Köpek Fobisi
  1. Anasayfa
  2. Genel

Köpek Fobisi

Köpek fobisi veya köpek korkusunu bir kaç yöntemle atlatabileceğinizi biliyor muydunuz? Köpek korkusu psikolojik yöntemlerle atlatılabilir.

0

Köpek Fobisi

Bazılarımız köpeklerden korkmazken bazılarımız ise bu durumla ilgili kaygı ve stres yaşamaktadır. Büyüklerimiz bazen bize köpekten korktuğumuz için kızarlar. Birçok öneride bulunmayı da ihmal etmezler. Ancak bu korku oldukça doğal ve geçebilecek bir potansiyele sahip korkudur.

Genellikle köpekten korkan kısım, köpeğin ısırmasından, acı çekmekten daha ileri gidersek öldürmesinden bile korkmakta. Araştırma yaptığımızda aslında bu sonuçlara varabiliriz. Fakat yaşanmış olayların geneline bakıldığı zaman önlemsiz olmak ve bilgisiz olmaktan kaynaklanıyor. Bu makalemiz de köpek fobisini yenme yollarını konuşmak istiyoruz.

Kinofobi Köpek Korkusu

İlk olarak köpek fobisi nelerden dolayı ortaya çıkar bunlara bir göz atalım. Köpeklerle ilgili yaşanmış talihsiz olaylar, şaka yapmak amacıyla korkutulmak veya köpekler ile ilgili anlatılan korkutucu hikayeler veya bilgiler, köpek fobisini tetiklemekte rol oynamaktadırlar. Köpekten korkmak yaşa bağlı olmaksızın gelişen bir durumdur. İlk başta kişide olmamasına rağmen daha sonradan başlayabilir bir durumdur. Bu durum küçükler de ve büyükler de de görülebilmektedir. Bu durum yadırganmamalıdır. Eğer ki köpek korkunuzdan dolayı evden çıkarmıyor veya köpek görünce yolunuzu değiştiriyorsanız kısaca bu durum hayatınıza etki ediyor ise bir uzman yardımı almak gereklidir.

Psikologların bu durumla ilgili yaptığı çalışmaların birkaç tanesinden bahsedelim.

1)Maruz Bırakma Yöntemi

Maruz bırakma yöntemi psikolojik rahatsızlıkların bazılarında sık kullanılan yöntemlerdendir. Köpek korkumuzu yenmek amaçlı olarak maruz bırakma yönteminin de işe yararlılık seviyesi yüksektir. Bu çalışma stilinde fobisi olan kişiler, köpeklerin ortamına girerek kaygılarıyla ve endişeleriyle yüzleşirler. Bir daha ki sefere köpekler ile karşılaşıldığında bu kaygı ve endişeler değerini giderek yitirmiş bir hal almaktadır.

2)Sistematik Duyarsızlaştırma Yöntemi

Bu yöntem de ise fobisi olan kişiler yavaş yavaş fobilerini yenmeye çalışırlar. Örnek olarak, ilk başta köpeklerle hemen buluşmak yerine onlarla ilgili video izleyebilir veya yazı okuyabilir. Bu durumu yavaş yavaş genişleterek köpeklerin arasına girmeye başlayarak fobisini yenmeye başlar. Bu yöntem hem kişiyi daha rahatça davranmasını sağlamakta hem de güvenini artırmaktadır.

Bu söylediğimiz yöntemlerin uzman eşliğinde yapılması kişi için daha güvenli ve hızlı sonuç almasını sağlayacaktır. Unutmayalım ki hayvanlar da bizler gibi hakları olan varlıklardır. Yetişme şekilleri de insanlar kadar önemlidir. Hayvanlarımıza güzel bakmak dileğiyle.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir