Irak Araba Fiyatları ve Vergiler Ne Kadar? [2023]
  1. Anasayfa
  2. Genel

Irak Araba Fiyatları ve Vergiler Ne Kadar? [2023]

0

Irak araba fiyatları, özellikle Türkiye’de artan araç maliyetleriyle birlikte sürücülerin en çok araştırdığı konular arasında yer alma başladı. Bu durumun en temel sebebi ise tahmin edileceği üzere araç piyasasının Irak’ta son derece hareketli olması. Türkiye’ye kıyasla oldukça düşük maliyetlerle araç satışının yapıldığı Irak’ta lüks otomobillere erişim kolaylığı dikkat çekiyor. Ülkede en çok tercih edilen ve popüler otomobil markaları arasında; Toyota, Chrysler, Hyundai, Kia, BMW, Jeep, Opel ve Renault gibi markalar bulunuyor. Irak’ta ikinci el araç satış siteleri ile tüm bu otomobillere ulaşmak ise mümkün. Irak’tan araba satın almak isteyenler için ülkedeki vergilerden ikinci el satış sitelerine, araba fiyatlarından bölgenin en çok tercih edilen otomobillerine kadar bilmek isteyeceğiniz her detayı sizler için derledik!

Irak’ta Ekonomik Durum Nasıl?

Erbil, Irak
Erbil, Irak

Irak, her ne kadar uzunca bir süre yönetim ve ekonomik açıdan istikrarsız durumda olsa da özellikle son dönemde toparlanma dönemine girdi. Petrol ve yer altı kaynakları açısından son derece zengin olan ülkenin dış ticaretinde en büyük pay ise petrole ait. Tüm bu durumlar alt alta koyulduğunda Irak araba fiyatları açısından oldukça cazip bir lokasyon haline dönüşüyor. Ülkedeki iç savaş ve istikrarsızlık, bunun dışında petrol gelirlerinin yüksek olması araç fiyatlarını önemli ölçüde düşmesine neden oldu. Ayrıca Irak’ta vergiler de araç satışını teşvik edecek düzeyde.

Irak’ta Araba Vergileri

Irak’ta araba vergileri de Türkiye’ye kıyasla oldukça düşük durumda. Türkiye’de araba satışında kademli vergi sistemi uygulanıyor. Buna göre aracın motor gücü artıkça vergi oranı da artıyor. Ayrıca Türkiye araç satışında ÖTV ve KDV olmak üzere iki farklı vergilendirme sistemi bulunuyor. Irak’ta ise araba satışında KDV ya da ÖTV gibi vergiler yok. Irak’taki araba vergileri satış üzerinden değerlendiriliyor. Dolayısıyla Irak’ta araba satın almak isteyenler sadece satış nedeniyle ortaya çıkan fiyatın belli bir bölümünü ödemekle mükellef. Bu oran ise %15 olarak belirlenmiş. Yani Irak’ta araba satın alırken satış işlemlerinden doğan ve arabanın fiyatına göre farklılık gösteren %15’lik satış vergisini ödemek yeterlidir.

Türkiye ve Kuzey Irak Araba Fiyatları Karşılaştırması

Türkiye ve Kuzey Irak araba fiyatları karşılaştırması yapılacak olursa Irak’ın araç satın almak isteyenlere oldukça cazip avantajlar sunduğunu söylemek mümkündür. Örnek olarak 2019 model bir Volkswagen Passat marka aracın Irak satış fiyatı 10.000 dolar civarındayken Türkiye’de ise aynı model aracın satış fiyatı 56.000 dolar civarında.

Aynı durum ülkede en çok satılan modellerden olan Toyota Corolla modeli için de geçerli. 2021 model bir Toyota Corolla marka araç Kuzey Irak’ta ortalama 13.000-15.000 dolar civarında alıcı buluyor. Türkiye’de ise aynı model ve üretim yılına sahip Corolla marka aracın satışı yaklaşık olarak 35.000-40.000 dolar aracılığıyla yapılıyor.

Irak’ta Araba Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Irak’ta araba fiyatları, birçok farklı değişkene göre belirleniyor. Her ne kadar ülkede araba fiyatları oldukça düşük olsa da fiyatların istikrarlı bir şekilde korunmasını engelleyen bazı durumlar mevcut. Bunlardan en önemlisi ise tahmin edileceği üzere ülkedeki siyasi istikrarsızlıktır. Siyasi istikrarsızlık nedeniyle devlet tarafından alınan bazı kararlardan otomobil fiyatlarının da etkilenmesi olası.

Irak içerisinde araba satın alırken herhangi bir sorunla karşılaşmasanız da bu aracı Türkiye’ye getirmek istiyorsanız devletin aldığı bazı sert ve katı tedbirler de mevcut. Genel anlamıyla Irak’ta araba fiyatlarını etkileyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Irak’ta şuanda yönetimi elinde bulunduran hükümet, yerli üretimi teşvik etmek amacıyla oldukça yüksek ithalat vergileri uygulamaktadır.
  • Irak’tan Türkiye’ye otomobil getirmek, lojistik ve güvenlik açısından da ciddi riskler barındırır. Her iki durum da arabaların toplam fiyatlarını etkiler.
  • Siyasi istikrarsızlık nedeniyle Kuzey Irak’ta ekonomik durum çalkantılıdır. Bu ise genel olarak döviz kurlarının sabit, stabil ve durağan seyretmesini engeller. Dolayısıyla döviz kuru dalgalanmaları nedeniyle otomobil fiyatları değişkenlik gösterebilir.

Kuzey Irak otomobil fiyatları, tüm bu değişkenlere göre farklılık gösterir. Bununla birlikte Irak’tan araba satın alarak bu arabayı Türkiye’de kullanmak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti tarafından talep edilen gereklilikleri de karşılaması gerekir. Bu gereklilikler de maliyetleri önemli ölçüde etkileyecektir.

Kuzey Irak Araba Fiyatları (2023)

Kuzey Irak araba fiyatları, Türkiye’ye oranla dolar cinsinden çok daha düşüktür. Aradaki farkı anlayabilmek için Türkiye’de ve Irak’ta en çok satılan, talep gören ve popüler olan bazı markalara ait araba modellerinin fiyatlarını incelemek yeterlidir. Kuzey Irak’ta satışa sunulan bazı araçların model, marka ve yıl bilgileriyle fiyatlarına ilişkin örnekler şu şekildedir:

Irak Araba Fiyatları 2023

ModelYılFiyat
BMW 5-Serisi202140.000 Dolar
BMW X3201446.000 Dolar
Jeep Grand Cherooke202145.000 Dolar
Renault Talisman200020.000 Dolar
Volkswagen Passat201920.000 Dolar
Toyota Corolla202115.000 Dolar
Kia Sorento202132.000 Dolar
Volkswagen Jetta202020.000 Dolar

Tüm bunlara ek olarak Irak’ta, coğrafi koşullar ve iklim şartları nedeniyle SUV tipinde araçların daha çok tercih edildiğini söylemek mümkündür.

Irak’tan Nasıl Araba Alabilirim?

Irak’tan araba satın almak için tercih edilebilecek birden fazla yöntem var. Bunlardan günümüzde en popüler olanı ise Irak ikinci el araba satış siteleri ile internet üzerinden araç satın almaya çalışmaktır. Bu doğrultuda Irak’tan araba satın alırken kullanılabilecek diğer yöntemler ise şu şekilde:

  • Bireysel satıcılara ulaşmak,
  • Galericilerden satın almak,
  • Ülkede yapılan araç ihalelerine katılmak

Bu yöntemleri kullanarak Kuzey Irak’tan araba satın alabilirsiniz. Buna karşın araba satın alırken mutlaka güvenilir adresleri tercih ettiğinizden emin olmalısınız. Galeriler, galeri sahipleri, bireysel satıcılar her zaman yeterli düzeyde güven vermeyebilir. Dolayısıyla doğru bir araştırma yapılmalıdır.

Erbil Araba Fiyatları

Erbil araba fiyatları Irak’ın genelinde olduğu gibi Türkiye’ye oranla daha düşüktür. Özellikle Erbil’in Türkiye’ye yakın olması ülkeden araç satın almak isteyenler için oldukça önemli bir avantajldır. Aynı zamanda Erbil, iç savaş ve çatışmalar sonrasında Kuzey Irak’ta en çok yatırım yapılan şehir konumundadır. İç savaşın bitmesiyle birlikte hızlı şekilde kalkınan Erbil’de günümüzde oldukça iddialı bir otomobil pazarı bulunuyor.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Yurt Dışında Eğitim Almak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir