Online Terapi Nedir? Faydalı mıdır?
  1. Anasayfa
  2. Psikoloji

Online Terapi Nedir? Faydalı mıdır?

0

Online Terapi Nedir?

Uzman psikolog veya psikiyatrlar ile verilen desteğin uzaktan sağlanması olarak tanımlanabilir. Terapi seanslarının internet üzerinde hizmet verilmesi ve iş bakımından kolaylaşması da denebilir.

Online Terapi ilk başlarda pek desteklenmese de zamanla kendini geliştirmesi ve doğru yöntemler ile uygulanabilmesi insanlar tarafından olumlu olarak dönüt almaya başlamıştır. Online şeklinde alabileceğiniz bütün terapi seanslarınızı kolaylıkla normal görüşmeleriniz ile aynı yere koyabilirsiniz. Yakından yapılan terapi seansında da olduğu gibi online terapide de seans sırasında konuşulan her konu saklı ve izin verilmeden hiçbir şekilde kullanılamaz durumdadır.

Terapistlerin Online Terapiye Bakış Açısı

Bazı terapistler günümüzde de bu duruma olumsuz bakabilmektedirler. Yakından yapılan terapi ile online terapinin aynı şekilde yararlı olamayacağını düşünerek şüpheli yaklaşım sergiliyorlar. Fakat günümüz şartlarının daha iyi bir konuma taşınarak online terapi yönteminin de uygulanabileceğini savunan terapistler de çoğunluktadır.

Online Terapinin Geçmişi

Aslına bakılacak olursa terapist ile danışan arasındaki uzaktan iletişim uygulaması yeni bir olay değildir. Buna en güzel örnek Sigmund Freud’dan verilebilir. Danışanları ile sıklıkla mektuplaşarak iletişim kurup seans yapan Sigmund Freud, bunun öncüsü olmuştur. Daha yakın tarihlerden bahsedilecek olursak, 1982 yılında destek amaçlı gruplar oluşturulmuş ve internet üzerinden iletişim sağlanmaya başlanmıştır.

Online Terapi Avantajları

  • Zaman açısından kazanç sağlar
  • Terapist ile ulaşımın kolaylaşması

Çok yoğun bir işte çalışıyorsanız veya beklemekten hoşlanmıyorsanız online terapi kurtarıcınız olur. Terapistiniz ile belirlediğiniz saatte internet üzerinden belirlenen uygulama ile istediğiniz şekilde kolayca seansı gerçekleştirebilirsiniz.

Bir psikiyatr ile görüşmek özellikle de ilk seans olacaksa biraz çekingenlik yaratır. Bu tür online olarak yapılan seanslar bu konuda yardımcı olabilmektedir. Kronik hastalık ya da fiziksel engellilik durumlarında da online terapi çok fayda sağlayacaktır. Günümüzde ise en güzel örnek olarak “pandemi” verilebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir