Genel

Karar Verme Becerisi Nedir?

Karar Verme Becerisi Nedir?

Karar vermek, herhangi bir problem sonrasında üzerine araştırma yapılıp düşünüldükten sonra varılan kanaattir. Karar verme insanın karşılaştığı iki veya daha fazla durum karşısında bir sonuca varmasıdır.İnsan bu vardığı sonuç için diğer seçenekler arasında bir seçim yapma durumundadır. Karar vermek seçenekler arasında bir seçim yapıldığı ve nihai karar verildiği için belirsizlikten kurtarır. Ancak bununla birlikte varılan karar insan için çeşitli vazife ve mesuliyeti de beraberinde getirir.

İnsan gerek özel yaşamında gerek sosyal yaşamında, ister ev ister iş ortamında olsun pek çok kararlar alır. Alınan bu kararlar neticesinde kişinin verdiği kararın gereklerini yerine getirmesi ve sonuçlarının sorumluluklarını üzerine alması gerekir.Bu sorumluluk duygusu kimi insanlarda endişeli bir hale, yanlış seçimlere ve dolayısıyla yanlış karar almaya yöneltebilmektedir. Bununla birlikte insanlar tarafından beğenilmeme, eleştirilme, aldığı kararın sorumluluklarını yerine getirememe düşüncesi kararsızlığa itebilmektedir.Tüm bu durumlardan ötürü denilebilir ki karar vermek bir beceridir. Üstelik geliştirilmesi insanın hayat standardı ve yaşam kalitesi açısından son derece önemli olan bir beceridir. Peki, bu karar verme becerisi içinde hangi koşulları barındırır?

 

 Kaynakları Tarayın

Etraflıca bir araştırma yapmak son derece önemlidir. Bu kaynakların taranması yani bazı bilgilerin elde edilmesi yalnızca okuyarak değil konuyla alakalı tecrübesi olan kişiler aracılığıyla da bulunabilir.İhtiyacınız olan bilgiler her neyse bu süreçte onları belirledikten, fark ettikten sonra onlara ulaşmak için adımlar atmalısınız. Yetersiz olan mevcut bilgilerle düşünüp, bir karara varmaya çalışmak başarıya götürecek yolun önünde bir engel olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 Zaman Yönetimi

Herhangi bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda veya seçenekler arasında bir seçim yapmanız gerektiğinde zaman yönetimi yani zamanı nasıl planladığınız son derece önemlidir. Karar verme yapacağınız seçimin doğasına göre değişiklik gösterebilmektedir.Örneğin vereceğiniz karar için size verilen az bir süre varsa ona göre tüm adımlarınızı daha seri bir şekilde atmalısınız. Veyahut vereceğiniz karar için size tanınan süre daha fazlaysa yine süreci buna göre planlamanız gerekecektir.Bu verilen süreyi daha çok bilgi edinerek, konuyla alakalı düşüncelerinin yararlı olabileceğini düşündüğünüz kişilere danışarak geçirmeniz de son derece büyük bir önem arz etmektedir. Zaman yönetimini nasıl planladığınız kişisel gelişim yönünden kendinizi geliştirmenize de büyük olanak tanıyacaktır.

 

 Kendinizi Dinleyin

Alınan kararda başvurulan kaynaklar kişiye başka açılardan düşünebilme fırsatı tanıması açısından büyük bir avantajdır. Ancak bununla beraber kişinin tavsiye aldığı kişilerin düşüncelerini kendi düşüncesinin bütünüyle önüne almaması da gereklidir.En nihayetinde akıldan çıkarılmaması gereken nokta bu hayatın size ait olduğudur. Dolayısıyla bu hayat boyunca aldığınız kararların bedelini ödeyecek olanın da kazançlarının sonuçlarının avantajlarını öncelikli yaşayacak kişinin de siz olduğunuzu unutmamalısınız. Aldığınız karar kadar bu aldığınız kararın sizi mutlu edip etmeyeceği de son derece önemli bir durumdur.

 

Yusuf Yazar

Çocukluğumdan bu yana bilgisayar ve kitaplara ilgi duydum. Lise yıllarında yazılım, psikoloji, kişisel gelişim gibi konularda uzmanlaşmak için eğitimler aldım. Bu alanlarda bolca kitap okudum ve hala kitap okumaya devam ediyorum. Kırıkkale Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Endüstri Mühendisliğinin yanında yazılım ile ilgileniyorum ve e-ticaret uzmanı olarak çalışıyorum. Her zaman öğrenme meraklısı oldum ve öğrendiklerimi yazarak daha iyi kavrayabiliyorum. Bu sebepten öğrendiklerimi Okurdan.com üzerinden paylaşarak başkalarının da bu bilgileri elde etmesini ve onlarda merak uyandırmayı hedefliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu