Sınava Girerken Okunacak Dua – Etkili Dua
 1. Anasayfa
 2. Bilgi

Sınava Girerken Okunacak Dua

0

Sınava Girerken Okunacak Dua Nedir? Her çocuk ve anne babası, sınavlardan iyi notlar gelebilmesini ister. Sınava Girerken Okunacak Dua nedir ya da nasıl edilir de bu kapsamda merak edilerek öğrenilmek istenen konular arasındadır. Bu dualar çocuklara manevi destek olarak sınav esnasında yardım edebilmektedir. Ancak unutulmaması gereken aynı zamanda çocukların da sınava çalışması gerektiğidir.

Sınava Girerken Okunacak Dua

Çocuklar sınava çalışırken bu duaları okumaya devam ederse, Allah’ın izniyle girmiş oldukları sınavdan da en iyi puanları alabilir.

Sınava Girerken Okunacak Dua - Etkili Dua
Sınava Girerken Okunacak Dua – Etkili Dua

Sınava Girecek Çocuğa Ne Okunur?

Sınava girecek çocuğa ne okunur kapsamında pek çok şey söylenebilir. Bunlardan bir isınav günü geldiği zaman 70 defa Salat’ı Nariye duası okunmasıdır. Ayrıca Ya men leccemel mütekebbirine b licami azametihi selliim sellim ya Hafız da edilmelidir. Sınavlardan önce de yine çocuklar için şu duaların edilmesi tavsiye olunur:

 • Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve
 • Ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min
 • Ledünke sultânen nasîrâ

Sınavdan sonra ise yine okunması tavsiye edilen bir dua vardır.Bu kapsamda kişiler Rabbi’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî duasını okuyabilir. Tüm bunları okumak sınavlar için çocuklara yardımcı olabilir. Anne babalar bu duaları sınava girecek çocuğa ne okunur için edebilir. Bunun yanı sıra hacet namazı kılarak ya da vakit namazlarından sonra, Kur’an-ı Kerim okuduktan sonra da sınavlara yönelik olarak dualar okuyabilir.

Sınava Girerken Hangi Sureler Okunur?

Sınava girerken hangi sureler okunur yüksek notlar almak isteyen her öğrenci tarafından sorulur. Bu dualar kapsamında yukarıda vermiş olduklarımız ezberlenerek, düzenli bir şekilde okunabilir. Ayrıca sınava başlayınca 10 kere Ya Hayyu Yâ Kayyûm, Birahmetike esteğisû duasını okumak da mümkündür. Tüm bunların yanı sıra Fatiha da edilebilecek dualar içerisinde yer alır:

 • Bismillahirrahmânirrahîm. Elhamdü lillâhi rabbil’alemin. Errahmânir’rahim. Mâliki yevmiddin.
 • İyyâke na’budü ve iyyâke neste’în.
 • İhdinessırâtel müstakîm. Sırâtellezine en’amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn. Âmin

Tüm bunların yanı sıra salavat-ı şerife okunması da unutulmamalıdır. Sınava girerken okunacak dua kapsamında bunun okunuşu ise aşağıda olduğu gibi bulunabilir:

 • Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin salâten tün­cînâ bihâ min cemîi’l-ehvâli ve’l-âfât.
 • Ve takdî lenâ bihâ ce­mîa’l-hâcât ve tutahhirünâ bihâ min cemîi’s-seyyiât ve ter­fe­unâ bihâ â’le’d-derecât ve tübelliğünâ bihâ aksa’l-ğâyât.
 • Min cemîi’l-hayrâti fi’l-hayâti ve bâ’de’l-memât.
 • Âmin yâ mü­cîbe’t-da’vât ve’l-hamdülillâhi Rabbi’l-âlemîn
Sınava Girerken Okunacak Dua - Etkili Dua
Sınava Girerken Okunacak Dua – Etkili Dua

İlginizi Çekebilir: Bu Dua İle Sınavı Kazandım

Bunların her biri sınavlar öncesinde önemli olan dualar ve salavatlar arasında olup okunması aksatılmamalıdır. Ayrıca unutkanlığa karşı da 19 kere şu duanın okunması da yine önerilmektedir:

 • Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun
 • Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în.
 • İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ

Tüm bu dualar gerek anne babalar gerekse öğrenciler tarafından sınava girecek çocuğa ne okunur kapsamında bilinmesi ve okunması tavsiye edilen dualar arasındadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir