Ateşi Olan, Ateşli Çocuğa Okunacak Dua – Etkili Dua
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Ateşi Olan, Ateşli Çocuğa Okunacak Dua – Etkili Dua

0

Ateşi Olan Çocuğa Okunacak Dua Nedir? Ateşi çıkan çocuğa okunacak dua sayesinde çocuklarımız kısa sürede sağlıklarına kavuşabilir. Ateşli çocuklar için dua etmek yapılan tıbbi müdahalenin yanında çok olumlu etki gösterir.

Ateşi Olan Çocuğa Okunacak Dua 

Doğru ve düzgün bir şekilde edilen dua Allah katında makbuldür. Ateşi olan çocuğa okunacak dua örneklerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ateşi Olan Bebeğe Okunacak Dua Nedir?

Ateşi çıkan bebeğe okunacak dua, bebekte bir rahatlama etkisi yaratır. Özellikle yüksek ateş şikayetiyle sürekli ağlayan bebek için okunması makbul dualar vardır. Ateş düşüren dualar arasında şu örnekler öne çıkmaktadır:

  • Rabbena âtinâ fi’d-dünya haseneten ve fi’l-âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr.
  • Bismillahil’kerim, E’ûzü Billâhil’aziym, Min Şerri Külli Irkın Naârin Ve Min Şerri Harrinnâr.”
Ateşi Olan Çocuğa Okunacak Dua
Ateşi Olan Çocuğa Okunacak Dua

Ateşi Olan Çocuğa Okunacak En Etkili Dualar Hangileri?

Ateşli çocuğa okunacak en etkili dualar başında Ayetel Kürsi gelir. Ayetel Kürsi, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in en büyük ayetlerinden biri olarak gösterilir. Her türlü hastalığa şifa olan bu dua ateşli hastalıklarda da etkisini hemen göstermektedir. Ateşli bir çocuğa abdestliyken düzgün bir şekilde Ayetel Kürsi okunması ateşin düşmesine yardımı olabilir.

Yüksek ateşi olan çocuğa dua okurken dikkatli olmak gerekir. Ateş düşürücü dualar arasında İhlas Suresi de öne çıkmaktadır. İhlas suresi monoteizm yani tevhid ilkesini belirten bir duadır. Bu dua Allah’a olan samimi bir inancı ifade eder ve sadece ondan yardım istendiğini kanıtlar. Ateşi çıkan çocuğun havale geçirmemesi için İhlas Suresi okunması tavsiye edilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
13 Cüzün İlk Ayeti

Ateş Düşüren Dua Nedir?

Yüksek ateşi düşüren dualar çocuklarımızın ve bebeklerimizin sağlığına bir an önce kavuşmasına yardımcı olabilir. Bu duaları okurken çocuğun rahat ve sakin bir ortamda bulunmasına önem verilmelidir. Ortam gürültülü olduğunda çocuk veya bebek de bundan etkilenecek ve huzuru kaçacaktır. Ateş düşüren dualar sessiz ve sakin bir ortamda okunduğunda en iyi etkisini gösterir.

Ateş İçin Okunacak Ayet

Ateşlenen çocuğa ayet okumak da en etkili şifa yöntemleri arasındadır. Ateşlenen çocuğun havale geçirmemesi için tıbbi müdahale ile birlikte bir yandan dua okunması faydalı olacaktır. Ateşlenen çocuğun duanın gücüyle ferahlamasını sağlamak için yoğunlaşmak önemlidir. Şu dua samimi bir kalp ile okunduğunda kısa sürede etkili sonuçlar görülebilir: “Rabbena âtinâ fi’d-dünya haseneten ve fi’l-âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr.”

Peygamber Efendimiz’in Ateşli Hastalıklara Karşı Okuduğu Dua Nedir?

Peygamber Efendimiz’in hastalıklara karşı okuduğu dua, yüksek ateşli hastaların da kısa sürede şifa bulmasına yardımcıdır. Bu duaların abdestli bir şekilde okunmasına mutlaka dikkat edilmelidir. İnsan sağlığı dünyadaki en önemli ve en kıymetli şeydir. Bunun bilincinde olarak hastalıklarda Allah’a sığınmak Peygamber Efendimiz’in en büyük öğüdüdür. Ehli sünnet uygulamalara önem veren biriyseniz Peygamber Efendimiz’in ateşli hastalıklara karşı okuduğu duayı okumanız önerilir.

Ateşi Olan Çocuğa Okunacak Dua
Ateşi Olan Çocuğa Okunacak Dua

En etkili ve güçlü şifa ayetlerinin Arapça okunuşu ile okunması önerilir. Ancak ayette ne dendiğini anlamak için Türkçe anlamına göz atmak önemlidir. Peygamber Efendimiz’in ateşli hastalıklara karşı okuduğu dua şu şekildedir: “Bismillahi turbetu ardina ve rîkatu ba’dina yüşfe sakimuna bi-izni rabbina.” Bu duanın Türkçe anlamı şudur: “Allah’ın adıyla duâya başlarım. Bizim yerimizin toprağı ve birimizin tükürüğü vesilesiyle Allah’ın izniyle hastamız şifâ bulur.”

İlginizi Çekebilir: Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua

Ateş İçin Okunacak Esmaül Hüsna Var Mı?

Ateşi düşürmek için okunacak Esmaül Hüsna okuyarak Allah’ın izniyle kısa sürede şifa bulmanız mümkündür. Ateşli hastalık durumunda “Ya Vedud, Ya Vedud, Ya Ze’l-arşi’l-mecîd Ya Mübdi, Ya Mu’id” Esmaül Hüsna’larının abdestliyken tekrar edilmesi önerilir. Ateşi olan çocuğa okunacak dua kalpten geldiğinde çocuğun kısa sürede şifa bulması mümkün olmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir