Çocuklar Korona Virüs Hakkında Nasıl Bilgilendirilir?
  1. Anasayfa
  2. Aile ve Çocuk

Çocuklar Korona Virüs Hakkında Nasıl Bilgilendirilir?

0

Geçtiğimiz yıl başlayıp tüm dünyayı etkileyen korona virüs pandemisi halen ilk zamanki ciddiyetini korumaktadır. Bu pandemi sürecinde korona virüs nedeniyle evlerimize kapandık, sosyalleşmedik ve eğitimimize evlerden devam etme durumunda kaldık. Bu günlerde ise ebeveynlerin aklında ortak bir soru var, Çocuğumu bu salgın hakkında nasıl bilinçlendirebilirim?  Bizler bir şekilde sağlıklı bilgiler edinebiliyoruz ama aynı şey ne yazık ki çocuklar için geçerli değil. Onların da bizim gibi merak ettikleri, kaygıları ve bazı soruları var. Üstelik onların yanlış bilgilere maruz kalma olasılığı ve doğru bilgiye erişememe durumu daha fazla. Tam da bu nedenle onlara doğru bilgiyi verecek olan bilinçli büyükleri bizler olmalıyız. Ama tabi ki bu konu hakkında onlarla konuşurken dikkat etmemiz gereken birkaç husus var.

Çocuklarla Korona Virüs Hakkında Konuşurken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuklarla Korona virüs konusunu konuşurken dikkat etmemiz gereken birkaç önemli husus var. Gelin hep birlikte onlara bakalım.

Korona Virüs Hakkında Konuşmaktan Çekinmeyin

Çocuklar çoktan etraflarında olup bitenleri fark ettiler. Etrafta maske takan bir toplum var, okul düzenleri tamamen değişti, evde kalmak durumunda olduklarını biliyorlar. Bu konuya zaten aşinalar. Onların sahip olduğu en iyi oluşum ise sizsiniz. Korona virüs ile alâkalı dışarıdan edinecekleri doğru olmayan bilgiler onları hatalı yönlendirebilir, kaygılarını arttırabilir ve kaygı bozukluklarına yol açabilir. Ancak bu durumu sizinle konuşuyor olmaları onlara huzur verecek ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaktır.

Çocukların Yaşlarını Unutmayın

Onlarla konuşurken açık olmalısınız ancak yaşlarını da unutmamalısınız. Korona virüs ile ilgili doğru bilgileri onlara söylemekten çekinmeyin, ancak konuşacağınız durumları onların anlayacağı şekle adapte edin. Örneğin, hasta olursak nasıl iyileşebiliriz? gibi uzun ve ayrıntılı bir rehabilitasyon programı anlatmak yerine belki ufak detaylarıyla doktorların bizi iyileştirdiğinden bahsedebiliriz. Aynı anda yaşı daha ufak çocuklar bu konuyu farklı animasyon ve videolar üzerinden öğrenebilirler.

Soru Sormalarına İzin Verin

Çocuklar yaşları gereği dünyayı yeni keşfettikleri için oldukça çok soru sormaya eğilimlindedirler. Özellikle de karşılarında Korona virüs gibi daha önce hiç görmedikleri bir konu varsa. Unutmamalı ki onların da bazı problemleri ve kaygıları olması doğaldır. Bu kaygıları yönetmelerine yardımcı olabilmek adına soru sormalarına izin verin ve onları özenle cevaplayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir