayı başardı. İç çamaşırı, korse, büstiyer, sütyen tasarımları ile kombinler desteklendi.
  4. Eskilerin trend ve modasını yıllar geçtikçe farklı şeyler katarak veya tasarımlarını farklı biçimlerde değiştirerek kullandık. Vazgeçilmeyen bol paça, İspanyol pantolonlar da şıklığı ile yeni sürümleriyle 2020 modasında yerini almayı başardı.
  5. En değerli ‘Alaçatı Trendleri’ 2020 de de yerini almayı başarmış durumda. Önümüze gelen bu tasarımlar, dantelli ince elbiseler ile tasarlanıp, deniz kıyısı veya kumsallarda, gece yemeklerinde sizleri şık bir şekilde taşımayı hedeflemiş durumda.
  6. ‘Trençkot Trendi’ olarak ayrı ele alınabilecek bir yaz dönemi tasarımıdır. Kış hariç hemen hemen her mevsimde tercih edilen ve kurtarıcı olan trençkot tasarımları, 2020 trendinde kendini kahverengi, sütlü kahve ve desenli şekiller ile tamamlamış görünüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir